|
|
|
Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku
RSS
Warto przeczytać: Ponad 330 dokumentów dotyczących wydarzeń radomskiego Czerwca'76 udostępniono na serwerze Radomskiej Biblioteki Cyfrowej. Są wśród nich czasopisma, jednodniówki, dokumenty życia społecznego, notatki, pisma urzędowe, plakaty i ulotki. Wszystkie dokumenty pochodzą ... Prof. Ryszard F. Mazurowski - odkrywca pozostałości najstarszego miasta na świecie Tell Karamel - jest jednym z laureatów konkursu Travelery 2009, organizowanego przez "National Geographic". Profesor zwyciężył w kategorii "Naukowe odkrycie roku".P... Dnia 15 czerwca Komisja Europejska oficjalnie przyznała Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA) administracyjną i operacyjną niezależność.
Mieszcząca się w Brukseli, Belgia, Agencja REA stanie się największą z 6 istniejących, unijnych agencji wykonawczych, w... W poniedziałek w kosmos poleciał pierwszy polski satelita PW-Sat. Został wyniesiony przez nową europejską rakietę Vega, opracowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Do wstąpienia do ESA nasz kraj właśnie się przymierza. ,,Dzięki małym satelitom centralna i ws... Polska Organizacja Wojskowa (POW) była tajną organizacją zbrojną, tworzoną od sierpnia 1914 r. w Królestwie Polskim z inicjatywy Józefa Piłsudskiego w oparciu o członków Związku Walki Czynnej i Polskich Drużyn Strzeleckich.Za c...
Ostatnio na Forum:
Dyskusje
8
odp.
4
odp. Reklama:
Jeszcze dzień życiaCzy wiesz że...? Angola (Republika Angoli - República de Angola) – państwo w południowo-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, członek Unii Afrykańskiej. Sąsiaduje z Demokratyczną Republiką Konga, Namibią, Kongiem oraz Zambią. W przeszłości była kolonią portugalską. Posiada znaczne zasoby surowców naturalnych, w tym ropy naftowej i diamentów. Ryszard Kapuściński (ur. 4 marca 1932 w Pińsku - zm. 23 stycznia 2007 w Warszawie) – polski reportażysta, dziennikarz, publicysta, poeta i fotograf, zwany "cesarzem reportażu". Jeszcze dzień życia – książka Ryszarda Kapuścińskiego w całości poświęcona wojnie domowej w Angoli. Zawiera doświadczenia i refleksje autora z początków (1974-1975) zakończonego w 2002 roku konfliktu. Pierwsze wydanie (20 000 egzemplarzy) ukazało się w roku 1976 nakładem wydawnictwa Czytelnik. Kilkukrotnie wznawiane. Rozdział Zamykamy miasto opisuje wyludnienie Luandy, głównie przez europejskich osadników. Sceny frontowe opisują podróż Kapuścińskiego do Caxito na froncie północnym oraz do Bengueli, Balombo, Lubango, Pereira de Eca oraz Humbe na froncie południowym. Rozdział Depesze opowiada o sytuacji w stolicy kraju na krótko przed ofensywą sił południowoafrykańskich, UNITA oraz FNLA. Zawiera także zapis korespondencji teleksowej pomiędzy Ryszardem Kapuścińskim a Polską Agencją Prasową. Ostatni rozdział, zatytuowany A B C to zbiór najważniejszych informacji dotyczących ówczesnej Angoli i jej historii. Huambo – jedno z większych miast Angoli, położone w głębi lądu, około 220 km na wschód od miasta Benguela. Stolica prowincji Huambo, trzecie co do wielkości miasto kraju.
Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, w celu umożliwienia innym naczelnym organom państwa prezentowanie stanowisk w ważnych sprawach państwowych. Linki zewnętrzne
Czy wiesz że...? beta Narodowy Związek na rzecz Całkowitego Wyzwolenia Angoli (União Nacional para a Independência Total de Angola) jest partią polityczną w Angoli. Partia została założona w 1966 roku przez Jonasa Savimbi.
Benguela – miasto w zachodniej Angoli, ośrodek administracyjny prowincji Benguela, port nad Oceanem Atlantyckim. Około 155 tys. mieszkańców. Miasto zostało założone przez Portugalczyków w 1617 roku. Przez długi okres było centrum handlu niewolnikami.
Teleks (ang. Teleprinter Exchange Service) jest to abonencka usługa telegraficzna, polegająca na przesyłaniu informacji w postaci alfanumerycznej, z repertuarem znaków określonym alfabetem telegraficznym.
Powyższa treść oraz zamieszczone w niej powiązane definicje/pojęcia - udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Wszystkie hasła znajdujące się w naszym mirrorze Wikipedii mają znaczenie informacyjne i edukacyjne. Nie mogą być traktowane jako porady. |