• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marek Ostrowski nagrodzony Złotą Różą

  02.10.2008. 18:30
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Tegorocznym laureatem Złotej Róży - nagrody za najlepszą książkę popularnonaukową w sezonie wydawniczym 2007/08 - został wybitny przyrodnik dr Marek Ostrowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Jury doceniło jego trzy książki: "Spojrzenie Warsa", "Oblicze Sawy" i "Pokolenie Varsovia.pl" z cyklu "Tryptyk warszawski".

  więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kryzys sumienia – biograficzna książka Raymonda Franza, najważniejsza książka tego autora. Autor tej książki były Świadek Jehowy w swojej książce opierając się na niedostępnych dokumentach przedstawia oblicze organizacji oczami byłego członka. Książka ta jest uważana za jedną z najważniejszych książek o tej grupie religijnej, jest dostępna w 13 językach. Książka broszurowa – blok książki zszyty maszynowo lub klejony, najczęściej z miękką okładką nakładową. Książka taka nie posiada materiału grzbietowego, jest wklejona w okładki kartonowe. Książki broszurowe są nietrwałe. Anasoft litera - nagroda literacka przyznawana na Słowacji za najlepszą książkę prozatorską wydaną w poprzednim roku. Na pierwszym etapie jury wybiera dziesięć utworów, finalistów nagrody, na drugim głosuje na zwycięzcę.

  Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa – wydana w 1996 książka popularnonaukowa autorstwa brytyjskiego biologa Richarda Dawkinsa. Tematem książki jest prawdopodobieństwo i jego miejsce w teorii ewolucji oraz demistyfikacja twierdzeń kreacjonistów. Magnesia Litera - czeska nagroda literacka przyznawana od 2002 r. dla najlepszej książki we wszystkich kategoriach: proza, poezja, książka dla dzieci i młodzieży (od 2004), książka naukowa, publicystyka, przekład, wydarzenie wydawnicze, debiut (objawienie roku), oraz główna nagroda: Książka Roku. Nagrodę przyznają: Stowarzyszenie Litera, Akademia Nauk Republiki Czeskiej, Czeski PEN Club, Stowarzyszenie Tłumaczy, Pisarzy, Wydawców, Księgarzy, czeska sekcja IBBY oraz Fundacja Czeskiej Literatury. Wysokość głównej nagrody Najlepsza Czeska Książka Roku wynosi 200.000 Kč.

  Louise Hay (ur. 8 października 1926) – amerykańska autorka poradników samorozwoju i książek motywacyjnych. Także wydawca - założycielka wydawnictwa Hay House. Najbardziej znana (także w Polsce) z książki "Możesz uzdrowić swoje życie". Książka ta została przetłumaczona na ponad 30 języków i sprzedana w łącznym nakładzie ponad 50 milionów egzemplarzy , na jej podstawie został także nakręcony film. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Chóralny - odbywający się w Warszawie od 2005 r. międzynarodowy festiwal: do 2008 r. pod nazwą Varsovia Cantus, obecnie Varsovia Cantat. Rokrocznie rywalizuje podczas tego festiwalu kilkanaście chórów z całego świata. Nagrodą główną w każdej kategorii (patrz niżej) jest statuetka Złotej Liry. Przyznawane są również nagrody pieniężne w zależności od liczby pozyskanych sponsorów.

  Rzeka genów – książka popularnonaukowa brytyjskiego biologa Richarda Dawkinsa, opublikowana w 1995 roku. Tematem książki jest darwinowska koncepcja ewolucji. Jest to streszczenie zagadnień zawartych w trzech poprzednich dziełach tego samego autora (Samolubny gen, Fenotyp rozszerzony i Ślepy zegarmistrz). Rzeka genów jest najkrótszą książką Dawkinsa, została wydana w serii Science Masters i zawiera ilustracje autorstwa żony autora - Lalli Ward. Tytuł książki został zaczerpnięty z Biblii (Księga Rodzaju, 2:10): Księgarstwo – działalność polegająca na rozpowszechnianianiu książek zgodnie z programem wydawniczym dzięki sieci księgarń.

  Książka blokowa (lub książka ksylograficzna z greckiego ksylon + grapho, drewno + piszę) – forma książki, która powstaje w wyniku odbijania jednostronnie stron (tekstu oraz rysunków) z klocków drzeworytowych.

  21:37 – powieść kryminalna polskiego pisarza Mariusza Czubaja, pierwsza część przygód profilera Rudolfa Heinza. Akcja książki toczy się wiosną 2007 roku w Warszawie oraz na Śląsku. Pierwsze wydanie książki ukazało się nakładem wydawnictwa W.A.B w 2008 roku. Autor otrzymał w 2009 roku za tę książkę Nagrodę Wielkiego Kalibru.

  Testy Niewidocznego Uniwersytetu to książka sprawdzająca wiedzę czytelnika na temat książek z serii Świat Dysku od "Koloru Magii" do "Maskarady" napisana przez Davida Langforda w 1996 roku. Na język polski została przetłumaczona przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Książka podzielona jest na kategorie, z których każda zawiera pytania na inny temat. Na odpowiedzi na niektóre z tych pytań polscy czytelnicy mogą mieć jednak problem, gdyż nie wszystkie odnoszą się do książek i artykułów wydanych w języku polskim. Historia książki – dziedzina wiedzy badająca książkę od początków jej istnienia. Historia ta dzieli się na dwa okresy: książkę rękopiśmienną – sprzed ery druku, tworzoną do 1500 roku (zalicza się tu też inkunabuły), oraz na epokę książki drukowanej, której rozwój zawdzięczamy Janowi Gutenbergowi.

  Ziemia na lewo – tom poetycki, wydany przez Anatola Sterna i Brunona Jasieńskiego w 1924 roku. Autorem szaty graficznej i okładki tomu był Mieczysław Szczuka. Publikacja była wynikiem fascynacji obu poetów ideologią komunistyczną, a propozycję napisania książki zawierającej wiersze o takiej tematyce złożył im Aleksander Ostrowski, kierownik wydawnictwa "Książka". Kodeks – jedna z form książki. Jest to zbiór kart złączonych (szytych, klejonych) na jednym z brzegów nazywanym grzbietem książki. Karty kodeksu są z papirusu, pergaminu, albo papieru. Forma ta, stosowana od końca I wieku n.e., jest obecnie najpopularniejszą formą książki, do innych zaliczmy: zwój, leporello, książkę mówioną, książkę elektroniczną.

  Dodano: 02.10.2008. 18:30  


  Najnowsze