Nobel literacki 2008 - ostatnie typowania
08.10.2008. 12:00opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
Na dzień przed ogłoszeniem przez Szwedzką Akademię decyzji o wyborze tegorocznego laureata literackiej nagrody Nobla, sztokholmski dziennik "Dagens Nyheter" ogłosił swoje typowania z ostatniej chwili.
Czy wiesz że...? (wersja beta)
Dagens Nyheter (DN) - szwedzki dziennik liberalny, założony w 1864 w Sztokholmie. Dagens Nyheter jest jednym z czołowych dzienników w Szwecji. Nakład w 2005 osiągnął 917 100 egz. Movits! - szwedzka grupa muzyczna z Luleå. Tworzona przez nich muzyka to połączenie swingu z hip-hopem. Debiutancki album Äppelknyckarjazz, w dosłownym tłumaczeniu Jazz złodzieja jabłek, miał premierę w 2008 r. i został zauważony przez ogólnokrajową szwedzką gazetę Dagens Nyheter. W Stanach Zjednoczonych album Äppelknyckarjazz został wydany przez Comedy Central Records. Mistrz z Petersburga – powieść południowoafrykańskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla - Johna Maxwella Coetzeego, wydana w 1994 roku i będąca fantazją na temat epizodu z życia rosyjskiego powieściopisarza Fiodora Dostojewskiego.
Per Christian Jersild (ur. 14 marca 1935) - szwedzki lekarz i pisarz. Autor trzydziestu pięciu powieści, głównie o tematyce społecznej, felietonista Dagens Nyheter. Laureat szwedzkich nagród literackich, Doktorat honoris causa uniwersytetu w Uppsali. Akademia Szwedzka (szw. Svenska Akademien, także De Aderton) – to niezależna organizacja, której celem jest promowanie literatury szwedzkojęzycznej i języka szwedzkiego. Akademia co roku nominuje laureata Literackiej Nagrody Nobla.
Prawo Dulbecco – zasada w socjologii nauki, będąca rozwinięciem zadania wygłoszonego przez wybitnego biologa włoskiego, laureata nagrody Nobla Renato Dulbecco: „Udział w odkryciu naukowym jest generalnie przypisywany najbardziej znanemu (naukowcowi), a nie pierwszemu odkrywcy”. Jest to zjawisko podobne do bardziej ogólnej zasady ekonomicznej zwanej “efektem św. Mateusza” o ubożeniu społeczeństw biednych i bogaceniu się bogatych (Mat. 13-12): “Albowiem temu, kto ma, będzie dane i obfitować będzie; a temu kto nie ma i to co ma, będzie odjęte”. Życie i czasy Michaela K. (ang. Life and Times of Michael K.) – powieść Johna Maxwella Coetzeego, laureata literackiej Nagrody Nobla, wydana w języku angielskim w 1983 roku. Autor otrzymał za nią prestiżową Nagrodę Bookera.
Jean-Marie Gustave Le Clézio albo J.M.G. Le Clézio (ur. 13 kwietnia 1940 w Nicei) - francuski powieściopisarz, autor ponad 30 książek, laureat Nagrody Renaudot w 1963 i Literackiej Nagrody Nobla w 2008. Ocalenie w ostatniej chwili – spopularyzowana przez Davida W. Griffitha filmowa technika narracyjna, wykorzystująca montaż równoległy dla możliwie emocjonującego przedstawienia sytuacji, w której postać filmowa jest w ostatniej chwili ocalana przed zagrożeniem. Zabieg ten opiera się na przeplataniu ujęć przedstawiających zagrożonego bohatera/bohaterkę z ujęciami osób, niosących jemu/jej pomoc i docierających na czas w ostatniej chwili. Przedstawianie naprzemiennie dwóch serii ujęć powoduje opóźnienie akcji i tym samym zwiększa napięcie.
Kryterium podejmowania decyzji – pojęcie z zakresu teorii decyzji, oznaczające strategię w wyborze ze zbioru decyzji dopuszczalnych decyzji optymalnej. Najczęściej stosowane kryteria to:
Margaret Eleanor „Peggy” Atwood (ur. 18 listopada 1939 w Ottawie) – kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka, aktywistka społeczna i ekologiczna. Zdobywczyni Nagrody Bookera w 2000, laureatka Nagrody Księcia Asturii w 2008, wymieniana wśród najpoważniejszych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.
Teoria regulacji publicznej, zapoczątkowana przez George`a Stiglera, laureata Nagrody Nobla z 1982 roku, jest krytyczną analizą skutków administracyjnej regulacji różnych dziedzin życia gospodarczego i społecznego. Doktor Żywago (Doctor Zhivago) – miniserial składający się z dwóch odcinków, oparty na powieści laureata Nagrody Nobla – Borysa Pasternaka – zaadaptowanej przez scenarzystę Andrew Daviesa, a wyreżyserowany przez włoskiego twórcę Giacomo Campiotti.
Harold Pinter (ur. 10 października 1930 w Londynie, zm. 24 grudnia 2008 tamże) – angielski dramaturg, pisarz, reżyser teatralny i scenarzysta, laureat literackiej Nagrody Nobla w 2005, otrzymanej za odkrywanie „przepaści pod codzienną gadaniną i wymuszanie wejścia do zamkniętych przestrzeni ucisku” (uzasadnienie). Dagens Nyheter Tower (nazywany także DN-Skrapan, DN-Skyscraper) – 84 metrowy, 27 kondygnacyjny szwedzki biurowiec mieszczący się na wyspie Kungsholmen należącej do okręgu administracyjnego Sztokholmu. Budynek został zaprojektowany przez Paula Hedqvista a jego budowa została ukończona w 1964 r.
Paradoks głosowania Arrowa – twierdzenie sformułowane przez amerykańskiego ekonomistę Kennetha Josepha Arrowa, laureata Nagrody Nobla w 1972 r., który dowiódł, że decyzje zapadające większością głosów mogą być przypadkowe. Dysonans podecyzyjny - Szczególna postać dysonansu poznawczego. Przed podjęciem ważnej decyzji większość ludzi stara się myśleć jak najbardziej racjonalnie: zbiera informacje na temat dostępnych opcji, rozważa za i przeciw każdej ewentualnej decyzji itd.
Dodano: 08.10.2008. 12:00
Najnowsze
- Gdzie zaszczepić się przeciw grypie w 2021? [DOLNOŚLĄSKIE] (Medycyna)
- Kolory w kuchni a apetyt (Ogólne)
- W upał lepiej się nie forsować (Ogólne)
- Czy lekarze szczepią się przeciw grypie? (Medycyna)
- Jak będziemy leczeni za 10 lat? (Ogólne)
- Polscy fizycy w CERN obserwują rozpraszanie światła na świetle (Ścisłe)
- Które tłuszcze są najlepsze dla dziecka? (Medycyna)
- Telekomunikacja kwantowa (Ścisłe)
- Narodziny kwantowej holografii: Mamy hologram pojedynczej cząstki światła! (Ścisłe)
- Polscy tropiciele mionów zwiększają potencjał badawczy LHC (Ścisłe)