• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archeolodzy odkryli wyposażenie warsztatu antycznego rzemieślnika

  29.06.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Skrytkę w domu rzemieślnika z przełomu III i IV wieku odkryli polscy archeolodzy w czasie prac w antycznym mieście Risan w Czarnogórze. Wykopaliskami kieruje prof. Piotr Dyczek z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

  Nowe spektakularne znalezisko miało miejsce w początku sezonu badawczego.

   

  "Na polepie, czyli wykonanej z gliny i sieczki podłodze, jednego z domów hellenistycznych z przełomu III i II wieku p.n.e. odkryliśmy, wśród fragmentów wysokiego na ok. 30 cm garnka przykrytego zgrabnie uformowaną pokrywką, różne rodzaje gwoździ wykonanych z brązu" - mówi prof. Dyczek.

  Są wśród nich gwoździe dochodzące długością do 18 cm. Przedmioty różnią się również kształtem. Zdaniem archeologów, niektóre służyły do spajania grubych desek drewnianych tworzących obszerne skrzynie, inne do wykonania mebli o bardziej finezyjnych kształtach, jeszcze inne do mocowania skórzanej tapicerki.

  "Gwoździe nie noszą śladów użycia, a więc najpewniej należały do antycznego stolarza. Znaleziska tego typu choć wydają się nam współcześnie dość banalne, należą jednak do rzadkości. Musimy pamiętać, że w czasach antycznych, szczególnie metale, a wśród nich brąz miały wysoką cenę" - wyjaśnia archeolog.

  Waga użytego stopu odpowiada 200 monetom iliryjskiego króla Ballaiosa (nieco ponad pół kilograma) odkrytym w zeszłym roku w Risan. Zdaniem prof. Dyczka, do wartości kruszcu należy dodać cenę pracy potrzebnej do wykonania gwoździ przez brązownika.

  "Nie była to zatem nic nie znacząca suma, toteż oczywiście przy zachowaniu wszelkich proporcji, możemy to odkrycie nazwać +małym skarbem z Risan+" - uważa prof. Dyczek.

  Archeolodzy dokładnie przeszukali pozostałe pomieszczenia domostwa. W sąsiadującym pokoju odkryli talerz, na którego dnie zachowały się wyryte wprawną ręką trzy litery greckiego alfabetu A?? . W starożytności dość powszechny był zwyczaj sygnowania naczyń imieniem właściciela.

  "Z uwagi na to, że niewiele jest imion greckich zaczynających się od AGL, uważamy, że miano Aglaos jest najbardziej prawdopodobne. Wstępnie określiliśmy cały przybytek +warsztatem Aglaosa+" - mówi prof. Dyczek.

  Zdaniem naukowców, odkrycie świadczy o tym, że w antycznym Risan być może biegle posługiwano się greką i że znajomość pisma nie była jedynie incydentalną umiejętnością - co nie na wszystkich większych klasycznych stanowiskach jest tak oczywiste. To pierwsze znalezisko tego typu w Risan.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Risinium (łac. Risinitanus) – stolica historycznej diecezji w Dalmacji Superiore, sufragania również historycznej archidiecezji Doclea, współcześnie miejscowość Risan w Czarnogórze. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne. W latach 19801986 biskupem tytularnym Risinium był Władysław Ziółek, biskup pomocniczy łódzki, późniejszy arcybiskup. Risan (klas. gr. Rhizon, łac. Risinium) - miasteczko w południowo-zachodniej części Czarnogóry nad Zatoką Kotorską (Boka Kotorska) na wybrzeżu Adriatyku. Stanowisko archeologiczne znane m.in z pochodzących z połowy II wieku mozaik zdobiących tzw. Wille Hypnosa. Ardiajowie (gr.: Ἀρδιαῖοι, Ardiajoi lub "Οὐαρδαῖοι", Oúardiajoi; łac. "Vardiaei") – starożytne plemię iliryjskie zamieszkujące zachodnie tereny nad wschodnim brzegiem Morza Adriatyckiego ze ośrodkiem w Rhizon. Obecnie jej tereny znajdują się w Czarnogórze.

  Piotr Dyczek (ur. w 1956 r.) - polski archeolog, doktor hab. nauk historycznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik naukowy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest kierownikiem Zakładu Kultury Materialnej Antyku w tymże Instytucie oraz kierownikiem Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadził liczne archeologiczne misje badawcze (m.in. w Egipcie, Sudanie, Bułgarii). Ballajos (gr.: Βαλλαίος, Ballaíos) (II w. p.n.e.) – król iliryjski z głównym ośrodkiem w Rhizon w latach ok. 167-135 p.n.e.

  Gwóźdź – wykonany z twardego metalu trzpień zaostrzony z jednej strony, z drugiej zakończony płaskim łbem. Gwóźdź służy do łączenia różnych elementów (zazwyczaj drewna). Połączenie jest utrzymywane dzięki siłom tarcia działającym wzdłuż osi gwoździa oraz dzięki sztywności trzpienia. Początkowo gwoździe były wykonywane z kutej miedzi, następnie z kutej stali. Obecnie gwoździe wykonywane są przede wszystkim ze stalowego drutu. W Polsce pierwsze maszyny do produkcji gwoździ pojawiły się w XIX wieku. Obecnie różne rodzaje gwoździ i sposoby ich wykonywania są objęte Polskimi Normami min: PN-EN 10230-1:2003 – Gwoździe z drutu stalowego, PN-EN 10230-1 – Gwoździe budowlane. Endokrynologia Polska – dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Beata Kos-Kudła. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Ewa Sewerynek, prof. Marek Bolanowski, prof. Roman Junik oraz dr hab. Tomasz Bednarczuk.

  Teuta (gr.: Τεύτα, Teúta; III wiek p.n.e.) – druga żona króla iliryjskich Ardiajów Agrona, regentka królestwa Ardiajów w latach 230-228 p.n.e., władczyni części państwa ze stolicą w Rhizon w latach 228-217 p.n.e. Wyższa Szkoła Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie jest niepubliczną uczelnią zawodową powstałą w marcu 2005 r. na mocy decyzji Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Pierwszym rektorem uczelni był prof. dr hab. Michał Gnatowski. Od 1 października 2009 r. rektorem uczelni jest dr Janusz Kowalski. Uczelnia posiada uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na kierunkach: ekonomia i filologia. Założycielem uczelni od marca 2011 r. jest Fundacja Al Farabi. Wśród samodzielnych pracowników kadry naukowo dydaktycznej są: były rektor Szkoły Głównej Handlowej prof. dr hab. Klemens Białecki, prof. Krzysztof Marecki, prof. dr hab. Andrzej Sokołowski, prof. dr hab. Halina Szmarłowska oraz Dyrektor Centrum Języków Obcych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku prof.dr hab. Ludmila Khvedchenya.

  Chirurgia Polska (ang. Polish Surgery) – to oficjalny półrocznik Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Krzysztof Ziaja. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Walerian Staszkiewicz oraz prof. Piotr Szyber.

  Acta Angiologica – oficjalny kwartalnik Polskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Arkadiusz Jawień. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Aldona Dembińska-Kieć, prof. Andrzej Dorobisz oraz prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska.

  Przegląd Rusycystyczny – kwartalnik wydawany pod patronatem Polskiego Towarzystwa Rusycystycznego (PTR). Powstał w roku 1978. Pierwszym redaktorem naczelnym był doc. dr Olgierd Spirydowicz (do 1991, zeszyt 1–2), kolejnym prof. Wanda Zmarzer (1991–1999), obecnym zaś – prof. Piotr Fast (od 2000). Komitetowi Redakcyjnemu (do 1987 – Radzie Redakcyjnej) przewodniczyli: 1978–1982 – prof. Mścisław Olechnowicz, (1983–1984 wakat), 1985–1987 – prof. Bazyli Białokozowicz, 1988–1996 prof. Antoni Semczuk, 1997–1999 – prof. Piotr Fast, od 2000 ponownie prof. Antoni Semczuk. Dyskusja wikiprojektu:Regionalizacja fizycznogeograficzna: Proponuję temat zawęzić tylko do Polski. Regionalizacja fizycznogeograficzna oracowana przez prof. Kondrackiego dla całego świata nie jest szerzej uzywana, np. prof Kondracki dokonał podziału ówczesnego Zwiazku Radzieckiego do poziomu makroregionów, lecz ten podział nijak ma sie do podziału stosowanego ówcześnie w ZSRR i obecnie w Rosji czy Ukrainie. Błedem byłoby forsowanie, jako obowiazującej, jedynie koncepcji, która nigdy nie weszła w zycie (nawet polscy geografowie nie nawiązuja do podziałów Kondrackiego opracowanych dla świata czy Europy). Jedynie podział dla Polski przyjął sie jako tako, choć i z nim sa problemy na granicach kraju - nie wpasowuje ie on w podziały krajów sąsiednich (przesyniete sa granice, stosowane inne nezwy jednostek itp.) Aotearoa dyskusja 13:09, 7 cze 2007 (CEST)

  Józef, Józef Egipski (hebr. יוֹסֵף; arab. يوسف Jusuf, skrócona forma imienia Josifiasz: [oby] Jah dodał [pomnożył]) – patriarcha biblijny, syn Jakuba i Racheli, żył 110 lat. Jego historia jest opisana jedynie w Księdze Rodzaju, nie ma potwierdzenia w źródłach egipskich. Jednakże biblijny opis dostarcza spójnych i zbieżnych informacji z faktami historycznymi na temat okresu, na który datuje się pobyt Józefa w Egipcie takich jak cena niewolnika czy panujący władcy. Znamiennym faktem, który jest jednym z silnych dowodów potwierdzających pobyt Józefa w Egipcie jest znalezisko w Muzeum Egipskim w Kairze. Badacze z zespołu Sa’ida Muhammada Thabeta, prowadzący prace inwentaryzacyjne w muzeum, twierdzą, że odkryli monety z imieniem i wizerunkiem biblijnego patriarchy. Ich zdaniem mogą one pochodzić z czasów, kiedy Józef żył w Egipcie, co jednak spotyka się ze sceptycznymi komentarzami. Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Koszyckiej został założony 21 lipca 1969 roku przez prof. Františka Poliaka, który był również pierwszym dziekanem tego wydziału (w latach 1969-1972). Obecnie (2012) dziekanem Wydziału jest prof. Liberios Vokorokos.

  Dodano: 29.06.2011. 00:04  


  Najnowsze