Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku
RSS
Środa, 23 maja 2012
Leontyna, Jan, Iwona, Symeon
 Światowy Dzień Żółwia
 1911: została otwarta Nowojorska Biblioteka Publiczna
 2006: pojawił się system operacyjny Microsoft Windows Vista w wersji Beta 2
Nowe publikacje
Choroby reumatyczne leczone coraz lepiej
Dodano:
|4 Cze 2010|, 2010 04:18
|
|
|
Choroby kości i stawów stają się coraz powszechniejsze wraz ze starzeniem się społeczeństwa. Na szczęście dostępność najnowszych leków biologicznych uległa wyraźnej poprawie - mówili uczestnicy konferencji "Reumatologia 2010". Konferencja "Reumatologia 2010" odbyła się 1 czerwca w Warszawie.
Podobnie jak w przypadku cukrzycy, depresji czy nadciśnienia, choroby reumatyczne - na przykład reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) przypominają górę lodową, w dużej części ukrytą przed naszym wzrokiem. Dlatego trudno ustalić, ile osób naprawdę na nie choruje - mówił dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego prof. Mirosław Wysocki.
Bardzo istotne jest szybkie i skuteczne stawianie diagnozy - wskazał prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego prof. Witold Tłustochowicz. Skuteczny program wykrywania chorób reumatycznych przedstawił dr Sławomir Jeka ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy.
W krajach Unii Europejskiej na choroby reumatyczne cierpi ponad 100 mln osób w różnym wieku, także młodych, a nawet dzieci. To nie tylko problem zdrowotny, ale także społeczny i ekonomiczny - choroby te prowadzą do niepełnosprawności, a to wiąże się z utratą pracy i przejściem na rentę. Nie pracuje ponad 60 proc. chorych, co sprawia, że jest to najczęstsza przyczyna wczesnego inwalidztwa i absencji chorobowej. Choroby reumatyczne bardzo obniżają jakość życia i, choć nie są bezpośrednią przyczyną śmierci, skracają życie o około 10 lat, atakując między innymi układ krążenia, wątrobę i nerki.
Choć najpowszechniej stosowane są środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, coraz większą role odgrywają leki biologiczne - lepiej zapobiegają zmianom w stawach, powodują długotrwałe wycofanie objawów choroby (remisję), poprawiają jakość życia chorych i obniżają koszty pośrednie. Są drogie, ale skutecznie powstrzymują chorobę nawet w ponad 50 procentach przypadków, gdy lekom tradycyjnym udaje się to w kilku - kilkunastu procentach.
Na 2792 zaakceptowane wnioski o leczenie preparatami biologicznymi przypadło tylko 79 odrzuconych. - Dzięki negocjacjom, prowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia, udało się obniżyć ceny do najniższego poziomu w Europie, co pozwala leczyć więcej pacjentów - mówił wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Jednak wykorzystanie tych możliwości zależy od szpitali i ich lokalizacji - najwięcej na pacjenta wydaje województwo kujawsko-pomorskie, najmniej - lubuskie.
Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przypomniał, że nie należy łączyć w leczeniu chorób stawów kilku niesterydowych leków przeciwzapalnych - ich korzystne działanie nie staje się silniejsze, natomiast rośnie groźba powikłań. PMW
PAP - Nauka w Polsce
abe/ jbr/ bsz
Czy wiesz że...?
wersja BETA
Leki modyfikujące przebieg choroby (ang. Disease-modifying antirheumatic drugs, DMARD lub DMD, syn. leki podstawowe) wspólna nazwa dla grupy różnorodnych terapeutyków, których wspólną cechą jest możliwość zapobiegania zmianom destrukcyjnym w przebiegu chorób o podłożu reumatycznym.
pełny tekst
Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie jedyna tego typu placówka dla dzieci na terenie województwa lubelskiego. Leczone są w nim choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego z uwzględnieniem mózgowego porażenia dziecięcego oraz schorzeń neurologicznych o zbliżonym obrazie klinicznym, choroby reumatologiczne, schorzenia dolnych i górnych dróg oddechowych, choroby układu ruchu i układu nerwowo-mięśniowego oraz otyłość.
pełny tekst
Moduł "Czy wiesz że...?" (wersja testowa, beta): definicje/pojęcia wygenerowane w obrębie tego modułu pochodzą z Wikipedii i udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Dostęp do pełnej wersji każdego hasła (oraz dokładnch informacji na temat licencji, autora oraz edycji) możliwy jest po kliknięciu w odnośnik opisany jako "pełny tekst".
|
|
|
^ |
|
 |
|
Komentarze: brak |
|
Powered by
phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
|