• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archeolodzy kończą badania dawnego cmentarza w Białymstoku

  11.08.2010. 00:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pochówki ok. 600 osób odkryli archeolodzy w czasie badań terenu w centrum Białegostoku, gdzie w przeszłości znajdował się wielowyznaniowy cmentarz. Chodzi o nekropolię na wzgórzu św. Marii Magdaleny, gdzie przez lata chowano katolików, unitów i prawosławnych.

  Pierwsze szczątki zostały tam odkryte w maju, w czasie przebudowy ulic wokół powstającej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Prace budowlane przerwano i zlecono badania archeologiczne. Prace archeologów w tym miejscu właśnie się kończą.

  Kierująca badaniami Małgorzata Karczewska powiedziała PAP, że zespół odkrył 380 grobów oraz "kości ludzkie na złożu wtórnym", czyli przemieszczone z pierwotnego miejsca pochówku, np. przez grabarzy lub firmy budujące infrastrukturę. "Łącznie osób pochowanych na wzgórzu jest ok. 600" - poinformowała.

  Karczewska zaznaczyła, że tylko w kilku przypadkach udało się określić wyznanie pochowanej osoby, m.in. dzięki krzyżykowi lub ołtarzykowi podróżnemu. Według niej, można mówić o kilku warstwach pochówków - czterech, a nawet pięciu. Cmentarz był przepełniony, dlatego ludzi chowano w miejscach grobów już istniejących.

  Wszystkie odkryte przez archeologów szczątki zostaną pochowane. Obecnie jeszcze nie ustalono nowego miejsca ich pochówku. W maju prawosławna diecezja białostocko-gdańska zaapelowała do władz Białegostoku o "godny pochówek".

  Jak powiedział PAP Jerzy Matwiejczuk z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku, trwają rozmowy z duchownymi z parafii prawosławnej św. Mikołaja w Białymstoku, która zarządza cmentarzem na wzgórzu św. Marii Magdaleny, aby właśnie tam pochować szczątki w jednym wspólnym grobie.

  Historyk Lucyna Lesisz, kierownik Muzeum Historycznego w Białymstoku, powiedziała PAP, że cmentarz wielowyznaniowy na wzgórzu św. Marii Magdaleny istniał niespełna 100 lat. "Najpierw, jeszcze w XVIII wieku, chowano tam tylko katolików. W 1806 roku na wzgórze przeniesiono cmentarz unicki. Chowano tam również urzędników i żołnierzy carskich, którzy przybywali do Białegostoku od 1807 roku. Cmentarz został zamknięty w 1882 roku" - powiedziała.

  To nie jedyna dawna nekropolia odkryta w Białymstoku w czasie trwających właśnie, licznych inwestycji drogowych. Na terenie Rynku Siennego, czyli kilkaset metrów od wzgórza św. Marii Magdaleny, odkryto drugi cmentarz, ewangelicki. Rozpoczęcie badań archeologicznych w tym miejscu planowane jest w połowie sierpnia. W połowie lipca przeprowadzono tam badania georadarem - to nieinwazyjna metoda badań gruntu - które miały wykazać, czy pod powierzchnią Rynku Siennego znajdują się groby.

  "Trudno ocenić, ile osób było tutaj pochowanych. Z wydruków z georadaru wynika, że bardzo dużo było pochówków jamowych, czyli bezkryptowych, a samych krypt jest niewiele" - powiedział Matwiejczuk.

  Lucyna Lesisz wyjaśniła, że cmentarz na Rynku Siennym nie był ogromnym cmentarzem, ale stanowił ciekawy element miasta. Powstał w XVIII wieku, kiedy Jan Klemens Branicki sprowadził do Białegostoku kilkuset Niemców. Druga fala napływu ewangelików do miasta to okres po powstaniu listopadowym. Szacuje się, że na początku XX wieku żyło ich w Białymstoku ok. 5 tys.

  "W latach 80. XIX wieku okazało się, że cmentarz na Rynku Siennym jest za mały, aby chować tam większą liczbę wiernych. Wtedy też zlikwidowano go, a na jego miejscu otwarto targowisko. Nowy cmentarz ewangelicki powstał na Wygodzie (jedna z dzielnic Białegostoku - PAP)" - wyjaśniła Lesisz. SWI

  PAP - Nauka w Polsce

  rof/ hes/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Cerkiew pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Białymstokuprawosławna cerkiew filialna. Należy do parafii katedralnej św. Mikołaja w Białymstoku, w dekanacie Białystok diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Użytkowana również przez białostocką parafię wojskową Świętych Piotra i Pawła. Cmentarz żydowski w Białymstoku – cmentarz żydowski znajdujący się w Białymstoku przy ulicy Żabiej. Jest to jedyny w Europie cmentarz żydowski założony podczas II wojny światowej na terenie getta. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Białymstoku - nadają władze miasta Białegostoku (Rada Miasta) osobom, które szczególne dla niego się zasłużyły, niezależnie od miejsca ich zamieszkania .

  Józef Karol Puchalski (ur. 1862, zm. 1924) – radny miasta Białegostoku od końca XIX w. do połowy lat 20. Od lutego 1919 roku do momentu rozpisania wrześniowych wyborów samorządowych pełnił obowiązki prezydenta niepodległego Białegostoku. Zmarł nagle w 1924 roku. Został pochowany na Cmentarzu Farnym w Białymstoku. Centrum im. Ludwika Zamenhofa – miejska instytucja kultury utworzona w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 19 na wniosek Prezydenta Miasta Białegostoku z okazji organizacji w mieście w dniach od 25 lipca do 1 sierpnia 2009 roku 94. Światowego Kongresu Esperanto. W dniu 21 lipca 2009 miało miejsce oficjalne otwarcie Centrum dla obywateli Białegostoku. Początkowo Centrum Zamenhofa było oddziałem Białostockiego Ośrodka Kultury, od stycznia 2011 roku jest samodzielna placówką kultury.

  Cmentarz żydowski w Białymstoku – nieistniejący cmentarz żydowski znajdujący się w Białymstoku między ulicami Młynową, Józefa Bema i Stefana Wyszyńskiego. Obecnie na terenie cmentarza nie znajdują się żadne nagrobki. Kościół św. Rocha w Białymstoku – kościół-Pomnik Odzyskania Niepodległości znajduje się na wzgórzu św. Rocha w Białymstoku, na miejscu kaplicy św. Rocha i katolickiego cmentarza z 1839 r. (miejsca profanacji dokonanej przez Rosjan podczas powstania styczniowego).

  Cerkiew pod wezwaniem św. Eufrozyny Połockiej w Białymstokuprawosławna cerkiew cmentarna. Należy do parafii katedralnej św. Mikołaja w Białymstoku, w dekanacie Białystok diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Kościół Chrystusa Zbawiciela w Białymstoku – kościół znajdujący się na Cmentarzu Farnym w Białymstoku, przy ulicy Raginisa 8.

  Hotel Ritz – jedna z najbardziej reprezentacyjnych budowli przedwojennego Białegostoku. Mieścił się w samym centrum miasta, na rogu ulic Niemieckiej i Instytuckiej pod numerem 680a (obecnie ul. Kilińskiego i Pałacowa), pomiędzy pałacem Branickich, a pałacykiem gościnnym.

  Nowy Cmentarz Ewangelicki w Bielsku-Białej – czynny cmentarz ewangelicki znajdujący się w Bielsku-Białej, przy ul. Listopadowej 92 na północnych obrzeżach śródmieścia.

  Sobór św. Mikołaja w Białymstokukatedra diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz siedziba białostockiej parafii św. Mikołaja (w dekanacie Białystok). Parafia św. Męczennika Pantelejmona w Zaściankach koło Białegostoku – jedna z 20 parafii prawosławnych w dekanacie Białystok należącym do diecezji białostocko-gdańskiej.

  Ulica Suraska – reprezentacyjna ulica w centrum Białegostoku, ciągnąca się od rynku Kościuszki do placu Uniwersyteckiego.

  Dodano: 11.08.2010. 00:17  


  Najnowsze