Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku
RSS
Czwartek, 31 maja 2012
Petronia, Bożysława, Ernestyna, Teodor
 1891: budowa Kolei Transsyberyjskiej
 1970: zagłada miasta Yungay w Peru
 WHO: Dzień bez Papierosa
Nowe publikacje
Finlandia i Chiny wzmacniają współpracę w dziedzinie nanotechnologii
Dodano:
|27 Gru 2011|, 2011 17:49
|
|
|
W dniu 1 grudnia w chińskim mieście Shuzou zainaugurowano umowę o współpracy między fińską narodową inicjatywą nanotechnologiczną (FinNano) i chińskim międzynarodowym zgrupowaniem nanotechnologicznym (CINIC). Współpraca będzie stanowiła element strategicznej inicjatywy na rzecz współpracy w dziedzinie nanotechnologii (Nanotechnology Strategic Mutual Cooperation Initiative - NAMI), która łączy Chiny i Finlandię we wspólnym dziele promowania badań nanotechnologicznych i wprowadzenia chińsko-fińskich produktów nanotechnologicznych na rynek do 2010 r.
Od czasu podpisania umowy NAMI w styczniu w Pekinie zgromadzono 30 propozycji projektów oraz zgłoszeń wyrażających zainteresowanie udziałem. W październiku uruchomione zostały pierwsze projekty w ramach NAMI.
- Gotowość do połączenia sił oraz liczba proponowanych wspólnych projektów wyraźnie świadczą o zapotrzebowaniu na głębszą współpracę między Chinami i Finlandią w dziedzinie nanotechnologii - powiedział Markku Lämsä, szef fińskiego programu nanotechnologicznego. - Chińsko-fiński program nanotechnologiczny NAMI może również zdecydowanie zwiększyć wymianę między Unią Europejską i Chinami.
Oczekuje się, że kolejnym impulsem do współpracy stanie się nowy fiński program technologiczny poświęcony materiałom funkcjonalnym, dysponujący budżetem w wysokości 200 milionów euro, który przedstawiciele fińscy zaprezentowali urzędnikom z chińskiego ministerstwa nauki i techniki pod koniec listopada. Zarówno program nanotechnologiczny, jak i program dotyczący materiałów funkcjonalnych są finansowane i kierowane przez fińską agencję finansującą technologie i innowacje (Tekes).
Nanotechnologia jest jednym z kluczowych elementów krajowej polityki fińskiej w dziedzinie innowacji, przy czym od chwili obecnej do 2010 r. fińskie organizacje publiczne zainwestują w tę dziedzinę ponad 120 milionów euro.
Podpisanie strategicznej umowy o współpracy następuje zaledwie w kilka dni po spotkaniu na szczycie Chiny-UE. Europejscy i chińscy przywódcy uzgodnili wówczas, że będą promować strategiczną współpracę naukową uruchamiając wspólne chińsko-unijne projekty badawcze.
Za: CORDIS
Czy wiesz że...?
wersja BETA
Finlandia (fiń. Finlandia-palkinto) fińska nagroda literacka, przyznawana corocznie od 1984 przez Fińską Fundację Książki (Suomen Kirjasäätiö) za wybitne osiągnięcie w dziedzinie literatury. Do roku 2008 wartość nagrody wynosiła 26 000 EUR (100 000 marek fińskich przed wejściem Finlandii do strefy euro), później zaś sumę podwyższono do 30 000 euro. Początkowo do "Finlandii" mogły być nominowane wszystkie dzieła literackie, jednak od 1993 do konkursu można zgłaszać jedynie powieści. Wyboru zwycięzcy dokonuje jeden juror spośród 3-6 powieści nominowanych do finału przez trzyosobową komisję.
pełny tekst
XVI Igrzyska Azjatyckie (Asian Games 2010) zawody sportowe państw azjatyckich, które odbędą się w daniach 12- 27 listopada 2010 w mieście Kanton, Chiny. W programie igrzysk znajdować się będzie 41 dyscyplin.
pełny tekst
Moduł "Czy wiesz że...?" (wersja testowa, beta): definicje/pojęcia wygenerowane w obrębie tego modułu pochodzą z Wikipedii i udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Dostęp do pełnej wersji każdego hasła (oraz dokładnch informacji na temat licencji, autora oraz edycji) możliwy jest po kliknięciu w odnośnik opisany jako "pełny tekst".
|
|
|
^ |
|
 |
|
Komentarze: brak |
|
Powered by
phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
|