Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku
RSS
Piątek, 18 maja 2012
Edwin, Liboriusz, Eryk, Wenancjusz
 1974: ukończono budowę masztu radiowego w Konstantynowie
 1980: wybuch wulkanu Mount Saint Helens
 1498: Vasco da Gama dobił do portu w Kalikut w Indiach
Nowe publikacje
60 miejsc czeka na energetyków jądrowych na UW
Dodano:
|13 Cze 2011|, 2011 00:25
|
|
|
Do końca czerwca trwa rekrutacja na nowy kierunek na Uniwersytecie Warszawskim - energetyka i chemia jądrowa. Na razie chętni są przyjmowani na studia licencjackie.
"Jest to makrokierunek, prowadzony przez dwa wydziały - fizyki i chemii, dlatego program obejmuje podstawę programową zarówno chemii jak i fizyki. Oprócz tego mamy przygotowane specjalistyczne przedmioty: podstawy fizyki subatomowej, zastosowania fizyki jądrowej, obejmujące zastosowania energetyczne, medyczne i przemysłowe, zaawansowana fizyka jądrowa oraz chemia jądrowa" - powiedział PAP koordynator pełnomocnik dziekana Wydziału Fizyki ds. makrokierunku dr Przemysław Olbratowski.
Studenci poznają też zasady ochrony radiologicznej. Jak podkreślił Olbratowski, program studiów został przygotowany zgodnie z wymaganiami dotyczącymi szkoleń na inspektorów dozoru jądrowego. "Mamy zezwolenie prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, aby nasi absolwenci mogli przystąpić do egzaminu państwowego na inspektorów bez konieczności uczestniczenia w obowiązkowych kursach" - zaznaczył.
Na młodych ludzi, którzy rozpoczną studia w październiku, czekają też obowiązkowe praktyki. Uczelnia stara się, aby były one jak najbardziej atrakcyjne i pożyteczne. "Ubiegamy się o fundusze, dzięki którym zamierzamy sfinansować m.in. wycieczki do elektrowni jądrowych, ale też np. stypendia" - wyjaśnił Olbratowski.
Aby ubiegać się o przyjęcie na studia na nowym kierunku trzeba mieć zdaną maturę z obowiązkowych przedmiotów, czyli języka polskiego, matematyki, języka obcego i jednego wybranego przedmiotu (matematyki, fizyki lub informatyki) przynajmniej na podstawowym poziomie oraz na poziomie rozszerzonym z chemii, fizyki, matematyki lub informatyki. Rejestracja kandydatów prowadzona jest przez internet za pośrednictwem strony internetowej UW.
Uczelnia planuje przyjąć na nowy kierunek 60 osób. Jak poinformował PAP Olbratowski, w ciągu pierwszych pięciu dni rekrutacji zgłosiło się 26 kandydatów. W następnym roku akademickim mają zostać uruchomione na tym kierunku studia drugiego stopnia.
PAP - Nauka w Polsce
ula/ agt/bsz
Czy wiesz że...?
wersja BETA
Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej działa pod tą nazwą od 1 października 2001 r, po przemianowaniu Wydziału Matematyki i Fizyki, który został utworzony 1 lutego 1989 roku w wyniku przekształcenia się Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii w dwa odrębne Wydziały. Jednak zarówno matematyka jak i fizyka rozwijały się, od momentu powstania Uniwersytetu, w ramach Wydziału Przyrodniczego.
pełny tekst
Moduł "Czy wiesz że...?" (wersja testowa, beta): definicje/pojęcia wygenerowane w obrębie tego modułu pochodzą z Wikipedii i udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Dostęp do pełnej wersji każdego hasła (oraz dokładnch informacji na temat licencji, autora oraz edycji) możliwy jest po kliknięciu w odnośnik opisany jako "pełny tekst".
|
|
|
^ |
|
 |
|
Komentarze: brak |
|
Powered by
phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
|