|
|
|
Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku
RSS
Warto przeczytać: W dniach 12 - 14 października 2011 r. w Szczytnie, Polska, odbędzie się wydarzenie pt. "Nowoczesne technologie w bezpieczeństwie i porządku publicznym".
Nowoczesne technologie stworzyły znaczące możliwości poprawy bezpieczeństwa publicznego. Dotyczy to zarówno zarządzania kryzy... Prof. Franciszek Kokot - nestor śląskich lekarzy, wybitny nefrolog i endokrynolog - skończył 80 lat. Od kilku dekad jest niekwestionowanym autorytetem oraz nauczycielem i mistrzem dla kolejnych pokoleń lekarzy. 25 listopada świętował urod... Według wyników nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z USA i Wlk. Brytanii silny układ immunologiczny może wydłużyć życie zwierzęcia, ale prowadzi do niższej płodności. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Science dają pojęcie o tym, dlaczego jedni ludzie... Od połowy stycznia można ponownie zgłaszać propozycje polskich innowacyjnych technologii ekologicznych, które będą promowane na całym świecie. Ze stworzonego przez resort środowiska tzw. akceleratora zielonych technologii GreenEvo korzysta już 13 firm.Te... W najbliższą niedzielę (4 stycznia 2009r.) Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147.1 milionów kilometrów - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. W starożytności i ...
Ostatnio na Forum:
Dyskusje
8
odp.
4
odp. Reklama:
Wyższa Szkoła Policji w SzczytnieTo hasło encyklopedii posiada podstrony: 1 [2],[3] Czy wiesz że...? Szczytno (niem. Ortelsburg) - miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa olsztyńskiego. Według danych z 30 czerwca 2009 36 miasto miało 25 207 mieszkańców. Grudzień 1970, wydarzenia grudniowe, rewolta grudniowa – bunt robotniczy w Polsce w dniach 14-22 grudnia 1970 roku (strajki, wiece, demonstracje) głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie – szkoła wyższa, zlokalizowana w Szczytnie, jedyna uczelnia w kraju, która kształci kadry oficerskie policji. HistoriaW latach powojennych szkołę oficerską MO utworzono w Słupsku. Przeniesiono ją do Szczytna w 1954 roku, a powody jej przeniesienia są do dziś niejasne. Szczytno było wówczas zrujnowane. W pierwszych latach działania szkoły słuchacze musieli zatem tworzyć szkołę od początku (odgruzowanie, budowanie, sprzątanie). Szkoła w pierwszych latach funkcjonowania nosiła miano Ośrodka Szkolenia Milicji Obywatelskiej. Policja – umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia. Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkie służby ratownicze.
Akademia Spraw Wewnętrznych (ASW) - działająca w latach 1972-1990 resortowa uczelnia wyższa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o statusie akademii, zlokalizowana w Warszawie. Zmiana rządów w 1970 roku, jaka dokonała się w wyniku, tzw. wydarzeń grudniowych, spowodowała zmiany także w szkole. Sejm nowelizując 16 grudnia 1972 roku ustawę o MO (z 31 stycznia 1959 r.) wprowadził do niej art. 12 stanowiący w punkcie 1, że warunkiem nadania pierwszego stopnia oficerskiego jest ukończenie wyższej szkoły oficerskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub innej szkoły wyższej i zdanie egzaminu na oficera. W czasie, gdy nastąpiła wspomniana nowelizacja, żadna ze szkół milicyjnych nie miała statusu wyższej szkoły zawodowej co sprawiało, że ich absolwenci nie spełnialiby wymogów określonych wobec kadry oficerskiej. W tej sytuacji w trybie pilnym Rada Ministrów rozporządzeniem nr 249 z 1 września 1972 r. powołała w Szczytnie Wyższą Szkołę Oficerską im. Franciszka Jóźwiaka-Witolda (pierwszego komendanta Milicji Obywatelskiej). Uroczyste otwarcie Szkoły i pierwsze zaprzysiężenie studentów odbyło się 7 października 1972 r. Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha. Nazwa pochodzi od przedrostka "hekto-" oznaczającego 100 i nazwy jednostki miary "ar".
Słupsk (wymowa ?/ikasz. Stôłpsk lub Słëpsk, łac. Stolpa, niem. Stolp, , szw. Stölpe) – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, siedziba powiatów grodzkiego i ziemskiego oraz gminy Słupsk. Leży nad rzeką Słupią, na Pobrzeżu Koszalińskim, w odległości 18 km od Bałtyku. Jest to ośrodek przemysłu: drzewnego (meble), obuwniczego, maszynowego (głównie maszyny rolnicze), okiennego oraz samochodowego (autobusy i ciężarówki). Historycznie miasto należy do Pomorza Zachodniego. 30 września 1989 Wyższa Szkoła Oficerska im. Franciszka Witolda-Jóźwiaka w Szczytnie została zniesiona i włączona do Akademii Spraw Wewnętrznych tworząc zamiejscowy Wydział Porządku Publicznego Akademii Spraw Wewnętrznych. W roku 1990 następowały zmiany ustrojowe, w tym także przekształcanie Milicji w Policję. Zarządzeniem nr 90 ministra spraw wewnętrznych z 12 września 1990 r. został nadany uczelni statut znoszący Akademię Spraw Wewnętrznych i tworzący Wyższą Szkołę Policji. Szkoła wyższa – jednostka organizacyjna państwowa, samorządowa lub prywatna działająca na podstawie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym lub w przypadku uczelni kościelnych na podstawie umowy Rządu RP z władzami odpowiedniego kościoła. W polskim systemie edukacji jest to uczelnia kształcąca absolwentów liceów i techników, którzy zdali egzamin maturalny. Studia I stopnia kończą się nadaniem tytułu zawodowego licencjata lub inżyniera, II stopnia - magistra, magistra inżyniera. Niektóre kierunki mają jednak formę jednolitych studiów magisterskich i kończą się one uzyskaniem tytułu magistra lub lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii. Ukończenie studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich pozwala kontynuować naukę na studiach doktoranckich. Śmigłowiec lub helikopter (gr. héliks, D. hélikos – skręcony; pterón – skrzydło) – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), który wytwarza siłę nośną dzięki ruchowi obrotowemu wirnika lub wirników napędzanych przez silnik, a obecnie coraz częściej przez 2, a czasem nawet 3 silniki. Wirnik zbudowany jest z odpowiednio profilowanych łopat osadzonych w głowicy. czytaj dalej: [2], [3]
Czy wiesz że...? beta Franciszek Jóźwiak, pseudonim Witold (ur. 20 października 1895 we wsi Huta Baranowska w pow. puławskim, zm. 23 października 1966 w Warszawie) – działacz komunistyczny, komendant główny Milicji Obywatelskiej, od marca 1946 członek Państwowej Komisji Bezpieczeństwa, generał dywizji Wojska Polskiego. Powyższa treść oraz zamieszczone w niej powiązane definicje/pojęcia - udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Wszystkie hasła znajdujące się w naszym mirrorze Wikipedii mają znaczenie informacyjne i edukacyjne. Nie mogą być traktowane jako porady. |