Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku,

Czerniak złośliwy jest często występującym nowotworem złośliwym skóry. Niestety wyniki leczenia czerniaka w Polsce należą do najgorszych w Europie. Niezrozumiałe pozostają przyczyny późnego rozpoznawania czerniaka skóry, którego diagnostyka jest najprostszą i najtańszą w całej onkologii.

Kierujemy do Ciebie prośbę o wypełnienie anonimowej ankiety, która pozwoli na ocenę naszej wiedzy o czerniaku skóry, a w szczególności o profilaktyce i leczeniu tej choroby.
Czas jaki to zajmie - około 10-15 minut.

Czy chcesz pomóc w badaniach naukowych - odpowiedzieć na nasze pytania?

TAK, wypełniam
NIE, odmawiam

Zebrane informacje wykorzystane zostaną wyłącznie do celów naukowych
Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku RSS RSS
  auto?
Wtorek, 22 maja 2012
Wiesław, Emil, Wiesława, Helena
 1842: inauguracja pierwszej linii kolejowej na Śląsku, między Wrocławiem i Oławą. Pierwszy pociąg nosił nazwę Silesia (w 1842. roku Śląsk leżał w granicach Prus Wschodnich - od 1743. roku)
 1960: trzęsienie ziemi w Chile; fale tsunami przyniosły zniszczenie na Hawajach, w Japonii i na Filipinach
 1674: elekcja Jana Sobieskiego na króla polskiego
Dodaj do: 
Dodaj link do serwisu Facebook   Dodaj link do opisu GG  Dodaj link do serwisu Wykop   Dodaj link do serwisu Google   Dodaj link do serwisu Twitter  Dodaj link do serwisu Wyczaj.to   Dodaj link do serwisu Gwar  

Dodaj link do serwisu Delicious  Dodaj link do serwisu Digg   Dodaj link do serwisu Furl   Dodaj link do serwisu Reddit   Dodaj link do serwisu Slashdot  Dodaj link do serwisu Technorati   Dodaj link do serwisu YahooMyWeb
Nowe publikacje
Artykuły
Wydarzenia
Kompendium
Astronomiczny kalendarz z Grudziądza na rok 2012

Opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

Dodano: |15 Gru 2011|, 2011 00:11
cytuj
" "

Urząd Miejski Grudziądza wydał kalendarz na rok 2012 ilustrowany zdjęciami astronomicznymi. W nadchodzącym roku 40-lecie będzie obchodzić Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu.

Kalendarz wydano w nakładzie 1000 egzemplarzy w formie dużego kalendarz ściennego (format około B2). Na okładce znajduje się zdjęcie Grudziądza nocą, a na kartach poszczególnych miesięcy zdjęcia różnych obiektów astronomicznych.

 

W roku 2012 Grudziądz będzie świętował dwie astronomiczne rocznice. Pierwsza to 40 lat istnienia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Droga do powstania placówki rozpoczęła się w 1964 roku uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Astronomicznego w Krakowie. W 1968 roku powstał w Grudziądzu oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W tym samym roku Grudziądz dołączył do grona miast kopernikowskich i stał się elementem Szlaku Kopernikowskiego, podobnie jak Toruń, Frombork, Kraków, Olsztyn i Lidzbark Warmiński.

Decyzja o budowie planetarium i obserwatorium została podjęta w 1971 roku. Otwarcie placówki przy Technikum Chemicznym i Elektrycznym nastąpiło w 1972 roku. Obecnie co roku grudziądzkie planetarium odwiedza około 8000 osób.

Poza tym w 2012 r. przypada 490. rocznica wygłoszenia w Grudziądzu przez Mikołaja Kopernika "Traktatu o monetach", podczas Zjazdu Stanów Pruskich. Kopernik odwiedził Grudziądz 21 marca 1522 roku. W traktacie słynny astronom formułował postulaty z zakresu polityki pieniężnej, w tym m.in. spostrzeżenie, że pieniądz gorszy (o mniejszej wartości) wypiera z rynku lepszy (o większej wartości), co jest znane w ekonomii jako prawo Kopernika-Greshama.

PAP - Nauka w Polsce

ast/ agt/bsz

Czy wiesz że...?
wersja BETA
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu - w momencie otwarcia oficjalna nazwa placówki brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. pełny tekst
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu - w momencie otwarcia oficjalna nazwa placówki brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. pełny tekst
Kamienice na Starym Mieście w Grudziądzu - zabudowa występująca w centrum Grudziądza. Większość budynków to rekonstrukcje zabudowy sprzed II wojny światowej. pełny tekst
Kalendarz astronomiczny (astrologiczny) współcześnie jest to kalendarz podający dla określonego terytorium np. Polski daty zjawisk astronomicznych takich jak pojawienie się komety, zaćmienia Księżyca, Słońca, rojów meteorów, ciekawych układów planet. Oprócz daty podawany jest obszar na którym zjawisko będzie widoczne, czas, kierunek w którym należy patrzeć oraz, zwłaszcza dla amatorów, dodatkowe wskazówki naprowadzające obserwatora. Kalendarz astronomiczny dla Polski dość regularnie zamieszcza miesięcznik Wiedza i Życie. pełny tekst
Czesław Szachnitowski (ur. 16 czerwca 1914 w Grudziądzu) - artysta malarz, nauczyciel, jeden z założycieli Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, wieloletni działacz Klubu Inteligencji Katolickiej, Związku Nauczycielstwa Polskiego i grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, miłośnik lotnictwa. pełny tekst

Moduł "Czy wiesz że...?" (wersja testowa, beta): definicje/pojęcia wygenerowane w obrębie tego modułu pochodzą z Wikipedii i udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Dostęp do pełnej wersji każdego hasła (oraz dokładnch informacji na temat licencji, autora oraz edycji) możliwy jest po kliknięciu w odnośnik opisany jako "pełny tekst".
^
 
Komentarze: brak
Skocz do:  

Dodaj temat do Ulubionych



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group