• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wydobywanie dzieł sztuki na światło dzienne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Historia Europy została uwieczniona nie tylko w książkach historycznych, ale również we wspaniałych dziełach sztuki. Ludzie z całego świata odwiedzają rozmaite miasta w Europie, aby oglądać z zachwytem arcydzieła stworzone przez Hogartha, Brandla czy El Greco. Podczas gdy eksperci podejmują ogromne wysiłki, aby je chronić, czas nie jest tak łaskawy i zmusza do przeprowadzania renowacji. W trakcie tego procesu często używa się laserów, aby pasywnie zajrzeć pod warstwę kurzu i brudu nagromadzoną na przestrzeni wieków. Wykorzystywane są również skany cyfrowe, a naukowcom udało się nawet dostrzec brwi Mony Lisy namalowane przez Leonarda da Vinci. Teraz zespół włoskich naukowców opracował nowe narzędzie obrazowania, które może uchwycić cechy niewykrywalne ani gołym okiem, ani za pomocą obecnych technik obrazowania, wprowadzając dalsze udoskonalenia procesu renowacji.

  Dodano: 17.07.2012. 15:49  Czytaj więcej

  Ponowne zaludnienie Europy po epoce lodowej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Około 19.000 lat temu świat znajdował się w okowach epoki lodowej, która pozostawiła po sobie ogromne, zimne, suche i niegościnne obszary. Większa część współczesnej Europy była pokryta lodem, tak jak północne obszary obecnej Wielkiej Brytanii, podczas gdy jej południe niewiele różniło się od pustyni polarnej. Epoka lodowa ostatecznie dobiegła końca, lód się cofnął, a Europa ponownie się zaludniła. Nowe badania, czerpiące z wiedzy eksperckiej Czech, Estonii, Rosji, Wlk. Brytanii i Włoch, przedstawiają nam rzadki wgląd w proces ponownego zaludnienia Europy po zakończeniu się epoki lodowej. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie American Journal of Human Genetics.

  Dodano: 06.07.2012. 16:37  Czytaj więcej

  UE wspiera projekt badający wczesne osadnictwo w Europie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Unia Europejska zdecydowanie wspiera przedsięwzięcia młodych naukowców podejmowane w celu pogłębiania wiedzy i opracowywania innowacyjnych narzędzi w formie niezliczonych prac badawczych, niezależnie od dziedziny. Przykładem niech będzie finansowana z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE, nowa, międzynarodowa sieć edukacyjna o nazwie BEAN (Wypełnianie luki między neolitem Europy i Anatolii: demografia, migracja i tryb życia u zarania cywilizacji). Projekt, który otrzymał grant sieci szkolenia początkowego Marie Curie o wartości ponad 2,5 mln EUR, ma zoptymalizować umiejętności nowego pokolenia naukowców w genetyce populacyjnej, modelowaniu komputerowym, antropologii, prehistorii i demografii.

  Dodano: 29.06.2012. 18:49  Czytaj więcej

  Ostatni element układanki. Naukowcy dokańczają genom bonobo - ostatniej niezsekwencjonowanej małpy człekokształtnej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził sekwencjonowanie genomu bonobo (Pan paniscus), który obok szympansa (Pan troglodytes), jest jednym z najbliższych krewnych człowieka.

  Dodano: 21.06.2012. 16:49  Czytaj więcej

  Naukowcy rozwiązują zagadkę udomowienia konia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Gruzji i Rosji rzucili nowe światło na historię konia domowego, odkrywając w końcu tajemnicę, która przez lata nie dawała spokoju ekspertom. Odkryli, że konie domowe pochodzą ze stepów współczesnej Ukrainy, południowo-zachodniej części Rosji i zachodniego Kazachstanu. Ustalili również, że konie domowe mieszały się z lokalnymi i dzikimi osobnikami w czasie rozprzestrzeniania się w Azji i Europie. Badania opisane w czasopiśmie PNAS kładą kres pytaniom o wielokrotne przypadki udomowienia w różnych miejscach na Ziemi.

  Dodano: 20.06.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Naukowcy odkrywają tajemnicę wzrostu Homo heidelbergensis

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Hiszpanii zrekonstruowali kości kończyn ludzkich Homo heidelbergensis znalezione w Sierra de Atapuerca w Burgos. Odkrycie pomogło rzucić światło na wzrost rozmaitych gatunków z epoki plejstocenu, pokazując, że człowiek heidelberski, podobnie jak neandertalski, był mniej więcej tego samego wzrostu, co współczesny człowiek zamieszkujący w regionie śródziemnomorskim i w Europie Środkowej. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Human Evolution.

  Dodano: 11.06.2012. 16:49  Czytaj więcej

  Naukowcy odkrywają tajemnicę krwi mumii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wampiry i wilkołaki mogą usunąć się w cień, bowiem teraz reflektory na scenie skierowane są na prawdziwą mumię. Naukowcy właśnie odkryli wewnątrz mumii najstarszą znaną współczesnej nauce próbkę krwi. Ötzi to zamrożona w lodowcu mumia licząca 5.000 lat, która została odkryta przez przypadek w 1991 r. przez parę turystów w Alpach Ötzalskich na austriacko-włoskiej granicy. Podczas gdy naukowcy zyskują jako takie pojęcie o życiu w czasach Ötziego, wiele lat przed naszą erą (p.n.e.), badaczom nie udało się znaleźć żadnych śladów krwi... aż do tej pory.

  Dodano: 06.06.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Warsztaty archeologiczne w Chodliku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Chodlikowskie Spotkanie Archeologiczne odbędzie się w dniach 24-25 maja w Chodliku, małej wsi w zachodniej Lubelszczyźnie. Impreza mającą charakter pikniku naukowego, skierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej oraz miłośników przeszłości.

  Dodano: 21.05.2012. 14:19  Czytaj więcej

  Kolumb był synem polskiego króla?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zupełnie nowe oblicze Krzysztofa Kolumba wyłania się z właśnie opublikowanej po polsku książki portugalskiego historyka Manuela Rosy, który uważa, że odkrywca Ameryki był synem polskiego króla z dynastii Jagiellonów, Władysława III Warneńczyka.

  Dodano: 19.05.2012. 15:19  Czytaj więcej

  Archeolodzy zbadają wyspę zamkową w Ełku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Dodano: 18.05.2012. 14:33  Czytaj więcej

  W Lubuskiem odkryto krzemienie do krzesania ognia sprzed 12 tys. lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Krzemienie służące do krzesania ognia, używane pod koniec epoki lodowcowej znaleźli naukowcy Zespołu Archeologicznych Badań Ratowniczych z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu, podczas wykopalisk archeologicznych w Ośnie Lubuskim (woj. lubuskie).

  Dodano: 17.04.2012. 07:47  Czytaj więcej

  Wilgoć w grobowcu Kopernika we Fromborku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Występujący od kilkudziesięciu lat problem wilgoci w Archikatedrze we Fromborku dotknął także miejsca pochówku słynnego astronoma i kanonika warmińskiego Mikołaja Kopernika. Woda skrapla się w krypcie, widać ją na szklanej płycie przykrywającej grobowiec. 

  Dodano: 17.04.2012. 07:19  Czytaj więcej

  Archeolodzy szukali klasztoru kartuzów w Darłowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Poznańscy i warszawscy naukowcy szukali w Darłowie (Zachodniopomorskie) pozostałości klasztoru i kościoła zakonu kartuzów. Wyniki badań powinny być znane jeszcze w kwietniu - poinformował PAP historyk dr Rafał Witkowski z Uniwersytetu im. Mickiewicza w Poznaniu. 

  Dodano: 12.04.2012. 18:04  Czytaj więcej

  Paleontologiczne El Dorado odkryto pod Opocznem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Skarbnicę skamieniałości sprzed 148 mln lat, m.in. odciski i szczątki ryb, gadów morskich i latających, ważek i ornamentowanych muszli, odkrył niedaleko Opoczna dr Adrian Kin z UJ. Jest to unikatowe w skali świata stanowisko paleontologiczne. Doskonale zachowane skamieniałości organizmów morskich i lądowych zachowały się w kamieniołomie w pobliżu Sławna (pow. Opoczno, woj. łódzkie).

  Dodano: 12.04.2012. 13:47  Czytaj więcej

  Średniowieczna stołówka działała na Zamku Żupnym w Wieliczce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jeden z pierwszych zakładów zbiorowego żywienia w Europie znajdował się na zamku żupnym w Wieliczce. Tu od XIV do XVI wieku wydawano darmowe posiłki górnikom, urzędnikom i wozakom przyjeżdżającym po sól. W menu znajdowały się głównie krupy i jagły, czyli kasze, ale przyrządzano także np. łapy niedźwiedzie. Zgodnie z postanowieniami Statutu Kazimierzowskiego dla żup krakowskich, administracja żupna, górnicy oraz przyjeżdżający po sól furmani otrzymywali w zamkowej kuchni darmowy posiłek.

  Dodano: 11.04.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Estończycy nie ustalili daty budowy statku znalezionego k. Łeby

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcom z Estonii nie udało się ustalić daty budowy statku, którego wrak morze odsłoniło w grudniu 2010 r. na plaży k. Łeby (Pomorskie) - poinformował PAP dr Waldemar Ossowski z działu badań podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.


  Dodano: 11.04.2012. 07:19  Czytaj więcej

  Średniowieczny skarb na wystawie z Muzeum Śląskim

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ekspozycję "Skarb z Głogowa" prezentującą wybrane monety z wielkiego skarbu liczącego ponad 20 tys. numizmatów, odkrytego w październiku 1987 roku, można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach do 10 czerwca.

  Dodano: 10.04.2012. 16:47  Czytaj więcej

  Archeolog z UW na tropie zagadki zdrowych zębów neandertalczyków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Dodano: 10.04.2012. 08:04  Czytaj więcej

  Zakończono rekonstrukcję najstarszego murowanego obiektu w Gdańsku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zakończyły się prace rekonstrukcjo-budowlane przy najstarszym murowanym obiekcie Gdańska - refektarzu XIII-wiecznego klasztoru. W tej odkrytej przed sześciu laty w historycznym centrum miasta podziemnej budowli powstanie skansen archeologiczny.

  Dodano: 10.04.2012. 07:47  Czytaj więcej

  Poznański Festiwal Nauki i Sztuki/Uzdrawiające ropuchy, opiekuńcze węże, czyli stwory w ludzkiej wyobraźni

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W środku starej ropuchy znajduje się uzdrawiający kamień, Wszechświat wspiera się na grzbiecie olbrzymiego żółwia, a zaskrońce piją mleko z wymion krowich, dlatego przezorny gospodarz przed oborą powinien wystawić im miseczkę mleka. Gady i płazy niemal w każdej kulturze obrosły legendami, budząc postrach, podziw lub obrzydzenie. O miejscu płazów i gadów w ludzkiej wyobraźni oraz o tym, skąd się wzięły smoki podczas poznańskiego XV Festiwalu Nauki i Sztuki opowiadał Arkadiusz Urbański z Koła Naukowego Przyrodników Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  Dodano: 10.04.2012. 07:19  Czytaj więcej