|
|
|
Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku
RSS
Warto przeczytać: Wielki Al, pupil studentów Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, jest allozaurem. To wierna kopia "tyranozaura swoich czasów" okresu jury umieszczonej przed budynkiem wydziału. To najprawdopodobniej największy znaleziony dinozaur tego okresu - niezwykle int... Ile waży sztaba złota? Czy 100 tys. zł zmieści się w brykiecie wielkości średniej paczki kawy? Jak powstaje papier banknotowy? - odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można poznać odwiedzając siedzibę Narodowego Banku Po... Drużyna Skeek z Tajlandii zwyciężyła w tegorocznym Imagine Cup - największym na świecie konkursie technologicznym dla studentów. Polacy zajęli trzy pierwsze miejsca w kategorii Internet Explorer 8. Finał tego wydarzenia po raz pi... Nie tylko historycy mogą wziąć udział w organizowanej w Warszawie przez Dom Spotkań z Historią "Grze miejskiej Edwarda". Gra odbędzie się 28 sierpnia w godz. 14.00-17.00. Jej przystanki znajdą się m.in. w biurach, urzędac... 29 marca chirurg plastyczny dr Maria Siemionow, absolwentka poznańskiej Akademii Medycznej, która dwa lata temu dokonała w Stanach Zjednoczonych pierwszego udanego przeszczepu twarzy, wygłosi w Warszawie wykład o etyce w tego rodzaju operacjach....
Ostatnio na Forum:
Dyskusje
8
odp.
4
odp. Reklama:
Ulica Kijowska w WarszawieTo hasło encyklopedii posiada podstrony: 1 [2],[3] Czy wiesz że...? Aleja Tysiąclecia - ulica w Warszawie na Pradze Północ, sąsiadująca z terenem zajezdni tramwajowej "Praga" przy ul. Kawęczyńskiej. Obecnie bez jezdni, w tym miejscu istnieje jedynie torowisko tramwajowe łączące ul. Kawęczyńską z ul. Kijowską. Linia kolejowa nr 2 (Kolej Warszawsko-Terespolska) – linia kolejowa o długości 211,312 km, łącząca Warszawę z Terespolem. Fragment międzynarodowej linii E20, która jest częścią II Paneuropejskiego Korytarza Transportowego Zachód – Wschód łączącego Berlin z Moskwą. Na mapach: Ulica Kijowska - ulica w Warszawie na Pradze Północ, łącząca ulicę Targową z Dworcem Wschodnim. HistoriaUlicę Kijowską zaprojektowano w 1863 jako element planu regulacyjnego Pragi, zatwierdzonego rok później. Początkowo miała być przedłużeniem ulicy Sprzecznej i nosić z nią wspólną nazwę; budowa dworca Kolei Warszawsko-Terespolskiej wymusiła zmianę planów, w wyniku czego Kijowska stała się krótką przecznicą ul. Targowej (zwanej wtedy Wołową), kończącą się na placyku przed dworcem nieco na wschód od ul. Brzeskiej. Praga – jedna ze starszych dzielnic Warszawy, której obszar włączony został formalnie do miasta u schyłku XVIII w. Dopiero w 1945 nastąpił podział na Pragę Południe i Pragę Północ.
Warszawa Wschodnia, znana jako Dworzec Wschodni, właściwie Warszawa Wschodnia Osobowa – jeden z ważniejszych warszawskich dworców kolejowych, położony na warszawskiej linii średnicowej. Budynek dworca położony jest w dzielnicy Praga Północ między ulicami Kijowską a Lubelską, na zachodnim krańcu rozległych terenów stacji. Pod względem ogólnej liczby odprawianych pociągów jest głównym dworcem Warszawy. Wszystkie pociągi zatrzymujące się na Dworcu Centralnym i Śródmieściu – dwóch dworcach o największej liczbie pasażerów – zatrzymują się również na Dworcu Wschodnim (nie dzieje się tak na Dworcu Zachodnim). Sam Dworzec Terespolski wybudowano w latach 1864-65 według projektu Alfonsa Kropiwnickiego; relikty jego bardzo wydłużonego gmachu zachowały się do dziś pod nr 14a. Naprzeciwko dworca, w pobliżu skrzyżowania z ul. Brzeską wzniesiono przed 1885 dwa zachowane do dziś domy mieszkalne dla kolejarzy; zaraz za nimi Kijowska odbijała nieco na południe, i po raz kolejny na wschód, wpadając w placyk postojowy przed dworcem. Ulica Brzeska to jedna z głównych ulic czyli najniebezpieczniejszej części dzielnicy Praga Północ i według mieszkańców lewobrzeżnej części miasta jedna z najbardziej niebezpiecznych ulic Warszawy[potrzebne źródło]. Wyznacza ona także wschodnią granicę Bazaru Różyckiego.
Targówek Fabryczny (Przemysłowy) - rejon MSI w dzielnicy Targówek m. st. Warszawy. Znajduje się na wschodnim krańcu dzielnicy, między ulicami: Radzymińską, Naczelnikowską, Księżnej Anny, Klementowicką, Rypińską. W części przemysłowej Tragówka lokuje sie także teren na wschód od ulicy Radzymińskiej ale został on wcielony do Targówka Mieszkaniowego. Od końca 1866 pomiędzy dworcami Wiedeńskim i Terespolskim, nie posiadającymi ówcześnie połączenia kolejowego kursowały piętrowe omnibusy konne, dowożące podróżnych oraz ich bagaże; w 1883 zastąpiono je tramwajami konnymi. Po 1915 funkcjonująca dotąd bez nazwy ulica otrzymała swoją obecną nazwę. Niemal całkowite zniszczenie Dworca Terespolskiego nastąpiło 5 września 1939; kilkakrotne zbombardowanie zabudowań kolejowych tego dnia poskutkowało także masakrą ludności cywilnej, oczekujących na pociągi ewakuacyjne. Warszawa Wschodnia, znana jako Dworzec Wschodni, właściwie Warszawa Wschodnia Osobowa – jeden z ważniejszych warszawskich dworców kolejowych, położony na warszawskiej linii średnicowej. Budynek dworca położony jest w dzielnicy Praga Północ między ulicami Kijowską a Lubelską, na zachodnim krańcu rozległych terenów stacji. Pod względem ogólnej liczby odprawianych pociągów jest głównym dworcem Warszawy. Wszystkie pociągi zatrzymujące się na Dworcu Centralnym i Śródmieściu – dwóch dworcach o największej liczbie pasażerów – zatrzymują się również na Dworcu Wschodnim (nie dzieje się tak na Dworcu Zachodnim).
Arseniusz Romanowicz (ur. 30 sierpnia 1910 w Hrubieszowie zm. 9 lutego 2008 w Warszawie) - polski architekt, autor projektów architektonicznych dworców i przystanków kolejowych w Warszawie, obiektów sportowych i innych obiektów użyteczności publicznej. Pozostałe zabudowania przetrwały okres okupacji; po 1945 Kijowską przedłużono w związku z budową tymczasowego dworca, położonego około 200 metrów na wschód od dotychczasowej lokalizacji. Nowy budynek dworca Warszawa Wschodnia Osobowa projektu Arseniusza Romanowicza ukończono w 1969. Na miejscu dawnego placyku postojowego wzniesiono nowe budynki administracyjne, równocześnie także zlikwidowano liczne bocznice kolejowe leżące na osi dzisiejszej ulicy. Samą Kijowską jeszcze przed ukończeniem budowy, w 1967, gruntownie przebudowano, wyprostowano i poszerzono. Przy okazji wyburzono jeden z najcenniejszych zabytków na terenie dzielnicy, neogotycką kamienicę Dominika Cichockiego przy Targowej 22, wybudowaną w 1824 według projektu Adolfa Schucha. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami – organizacja pozarządowa z siedzibą w Warszawie, towarzystwo naukowe założone w 1974, organizacja pożytku publicznego; członek założyciel Patria Polonorum, wydaje Spotkania z Zabytkami.
Jamnik, Tasiemiec, Deska, Mrówkowiec, Długas, Równoległy − to popularne nazwy budynku mieszkalnego w Warszawie, zlokalizowanego w dzielnicy Praga Północ przy ul. Kijowskiej 11, o długości 508 metrów, posiadającego 43 klatki schodowe i uchodzącego za najdłuższy w Warszawie. Budynek posiada 430 mieszkań, 132 garaże, ponad 1200 mieszkańców oraz 7 kondygnacji, z czego 2 podziemne. W okresie powojennym nieparzystą stronę ulicy zabudowano zupełnie niewłaściwie; brzydki wieżowiec wybudowany w latach 1961-63 według konceptu Jana Bogusławskiego i Bogdana Gniewiewskiego u zbiegu z Targową zdominował swym gabarytem okolicę, zaś wzniesiony w latach 1971-73 według projektu Jana Kalinowskiego najdłuższy w mieście blok odizolował tereny Szmulowizny. Obwodnica śródmiejska, obwodnica Śródmieścia – wewnętrzna obwodnica łącząca centralne dzielnice Warszawy, jedna z trzech planowanych obwodnic miasta.
czytaj dalej: [2], [3] Powyższa treść oraz zamieszczone w niej powiązane definicje/pojęcia - udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Wszystkie hasła znajdujące się w naszym mirrorze Wikipedii mają znaczenie informacyjne i edukacyjne. Nie mogą być traktowane jako porady. |