• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Dalton

  18.09.2009. 21:05
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Urodzony w 1766 r. w Eaglesfieid, Cumbria (Anglia). Angielski fizyk i chemik, twórca nowożytnej atomistyki. Ogłosił, że materia zbudowana jest z atomów.
  Zmarł w 1844 r., w wieku 77 lat.


  Mając zaledwie 10 lat, John podjął pracę u człowieka nazwiskiem Elihu, który żywo interesował się nauką. Elihu szybko się zorientował, że chłopiec jest bardzo bystry, i zaczął go uczyć matematyki. John robił tak duże postępy, że w 12. roku życia został kierownikiem szkółki wiejskiej. Uczył dzieci w różnym wieku - najmniejsze trzymając na kolanach - czytania i pisania. Później został wykładowcą w manchesterskim New College, a następnie wyjechał do Londynu, gdzie zaczął wykładać w Instytucie Królewskim. Od 20. roku życia prowadził dziennik, odnotowując w nim głównie stan pogody. Gdy zmarł, uzbierało się tych notatek ponad 200 000. Ciekawiło go zjawisko powstawania rosy - stwierdził, że powstaje ona z wilgoci zawartej w powietrzu wskutek nagłego obniżenia temperatury, słusznie też sugerował, że zorza polarna, której szczególnie piękną postać widziano w 1787 r., jest zjawiskiem elektrycznym. Największym jego osiągnięciem jest teoria, że materia składa się z atomów. Już starożytni Grecy mieli pewne wyobrażenie o atomach, ale John Dalton był pierwszym nowoczesnym uczonym, który to ogłosił, twierdząc przy tym, że atomy różnych pierwiastków różnią się masą, wielkością i własnościami.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Teoria atomistyczna Daltona – opublikowany w 1808 roku przez angielskiego uczonego Johna Daltona model budowy materii. Dalton przyjął że jest ona zbudowana z atomów, będących niepodzielnymi, sprężystymi kulami (tzw. „model kuli bilardowej”). John Dalton (ur. 6 września 1766 w Eaglesfield, zm. 27 lipca 1844 w Manchester) – angielski fizyk, chemik i meteorolog. Twórca nowożytnej atomistycznej teorii materii opublikowanej w rozprawie "A new System of Chemical Philosophy", odkrył prawo ciśnień cząstkowych, prawo stosunków wielokrotnych, opisał wadę wzroku nazywaną później daltonizmem. Na jego cześć jednostkę masy atomowej nazwano daltonem (Da). John Calambokidis (ur. 1954) - amerykański zoolog i biolog morski, założyciel Cascadia Research Collective. Matka Calambokidisa była Amerykanką, a ojciec Grekiem. Pierwsze lata życia spędził we Włoszech. W wieku 7 lat zmarł mu ojciec. Trzy lata później wraz z matką i rodzeństwem wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam ukończył studnia, po czym wyruszył w podróż po Europie i Afryce. Podczas pobytu w Grecji dowiedział się o Evergreen State College. Wkrótce później został wykładowcą na wydziale ssaków morskich. Wtedy też jego główną specjalizacją stały się ssaki morskie oraz wpływ ludzi na oceany.

  Teoria przywiązania, teoria więzi jest teorią neopsychologiczną, której twórcą był brytyjski lekarz i psychoanalityk John Bowlby. Jest również pierwszą próbą zastosowania modelu etologicznego do wyjaśnienia problemów rozwoju psychologicznego człowieka, szczególnie w pierwszych latach jego życia. Teoria ta dotyczy negatywnego wpływu, jaki wywiera na rozwój małego dziecka utrata obiektów znaczących (ojca, matki bądź innego opiekuna) w wyniku nie poświęcania dziecku takiego czasu i uwagi, jakiego ono potrzebuje podczas swojego rozwoju emocjonalnego, co może ujawnić się w późniejszym okresie życia. Teoria przywiązania odnosi się głównie do związków partnerskich, ale także do psychologii rozwojowej. W oparciu o teorię przywiązania, zwolennicy rodzicielstwa bliskości zaczęli propagować w kulturze zachodniej zwyczaj spania rodziców razem z dzieckiem (łóżko rodzinne). Praktyka ta jest rozpowszechniona w wielu częściach świata, m.in. w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Ambasadorowie Wielkiej Brytanii w Portugalii: Angielscy ambasadorzy przybywali do Lizbony już w XVI wieku, a od XVII Anglicy zaczęli interesować się Portugalią jako potencjalnym sojusznikiem. Traktat Methuena, który podpisał z Portugalczykami Sir John Methuen, o sojuszu wojskowym i współpracy gospodarczej obowiązuje do dziś.

  Back in Black – siódmy album studyjny australijskiego zespołu AC/DC, wydany 25 lipca 1980 roku. Back in Black jest pierwszym albumem AC/DC nagranym bez wokalisty Bona Scotta, który zmarł w lutym 1980 roku. Zespół rozważał rozwiązanie zespołu z powodu jego śmierci, ale ostatecznie zdecydował kontynuować istnienie i szybko zatrudnił nowego wokalistę i twórcę tekstów piosenek, Briana Johnsona. Bracia Young zaczęli pracę nad tym albumem przed śmiercią Scotta, który zdążył napisać teksty do potencjalnych nowych utworów, po śmierci Scotta i przyjęciu nowego wokalisty, bracia postanowili zacząć pracę nad albumem od nowa. Robert John "Mutt" Lange, który pracował z AC/DC nad poprzednim albumem, Highway to Hell, został ponownie zaangażowany do produkcji. Chelmsford jest miejscowością w hrabstwie Essex (Wielka Brytania). Znajduje się 42 km na północny wschód od Londynu, w przybliżeniu, w połowie drogi do Colchester. Położone jest niemalże w centrum hrabstwa i jest jego siedzibą, mimo iż nie jest ani największym, ani najstarszym miastem hrabstwa. Jest także siedzibą okręgu wyborczego Chelmsford, który pokrywa większy obszar niż miasto. Chelmsford jest siedzibą Diecezji Chelmsford i posiada najmniejszą katedrę w Wielkiej Brytanii. John Dee, tłumacz Euklidesa na język angielski, uczył się w szkole katedralnej w XVI wieku. Chelmsford jest także siedzibą części Anglia Polytechnic University i King Edward VI Grammar School.

  Chelmsford jest miejscowością w hrabstwie Essex (Wielka Brytania). Znajduje się 42 km na północny wschód od Londynu, w przybliżeniu, w połowie drogi do Colchester. Położone jest niemalże w centrum hrabstwa i jest jego siedzibą, mimo iż nie jest ani największym, ani najstarszym miastem hrabstwa. Jest także siedzibą okręgu wyborczego Chelmsford, który pokrywa większy obszar niż miasto. Chelmsford jest siedzibą Diecezji Chelmsford i posiada najmniejszą katedrę w Wielkiej Brytanii. John Dee, tłumacz Euklidesa na język angielski, uczył się w szkole katedralnej w XVI wieku. Chelmsford jest także siedzibą części Anglia Ruskin University" i King Edward VI Grammar School. Little Willie John (15 listopada 1937 - 26 maja 1968) - amerykański piosenkarz rockowy, przedstawiciel gatunków rytm and blues i soul. Choć John nie zdobył nigdy popularności na miarę Sama Cooke, Clyde McPhattera czy Jamesa Brown zaliczany jest do najwybitniejszych przedstawicieli swego gatunku. John charakteryzował się bardzo silnym, plastycznym i obejmującym niespotykany skale głosem, który kontrastował z jego niewielka postura. Posiadał zaledwie 161 cm wzrostu. Od tego faktu pochodził także jego przydomek little - mały. W osiągnięciu statusu gwiazdy na miarę swego talentu przeszkodziło mu jego gwałtowne usposobienie. Johna można wręcz uznać za prekursora współczesnych rapujacych gangsterów. John zwykł nosić przy sobie noże i bron palna oraz manifestować agresję. W czasie jednego z incydentów poważnie zranił nożem swojego oponenta i został skazany na dlugoletnie odosobnienie. Zmarł w wiezieniu na zapalenie płuc. Do największych przebojów artysty należą Need Your Love So Bad, Suffering with the Blues, Fever, Let Them Talk i Sleep

  Mag (ang. The Magus) – pierwsza powieść angielskiego pisarza Johna Fowlesa ale wydana jako druga, po sukcesie powieści Kolekcjoner. Opowiada ona historię młodego nauczyciela, który podczas kryzysu tożsamości przybywa na grecką wyspę, by uczyć angielskiego i gdzie spotyka go seria niecodziennych zdarzeń. Historia oparta jest na doświadczeniach autora, który przebywał jako nauczyciel języka angielskiego na greckiej wyspie Spetsai. Pierwsze angielskie wydanie tej książki miało miejsce w 1965 roku a drugie, zmienione, w 1977. Książka osiągnęła wielki sukces z powodu nowej fali zainteresowania psychoanalizą oraz mistyką. Uważana jest za największe osiągnięcie literackie Fowlesa.

  Thomas Andrews (1813-1885) – irlandzki chemik i fizyk. Zajmował się głównie stanem krytycznym materii. Był profesorem Królewskiego Kolegium w Belfaście. W 1844 roku otrzymał za osiągnięcia w dziedzinie chemii Royal Medal, nagrodę naukową przyznawaną przez Royal Society w Londynie.

  John Gordon Skellam urodził się w hrabstwie Staffordshire w 1914, zmarł w lecie 1979 roku. Uczył się w Hanley High School gdzie zdobył szereg stypendiów w tym wolny wstęp na New College w Oxford. Był jednym z najbardziej szanowanych członków Brytyjskiej Regionu Towarzystwa Biometrycznego. John Neville Keynes (ur. 31 sierpnia 1852 w Salisbury, zm. 15 listopada 1949 w Cambridge) – brytyjski logik i ekonomista. Syn Johna Keynesa (1805–1878) i Anny Maynard Neville (1821–1907). Ojciec miał tytuł naukowy doktora. John Neville uczył się w Szkole Amersham Hall i University College London i Pembroke College w Cambridge. W latach od 1883 do 1911 roku pracował jako wykładowca Moralnej Nauki na Uniwersytecie w Cambridge. Został wybrany jako archiwista i sekretarz tego uniwersytetu w 1910 roku. Pracował do 1925 roku.

  Elihu – postać biblijna ze Starego Testamentu. Elihu był synem Barachela Buzyty, co wskazuje, że był dalekim krewnym Abrahama. Albert Goodwin (ur. 1845 w Maidstone, zm. 1932) - angielski malarz pejzażysta. Urodził się w ubogiej rodzinie jako jedno z dziewięciorga dzieci murarza. Początkowo został uczniem szewca, jednak dzięki zdolnościom artystycznym kontynuował naukę u prerafaelitów Arthura Hughesa i Forda Madoxa Browna. W wieku 15 lat wystawił pierwszą pracę Royal Academy of Arts, wielbicielem jego twórczości był John Ruskin, który zabrał go w podróż po Europie. W 1876 został członkiem Royal Watercolour Society.

  Dodano: 18.09.2009. 21:05  


  Najnowsze