Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku
RSS
Czwartek, 24 maja 2012
Zula, Jan, Maria, Joanna
 1945: utworzono Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Gdańską i Politechnikę Śląską
 1543: zmarł Mikołaj Kopernik, astronom polski
 1931: w Raszynie uruchomiona zostaje najsilniejsza w Europie stacja radiofoniczna (moc 120 kW), która swym zasięgiem obejmuje całą Polskę
Nowe publikacje
Drugie, międzynarodowe warsztaty nt. ładunków użytecznych do pokładowej kompresji danych, Tuluza, Francja
Dodano:
|4 Paź 2010|, 2010 16:49
|
|
|
W dniach 28-29 października 2010 r. w Tuluzie, Francja, odbędą się drugie, międzynarodowe warsztaty nt. ładunków użytecznych do pokładowej kompresji danych.
Kolejna generacja przyrządów, które znajdą się na pokładzie statków kosmicznych, zbierać będzie ogromne ilości informacji w coraz szybszym tempie dzięki ostatnim udoskonaleniom technicznym. Potężne ilości danych generowane na pokładzie konkurują o ograniczone kanały transmisji danych na Ziemię. Wynikiem takiego scenariusza jest rosnące znaczenie, jakie zyskują ładunki użyteczne do pokładowej kompresji danych w projektowaniu statku kosmicznego.
W systemach teledetekcji główny problem polega na ograniczonej dostępności szerokopasmowego łącza i zasobów niezbędnych do pozyskiwania, przetwarzania i transmisji obrazów związanych z danym obszarem ziemskim, jakie pozyskiwane są przez czujniki zamontowane na zdalnej platformie w powietrzu lub w kosmosie. Zważywszy na fakt, że rozdzielczość przestrzenna, widmowa i radiometryczna czujników optycznych i radarowych staje się coraz wyższa, ilość gromadzonych danych jest olbrzymia. Czujniki nowej generacji dążą do dalszego wzrostu rozdzielczości. Z powodu przepotężnych ilości danych potrzebne są silne algorytmy kompresji, aby dostosować je do dostępnych zasobów transmisyjnych. Ponadto wiele satelitów obserwujących Ziemię musi przesyłać dane na Ziemię w czasie rzeczywistym, co oznacza, że potrzebne są urządzenia do kompresji o bardzo dużej przepustowości.
W misjach naukowych jednym z wyzwań jest możliwość transmisji do stacji naziemnych dużych ilości danych za pośrednictwem ograniczonego połączenia między satelitą a stacją naziemną. GAIA, nowa misja astrometryczna Europejskiej Agencji Kosmicznej, stawia czoło temu problemowi. Misja GAIA, której rozpoczęcie zaplanowano na 2011 r., będzie obserwować ponad jeden miliard gwiazd i innych obiektów z bezprecedensową dokładnością. Tego typu misja wiąże się z zakrojonymi na szeroką skalę pracami technologicznymi i projektowymi, gdyż jej zadaniem będzie wykrywanie, selekcja i pomiar w każdej sekundzie setek gwiazd oraz wysyłanie tych danych na Ziemię. Dzięki pokładowej kompresji będzie istniała możliwość transmisji wszystkich danych wygenerowanych na pokładzie bez jakichkolwiek ograniczeń, co pozwoli zmaksymalizować korzyści naukowe.
Celem wydarzenia jest zgromadzenie wszystkich profesjonalistów z branży, aby podzielić się najnowszymi pomysłami i osiągnięciami oraz otworzyć drogę ku przyszłym wyzwaniom technologicznym.
Za: CORDIS
Czy wiesz że...?
wersja BETA
PKZIP program do kompresji danych napisany przez amerykańskiego programistę Phila Katza, wykorzystujący do kompresji danych PKZIP używa algorytmu ZIP. PKZIP jest akronimem od Phil Katz ZIP.
pełny tekst
LZF algorytm i biblioteka do bezstratnej kompresji ukierunkowanej na szybkość kosztem stopnia kompresji. Wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadkach ograniczonej mocy obliczeniowej czy kompresji w czasie rzeczywistym.
pełny tekst
DCT ( ang. discrete cosine transform, czyli dyskretna transformacja kosinusowa) - jedna z najpopularniejszych blokowych transformacji danych. Jest szczególnie popularna w stratnej kompresji danych.
pełny tekst
DCT ( ang. discrete cosine transform, czyli dyskretna transformacja cosinusowa) - jedna z najpopularniejszych blokowych transformacji danych. Jest szczególnie popularna w stratnej kompresji danych.
pełny tekst
DCT ( ang. discrete cosine transform, czyli dyskretna transformacja kosinusowa) - jedna z najpopularniejszych blokowych transformacji danych. Jest szczególnie popularna w stratnej kompresji danych.
pełny tekst
Moduł "Czy wiesz że...?" (wersja testowa, beta): definicje/pojęcia wygenerowane w obrębie tego modułu pochodzą z Wikipedii i udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Dostęp do pełnej wersji każdego hasła (oraz dokładnch informacji na temat licencji, autora oraz edycji) możliwy jest po kliknięciu w odnośnik opisany jako "pełny tekst".
|
|
|
^ |
|
 |
|
Komentarze: brak |
|
Powered by
phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
|