• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyniki konkursu na lekcję o Słowackim

  20.11.2009. 15:00
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zwycięźczynią konkursu na scenariusz lekcji poświęconej Juliuszowi Słowackiemu została Monika Bojko z warszawskiego XCIX LO im. Zbigniewa Herberta. Wyróźnienia przyznano Karolinie Hace-Makowieckiej z I SLO „Bednarska” ...

  więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Praca domowa – jedna z form organizacji procesu kształcenia, szeroko stosowana zarówno w lekcji problemowej, jak i lekcji podającej. Polega na wykonywaniu w domu zajęć, które zleca uczniowi nauczyciel w toku trwającej lekcji. Lekcja utrwalająca (doskonaląca) – typ lekcji służący utrwaleniu wiadomości, umiejętności i nawyków oraz sprawności motorycznej (w lekcji WF). Quentin jest konkursem na najlepszy, niepublikowany scenariusz do gry fabularnej. Jest nagrodą ogólnopolską przyznawaną corocznie nieprzerwanie od 1999 roku. Kapituła konkursu wyłania do pięciu finalistów w pierwszym głosowaniu oraz zwycięzcę lub zwycięzców i do dwóch wyróżnień w drugim głosowaniu. Ogłoszenie wyników odbywa się w czasie jednego z konwentów, zwykle w okresie letnim.

  Bartosz Konstrat (ur. w 1977 w Lublinie) - polski poeta, z wykształcenia animator i menedżer kultury. Zwycięzca IX edycji (2003) Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina na debiut poetycki roku (ex aequo z Piotrem Kuśmirkiem). Ponadto jest laureatem m.in. Konkursu Poetyckiego dla Młodych Twórców im. Zbigniewa Dominiaka (2005), o Laur Czerwonej Róży (dwukrotnie - w 2003 i 2004), jak również Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego jak liść w Jaworze (2004). Dotychczas wydał trzy książki poetyckie. Obecnie mieszka w Warszawie. Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji – 61 piosenek wygrało Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs, który jest nadawany co roku od 1956 roku, jest jednym z najdłuższych programów telewizyjnych na świecie. Zwycięzca konkursu wybierany jest na różne sposoby: przez przyznawanie punktów, przez jury lub przez telewidzów. Kraj, który otrzyma najwięcej punktów, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji Lys Assia nie wygrała na punkty, ale dzięki zdobyciu głosów (po dwa z każdego kraju) i wówczas ogłoszono zwycięzcę.

  Lekcja problemowa, której twórcą był John Dewey, w przeciwieństwie do lekcji podającej nie polega na biernym podawaniu przez nauczyciela suchych treści, lecz poprzez sytuacje problemowe, które należy rozwiązać, uczniowie sami dochodzą do wiedzy. Konkurs Piosenki Eurowizji 2008 – 53. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana przez serbskiego nadawcę Radio-Televizija Srbija (RTS) w Serbii, dzięki zwycięstwu Mariji Šerifović w 2007 roku. Hasłem przewodnim tej edycji konkursu zostało „Confluence of Sound”.

  Grzegorz Janusz (ur. 22 czerwca 1970r. w Łowiczu) – polski prozaik oraz scenarzysta, tłumacz z języka niemieckiego. Zdobywca Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2010 roku za komiks Ostra Biel (rysunki Jacek Frąś) oraz pierwszej nagrody w roku 2003 za komiks Sen życia (rysunki Krzysztof Gawronkiewicz). Zwycięzca (wraz z Krzysztofem Gawronkiewiczem) europejskiego konkursu na komiks ogłoszonego przez Glénat i telewizję Arte, za pracę pt. Esencja, opublikowaną później na rynku frankofońskim jako pierwszy tom serii Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona. Zwycięzca (wraz z Ernesto Gonzalesem) IV edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanego przez Muzeum Powstania, za komiks pt. Traf (2010r.). Pomnik Juliusza Słowackiego w Miłosławiu – pierwszy pomnik poświęcony Juliuszowi Słowackiemu na ziemiach polskich, ufundowany przez Józefa Kościelskiego, odsłonięty w 1899.

  Martwa natura z wędzidłem – tom szkiców Zbigniewa Herberta z 1993 roku, dotyczących złotego okresu kultury holenderskiej, ostatnia część trylogii poświęconej kulturze europejskiej. Tytuł pochodzi od obrazu Johannesa Torrentiusa z 1614 roku.

  Praca z książką należy do jednego ze sposobów organizacji zajęć dydaktycznych. Wiąże się ściśle z pracą domową, lub pracą na lekcji. Wdraża uczniów do samokształcenia.

  Margaret Gardiner (ur. 21 sierpnia 1959 w Kapsztadzie, RPA) – w 1978 roku została Miss Universe. Była pierwszą zwyciężczynią konkursu pochodzącą z Afryki. W czasie konkursu zadano jej pytanie czy poślubiłaby człowieka czarnoskórego, odpowiedziała, że poślubi tego mężczyznę, którego pokocha. Julianna Awdiejewa (ros. Юлианна Авдеева, ur. 3 lipca 1985 w Moskwie) – rosyjska pianistka, zwyciężczyni między innymi XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 i V Konkursu Arthura Rubinsteina w 2002.

  Klub Herbertowskich Szkół - stowarzyszenie, do którego należą szkoły w Polsce noszące imię Zbigniewa Herberta. Zjazd Założycielski Klubu odbył się 22 - 23 lutego 2001 w Lublinie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. Do Klubu należą m. in.: I Społeczne Liceum Ogólnokształcące i Społeczne Gimnazjum Nr 2 im. Zbigniewa Herberta STO w Częstochowie

  Dodano: 20.11.2009. 15:00  


  Najnowsze