|
|
|
Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku
RSS
Warto przeczytać: W dniach 29 lipca - 7 sierpnia w Obserwatorium Astronomicznym w Ostrowiku odbędzie się XXIII Obóz Astronomiczny PKiM, który w tym roku zostanie połączony z Wakacyjnymi Warsztatami Astronomicznymi 2011 "Drobna Materia w Układzie Słonecznym" - poinformowała Praco... Doroczna konwencja organizowana przez Society for the Study of Artificial Intelligence and Simulation of Behaviour (AISB) odbędzie się w dniach 1-4 kwietnia w Aberdeen w Szkocji.
Delegaci z całej Europy i z obu Ameryk, obradujący pod hasłem "Komunikacja, in... Dzięki pracy badawczej Joanny Oracz, studentki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, naukowcy będą mogli w przyszłości korzystać z mikroskopów dających znacznie lepszą jakość obrazu. Oracz bada rozbłyski światła, zwane laserami impulsowymi, a to od ich ... Według wyników nowych badań w Wlk. Brytanii, w pierwszym rezerwacie morskim objętym całkowitą ochroną w Szkocji zamieszkuje już kilka gatunków glonów, o których wiadomo, że sprzyjają bioróżnorodności oraz cenne pod względem komercyjnym przegrzebki.
Założony... Połączenie nowiu Księżyca i aktywności kilku ciekawych rojów meteorów powoduje, że koniec lipca jest doskonałym czasem do obserwacji tych efektownych zjawisk - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Tegoroc...
Ostatnio na Forum:
Dyskusje
8
odp.
4
odp. Reklama:
Jakub II - król Szkocji Czy wiesz że...? Henryk IV Lancaster, Henryk Bolingbroke (ur. 3 kwietnia 1367 w Bolingbroke w Lincolnshire, zm. 20 marca 1413 w Londynie), król Anglii w latach 1399-1413, najstarszy syn Jana z Gandawy, 1. księcia Lancaster (młodszego syna króla Edwarda III), i Blanki, córki Henryka Grosmonta, 1. księcia Lancaster. Arran (gael. Eilean Arainn) - wyspa brytyjska w zatoce Firth of Clyde, u zachodnich wybrzeży Szkocji. Jej powierzchnia wynosi 427 km², a liczba mieszkańców - 5058 (2001). Arran jest siódmą co do wielkości szkocką wyspą i dziewiątą w kolei z otaczających Wielką Brytanię (wyłączając Irlandię). Jakub I Stewart (ur. 10 grudnia 1394 w Pałacu Dunfermline w hrabstwie Fife, zm. 21 lutego 1437 w Perth) – król Szkocji 1406–1437 z dynastii Stuartów. Jakub II Ognista Twarz, (ur. 16 października 1430, zm. 3 sierpnia 1460) – król Szkocji 1437–1460 z dynastii Stuartów. Syn króla Szkocji Jakuba I i Joanny Beaufort, kuzynki Henryka IV, króla Anglii. Jakubowi udało się złamać potęgę rodu Douglasów. 3 lipca 1449 poślubił Marię of Gueldres, z którą miał 7 dzieci: CiekawostkiŚmierćJakub II oblegał angielski zamek Roxburgh w 1460 r. Używał do tego dział, w tym największego, które nazwał Lew. Kiedy zbliżała się jego małżonka, kazał wypalić z dział na jej cześć. Król sam odpalił Lwa lecz działo wybuchło zabijając przy okazji Jakuba. Jego żołnierze z czarnym humorem stwierdzili że: Lew zagryzł swego pana. Jakub byłby zadowolony gdyby wiedział że jego żona Maria sama poprowadziła szturm i zdobyła Roxburgh dla ich syna - Jakuba III. Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i Kanał La Manche. Stolicą Anglii jest miasto Londyn, natomiast jej patronem – święty Jerzy.
Szkocja (ang. Scotland, gael. Alba) – dawniej niezależne królestwo, obecnie część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Od południa graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Na północy Szkocji Góry Kaledońskie i Grampiany, na południu Wyżyna Południowoszkocka. W centrum niewielka Nizina Środkowoszkocka skupiająca większą część ludności.
Czy wiesz że...? beta Rodzina Douglasów należy do jednej z najbardziej prominentnych i najbardziej utytuowanych rodzin arystokratycznych w Wielkiej Brytanii. Z rodziny Douglasów wywodzi się szereg rodów arystokratycznych: Powyższa treść oraz zamieszczone w niej powiązane definicje/pojęcia - udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Wszystkie hasła znajdujące się w naszym mirrorze Wikipedii mają znaczenie informacyjne i edukacyjne. Nie mogą być traktowane jako porady. |