• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 8. Krakowski Piknik Archeologiczny w Nowej Hucie-Branicach

  28.05.2010. 14:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pokazy walk i szyków bojowych, prezentacje ubiorów i zwyczajów sprzed tysięcy lat, scenki rodzajowe, działanie rzymskiej machiny miotającej typu Skorpion, zwiedzanie obozów - to tylko część atrakcji, które będą czekać 29 maja na odwiedzających 8. Krakowski Piknik Archeologiczny w Nowej Hucie-Branicach.

  Organizatorem plenerowej imprezy jest Muzeum Archeologiczne w Krakowie.

  Główną atrakcją Pikniku będą występy rekonstrukcyjne zbrojnych oddziałów - celtyckiego (Stowarzyszenie Celtica), legionu rzymskiego (Stowarzyszenie Pro Antica - Lublin), germańskiego z pierwszych wieków naszej ery (Drużyna Wojów Wiślanych KRAK), wojów Państwa Wiślan (Drużyna Wojów Wiślanych KRAK), rycerzy spod Grunwaldu (Krakowska Chorągiew Nadworna), a także współczesnych jednostek bojowych (Biecko-Gorlicka Grupa ASG "Rangers").

  Chorych i rannych postawi na nogi średniowieczny cyrulik, który wyleczy śmiałków przy pomocy czarów i tradycyjnych sposobów - pijawek, suszonych myszy czy ziół.

  Imprezie będą towarzyszyć wystawy archeologiczne: "Garncarstwo prahistoryczne i średniowieczne z terenów Nowej Huty" i "Wykopane w Branicach", prezentujące m.in. rekonstrukcje grobów sprzed 6000 i 2500 lat. Organizatorzy oprowadzą chętnych po renesansowej rezydencji Branickich i zapoznają z historią rodu i miejsca.

  Dla najmłodszych przygotowano ścieżkę edukacyjną zatytułowaną "I Ty zostaniesz archeologiem", która uchyli nieco tajniki pracy specjalistów od pradziejów. Dzieci będą mogły wziąć udział w wykopaliskach, zakonserwować metalowy przedmiot, skleić rozbity garnek, a przede wszystkim przekonać się, że muzealne archiwum to skarbiec pełen niespodzianek, tajemnic i nierozwiązanych zagadek.

  W ramach ścieżki eksperymentalnej "Stań się człowiekiem pierwotnym" goście Pikniku poznają trudy życia przodków sprzed tysiącleci polując z pomocą oszczepu do sylwetki mamuta lub renifera.

  Wstęp na 8. Krakowski Piknik Archeologiczny jest bezpłatny. Impreza odbędzie się w godz. 11.00-18.00 na terenie zespołu dworsko-pałacowego w Nowej Hucie-Branicach. SZZ

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Krakowski Piknik Archeologiczny – cykliczna impreza o charakterze edukacyjnym organizowana co roku w sobotę od 2003 roku na przełomie maja i czerwca. Impreza utrzymana w konwencji rodzinnego pikniku. Organizatorem jest Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Odbywa się na terenie zespołu dworsko-parkowego w Branicach. W trakcie pikniku czynna jest wystawa prezentująca naczynia gliniane odkryte na terenie Nowej Huty. Zrekonstruowane są groby sprzed 6000 i 2500 lat "pierwszych mieszkańców Branic". Można wziąć udział w wykopaliskach archeologicznych na zaimprowizowanym stanowisku archeologicznym. Repliką sierpa krzemiennego można ściąć trawę. Można zemleć ziarno w żarnach, skleić gliniane skorupy garnków. Do makiet renifera i mamuta można rzucać oszczepem lub do tarczy strzelać łukiem. Piknik urozmaicają pokazy walk i szyków bojowych historycznych oddziałów zbrojnych: wojów, rycerzy, żołnierzy. Dzieje Nowej Huty – muzeum w Krakowie, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, bada, opracowuje i udostępnia informacje o Nowej Hucie od prehistorii do współczesności; organizuje wystawy tematyczne, lekcje muzealne, wykłady i konferencje naukowe, a także przygotowuje naukowe i popularyzatorskie publikacje dotyczące dziejów Nowej Huty. Dodatkowo urządza wycieczki umożliwiające poznanie m.in. architektury i urbanistyki starej części Nowej Huty wraz z Placem Centralnym i Centrum Administracyjnym kombinatu, nowoczesnej architektury sakralnej, wpisanej w historię walki mieszkańców tej dzielnicy z systemem komunistycznym, a także obiektów i zespołów zabytkowych, istniejących na tym terenie przed powstaniem Nowej Huty. Muzeum Rozproszone Nowej Huty – ekomuzeum w Nowej Hucie zorganizowane pod auspicjami Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Działalność muzeum opiera się na współpracy różnych instytucji i osób prywatnych (zwanych Partnerami), prowadzących działalność na terenie Nowej Huty, nierzadko w zabytkowych lub istotnych dla dziejów dzielnicy budynkach. Szczególnym wydarzeniem, przygotowywanym przez Partnerów Muzeum Rozproszonego Nowej Huty, jest doroczna, dwudniowa impreza pod nazwą "Zajrzyj do Huty", podczas której turyści mogą zwiedzić nowohuckie atrakcje z przewodnikiem, również miejsca na co dzień niedostępne. Pierwsze "Zajrzyj do Huty" miało miejsce w 2009 roku, w ramach jubileuszu 60-lecia Nowej Huty.

  Osiedle Zielone (do roku 1958 osiedle B-2) – osiedle w Krakowie wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta, nie stanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Znajduje się na północ od Placu Centralnego i ograniczone jest ulicami: od zachodu Aleją Róż, od północy ul. Mościckiego (d. Demakowa), od wschodu ul. Wojciechowskiego (d. Leńskiego), od południa ul. Żeromskiego. Na osiedlu, w bloku nr 7 znajdował się Oddział w Nowej Hucie Muzeum Archeologicznego, który został w 2007 przeniesiony do lamusa w Branicach. Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie – muzeum mieszczące się w Krakowie na osiedlu Górali 23 w Nowej Hucie, prowadzone przez Małopolską Fundację Dom Kombatanta Rzeczpospolitej Polskiej-Muzeum Czynu Zbrojnego.

  Wspólnota Kościoła Chrześcijan Baptystów w Krakowie-Nowej Hucie – placówka Kościoła Chrześcijan Baptystów znajdujący się w Krakowie-Nowej Hucie. Małopolski Piknik Lotniczy to największy organizowany w południowej Polsce pokaz lotniczy. Pierwszy raz został zorganizowany w 2004. Impreza odbywa się na terenie jednego z najstarszych lotnisk w Europie – Rakowice-Czyżyny, które znajduje się w Krakowie. Lotnisko, rozformowane, z 1900-metrową betonową drogą startową przedzieloną ulicą i częściowo wkomponowaną z teren osiedla mieszkaniowego, zostało ponownie uruchomione jako lądowisko o wymiarach 720 x 60 m z betonową nawierzchnią m.in. na potrzeby pikniku. Piknik jest organizowany przez Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego, które znajduje się na terenie dawnego lotniska. Jego celem jest przybliżenie odbiorcom historii i tradycji polskiego lotnictwa.

  Sabantuj – (święto pługa) tatarskie święto ludowe. Obchodzone jest po zakończeniu wiosennych prac polowych, ma charakter pikniku rodzinnego oraz sportowego: przeciąganie liny, bitwa na równoważni, rzucanie podkową, wspinanie się po słupie itp. Po raz pierwszy od ponad stu lat święto zorganizowali podlascy Tatarzy w Kruszynianach w czerwcu 2007 roku. Wzięło w nim udział ponad 150 osób. Jadwiga Emilewicz (ur. 1974) - politolog, absolwentka i doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowczyni w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie oraz dyrektor Muzeum PRL-u w Nowej Hucie. Współzałożycielka, a obecnie członkini redakcji kwartalnika – „Pressje”. Stypendystka Oxford University.

  Jama zasobowa - prosty obiekt archeologiczny, zagłębienie w terenie służące do przechwywania żywności, ziarna itp., rodzaj prymitywnej spiżarni. Lokalizację jam zasobowych, jak i innych obiektów archeologicznych, znacząco ułatwia archeologiczne rozpoznanie zdjęć lotniczych.

  Cmentarz rzymskokatolicki w Hucie Krzeszowskiej – zabytkowy cmentarz parafialny, znajduje się w gminie Harasiuki, powiat niżańskim, usytuowany jest poza miejscowością, na brzegu lasu, przy skrzyżowaniu dróg z Huty Nowej i Huty Krzeszowskiej do Banachów. Zarządcą cmentarza jest Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hucie Krzeszowskiej. Znajduje się w sąsiedztwie cmentarza z II wojny światowej.

  Maciej Miezian (ur. 1964 w Krakowie) – polski historyk sztuki, publicysta, sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, kustosz Dworku Jana Matejki w Krzesławicach, pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Oddział Dzieje Nowej Huty. Publikował m.in. w: "Głosie - Tygodniku Nowohuckim", "Czasie Krakowskim", "Gazecie Wyborczej", "Przekroju", "Tygodniku Powszechnym", "Focus - Historia". Współpracował z TVP Kraków, Radiem Kraków, TVP Historia. Wypadki nowohuckie, obrona krzyża w Nowej Hucie – zamieszki, jakie wybuchły w Nowej Hucie 27 kwietnia 1960 roku w związku z decyzją władz o usunięciu krzyża z Osiedla Teatralnego.

  Dymarki Świętokrzyskie – impreza plenerowa odbywająca się co roku w Nowej Słupi u stóp Łysej Góry. Ma najdłuższą tradycję w regionie. W 1967 roku działacze skupieni wokół ówczesnego Zarządu Okręgu PTTK w Kielcach podjęli inicjatywę zorganizowania imprezy plenerowej, której główny element stanowiłaby prezentacja procesu wytopu żelaza w piecach dymarskich. Wśród inicjatorów tego przedsięwzięcia znaleźli się między innymi przedstawiciele Zarządu Okręgu PTTK w Kielcach – prezes Bohdan Bełdowski i sekretarz Krzysztof Lewicki. Byli oni autorami koncepcji imprezy, którą nazwano „Dymarki Świętokrzyskie”. Po dyskusjach na temat jej programu udało się pozyskać do udziału w tym przedsięwzięciu krakowskich naukowców: Kazimierza Bielenina z Muzeum Archeologicznego oraz profesorów Akademii Górniczo-Hutniczej - Mieczysława Radwana i Wacława Różańskiego. „Dymarki Świętokrzyskie” po raz pierwszy zorganizowano we wrześniu 1967 roku w Nowej Słupi, gdzie już od 1960 roku istniało Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, dzięki czemu miejscowość ta stała się centrum badań naukowych nad tym zagadnieniem. Pierwszym organizatorem „Dymarek Świętokrzyskich” był Zarząd Okręgu PTTK w Kielcach oraz redakcja kieleckiego dziennika „Słowo Ludu”. Zorganizowany po raz pierwszy publiczny wytop żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców ziemi kieleckiej oraz rzesz turystów, którzy przybyli do Nowej Słupi z całej Polski. Ponieważ rok 1967 obchodzony był jako Światowy Rok Turystyki, z tej okazji Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki oraz redakcja warszawskiego dziennika „Express Wieczorny” ogłosiły ogólnopolski konkurs na najciekawszą imprezę krajoznawczo-turystyczną pod hasłem „Jadą goście jadą”. „Dymarki Świętokrzyskie” zdobyły w tym konkursie pierwsze miejsce. Od kilku lat Dymarki Świętokrzyskie odbywają się w połowie sierpnia, aby przybliżyć antyczną metalurgię żelaza przebywającym w tym regionie turystom. Weekend z historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim w Poznaniu – impreza cykliczna, organizowana w Poznaniu, której celem jest pogłębienie świadomości historycznej mieszkańców, upowszechnienie historii Poznania a także ukazanie miejsc ważnych dla historii nie tylko miasta, ale całego narodu. Zwyczajowo na program weekendu składają się: wykłady historyczne, koncerty, wystawy okolicznościowe, inscenizacje historyczne, akcje plastyczne dla dzieci oraz wycieczki z przewodnikiem. Udział we wszystkich atrakcjach weekendu jest bezpłatny. Każdy weekend z historią poprzedza akcja edukacyjna prowadzona w poznańskich szkołach i przedszkolach. Głównym organizatorem i koordynatorem przedsięwzięcia jest Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, które działa w ścisłej współpracy z partnerami programu.

  Dodano: 28.05.2010. 14:17  


  Najnowsze