• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archeolodzy odkryli w Lelowie drewnianą drogę

  26.07.2011. 16:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Fragmenty średniowiecznej drogi drewnianej odkryli w Lelowie archeolodzy z Wrocławia. Trakt świetnie się zachował. Drewno miało doskonały mikroklimat w bezltenowym i organicznym podłożu - powiedziała PAP archeolog Aleksandra Łukaszewska.

  Drewniana droga została odkryta w trakcie prac związanych z przebudową i wymianą nawierzchni na drodze krajowej nr 46. Droga przebiega przez centrum Lelowa.

  "Droga została skonstruowana z gałęzi. Odkrycie jest niezwykle interesujące, zwłaszcza, że drewno pochodzące, jak przypuszczamy, z 14 i 15 wieku jest w bardzo dobrym stanie" - powiedziała w poniedziałek archeolog z Wrocławia Aleksandra Łukszewska.

  Łukaszewska wyjaśniła, że drewno miało doskonałe warunki, ponieważ przez stulecia spoczywało w warstwie beztlenowej, organicznej i wilgotnej.

  Na razie nie wiadomo, czy jest to najstarsza droga jaka zachowała się na terenie Lelowa. Archeologom udało się dokopać także do kamiennego bruku, ale nie potrafią na razie powiedzieć, z którego wieku może pochodzić. Obie jednak mogą prowadzić na dawne wzgórze zamkowe oraz stanowić fragment średniowiecznego szlaku handlowego.

  Wśród znalezisk znalazły się także trzy ostrogi, sierp, moneta.

  "To dopiero początek. Jestem przekonana, że jeszcze większych rewelacji możemy się spodziewać na rynku. Pierwszą warstwę już mamy ściągniętą" - dodała Łukaszewska. Pierwszy raport w tej sprawie najwcześniej za 2 tygodnie.

  Rynek lelowski należy do najciekawszych pod względem urbanistycznym - z każdego jego rogu odchodzą po dwie ulice.

  Lelów jest gminą wiejską położoną w powiecie częstochowskim. Pierwsze wzmianki o osadzie Lelów sięgają 1193 roku. W 1246 roku został wybudowany pierwszy gród w Lelowie. W jego miejscu za króla Kazimierza Wielkiego został wzniesiony zamek obronny a miasto zostało otoczone murami. Prawa miejskie Lelów uzyskał ok. 1341 roku.

  W Lelowie znajduje się m.in. grób cadyka Dawida Bidermana (1746-1814), do którego corocznie na przełomie stycznia i lutego pielgrzymują chasydzi z całego świata. 

  PAP - Nauka w Polsce

  ktp/ ls/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zbyczyce, właściwie ul. Żwirkowskiego w Lelowie - dzielnica Lelowa. Nie stanowi oddzielnej jednostki administracyjnej. Drogą, która prowadzi przez nią, można dojechać do Białej Wielkiej. Ohel Dawida Bidermana w Lelowie – ohel cadyka Dawida Bidermana znajdujący się na nieistniejącym obecnie starym cmentarzu żydowskim w Lelowie, przy ulicy Ogrodowej 7. Stary cmentarz żydowski w Lelowie – nieistniejący kirkut znajdujący się w Lelowie, przy ul. Ogrodowej 7, naprzeciwko dawnej synagogi.

  Synagoga w Lelowie – dom modlitwy znajdujący się w Lelowie, przy ulicy Ogrodowej 3, naprzeciwko nieistniejącego obecnie starego cmentarza żydowskiego. Stara Synagoga w Lelowie – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Lelowie, przy ulicy Ogrodowej 3, naprzeciwko nieistniejącego obecnie starego cmentarza żydowskiego.

  Parafia Świętego Marcina w Lelowie – parafia rzymskokatolicka w Lelowie. Należy do dekanatu lelowskiego diecezji kieleckiej. Założona w XIII wieku. Mieści się przy ulicy Klasztornej. Duszpasterstwo w niej prowadzą księża diecezjalni. Nowy cmentarz żydowski w Lelowie – nieistniejący kirkut znajdujący się w Lelowie, na wschód od wsi, w pobliżu rzeki Białki.

  Droga wojewódzka nr 320 (DW320) – droga wojewódzka o długości ok. 8 km (dwa odcinki długości ok. 4 km po obu stronach Odry) łącząca DK94 na Kozanowie z DW342 na Rędzinie. Obecnie droga nie spełnia swojej roli gdyż przeprawa promowa przez Odrę łącząca ulice Rędzińską i Żużlowców została zlikwidowana w latach 70 XX wieku po zderzeniu promu z barką. Rolę tej drogi spełnia od 2004 (od otwarcia Mostu Milenijnego) obwodnica śródmiejska Wrocławia, a także od 2011 (od otwarcia Mostu Rędzińskiego) Autostradowa Obwodnica Wrocławia. Droga w całości biegnie na terenie Wrocławia. Warka (jid. וואַרקאַ) – dynastia chasydzka, która została założona przez Israela Icchaka Kalisza, który pod wpływem cadyka Dawida Bidermana z Lelowa stał się zwolennikiem chasydyzmu.

  Most Wilczycki (Weideflutbrücke) − most stanowiący przeprawę nad rzeką Widawa. Położony jest w ciągu drogi łączącej wieś Wilczyce w Gminie Długołęka z wrocławskim osiedlem Strachocin. W 1986 roku wykonano jego rekonstrukcję. Jest to most trójprzęsłowy, o rozpiętości każdego z przęseł wynoszącej 7 m. Wykonany został w konstrukcji belkowej, swobodnie podpartej, przy użyciu technologii drewnianej. Również przyczółki i filary wykonane z pali drewnianych. Dojazd do mostu drogą gruntową (ulica Wilczycka).

  Ulica Wałowa w Wodzisławiu Śląskim której początki sięgają średniowiecza, powstała na miejscu dawnych murów i umocnień miejskich. W zasadzie oplata całe Stare Miasto wielkim półkolem. Na jej odcinkach odchodzą od niej kolejne ulice prowadzące na centralny plac Wodzisławia - rynek staromiejski. Obecnie droga ta jest również najważniejszą drogą kołową wokół wodzisławskiej starówki.

  Mosze Biderman (ur. 1776 w Lelowie, zm. 1851 w Jerozolimie) – rabin, w latach 18141851 cadyk chasydzkiej dynastii Lelow, syn Dawida Bidermana (1746–1814), ojciec Eleazara Mendla Bidermana (1827–1882). Lelow - dynastia chasydzka z Lelowa, której założycielem był cadyk Dawid Biderman (ur. 1746 Lelów, zm. 1814 tamże), jeden z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich.

  Most Zamkowy – drogowy most nad rzeką Odrą w centrum Raciborza, w Polsce. Obecny most został otwarty w 1914 roku (w 1945 roku został wysadzony, odbudowano go w latach 50. XX wieku), choć pierwsze wzmianki o stałej przeprawie w tym miejscu pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza. Przez most biegnie droga wojewódzka nr 935 mająca w tym miejscu po dwa pasy ruchu w każdą stronę, po obu stronach mostu znajdują się również chodniki dla pieszych. Powiat lelowski – historyczny powiat którego siedzibą był Lelów. Powiat istniał w okresie od przełomu XIV/XV wieku do 1837 r.

  Dodano: 26.07.2011. 16:04  


  Najnowsze