• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archeolodzy przy remontach ulic odkrywają dawny Namysłów

  27.07.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Fragmenty miejskich umocnień oraz pozostałości studni, kramów i pracowni skórniczej odkryli archeolodzy przy przebudowie ulic centrum Namysłowa. Naukowcy spodziewają się kolejnych odkryć, które uzupełnią wiedzę o średniowiecznej historii tego miasta.
  Jak powiedziała PAP nadzorująca prace w Namysłowie archeolog z Uniwersytetu Opolskiego, dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, wykopy związane z prowadzoną przez miejscowy samorząd przebudową nawierzchni ulic historycznego centrum zaczęły się w maju. Podczas prac kanalizacyjnych lub tzw. korytowania, czyli odsłaniania wierzchniej warstwy gruntu pod nowe nawierzchnie, archeolodzy zaglądają pod ziemię - co najmniej na 40 cm w głąb.

  Podczas dotychczasowych prac we wschodniej części centrum - przy ul. Obrońców Pokoju przy Bramie Krakowskiej - odkryli w ten sposób m.in. studnię, fragment murów obronnych i budynek przedbramny. Po drugiej stronie starówki, w rejonie ul. Chrobrego, archeolodzy przypuszczają, że wraz z postępami budowlańców przybliżają się do fragmentów założenia obronnego dawnej twierdzy Namysłów.

  ,,Patrząc od strony torów mamy umocnienia związane z twierdzą, potem są umocnienia fosy, być może jeszcze jakiś fragment związany z browarem. Na razie jest to jednak mały wykop pod kanalizację deszczową. Czekamy, aż ekipy zaczną odsłaniać całą ulicę i wtedy będziemy mieć pełny obraz założeń architektonicznych, które już się tam ukazują" - wyjaśniła Przysiężna-Pizarska.

  Jednym z najistotniejszych odkryć ostatnich tygodni jest datowana na XIV-XV wiek pracownia skórnicza, gdzie udało się znaleźć bardzo liczne fragmenty zachowanych podeszew, piętek, łączeń, ścinków i skrawków. Ten bogaty materiał będzie można porównać z zebranym w innych podobnych pracowniach na Opolszczyźnie, jak w opolskim Ostrówku czy z ubiegłorocznego odkrycia w Byczynie.

  Kolejne odkrycia następują w szybkim tempie. Choć trudno to na razie dokładnie określić na podstawie niewielkiego odsłoniętego fragmentu, w ubiegłym tygodniu prace przy rynku pokazały fragmenty założeń prawdopodobnie kramów lub być może pracowni znajdujących się bezpośrednio przy budynku ratusza.

  ,,Jednocześnie przy ul. 3 Maja zbliżamy się do byłego kościoła ewangelickiego, gdzie być może natrafimy na jakieś założenia związane z samym kościołem i cmentarzem, który tam powinien się znajdować. To elementy ogromnej całości - odkrycia bardzo ważne ze względu na charakter średniowiecznego miasta" - oceniła specjalistka.

  ,,Nie spodziewaliśmy się założeń obronnych czy fortecy, spodziewaliśmy się budynku bramnego czy jakichś umocnień typu fosy. To, co wyszło, wzbogaca materiał informacyjny, jaki posiadaliśmy zarówno z rycin, jak i tekstów źródłowych" - wskazała Przysiężna-Pizarska. Wyjaśniła, że zwykle źródła, jak w przypadku Namysłowa np. "Topographia Silesiae" Friedricha Bernharda Wernera czy ryciny niemieckich rysowników, dają specjalistom tylko częściową wiedzę - nie zawierają bowiem wszystkiego, co można znaleźć pod ziemią.

  ,,Nie spodziewaliśmy się, że ten materiał będzie pojawiał się tak sukcesywnie. (...) Nie wiedzieliśmy, że uda się złapać te elementy związane z kramami czy pracowniami bezpośrednio przy ratuszu - takie elementy zazwyczaj nie zachowują się, a tutaj akurat dały o sobie znać zaraz pod warstwą 40 cm" - zaznaczyła Przysiężna-Pizarska.

  Projekt inwestycyjny w centrum Namysłowa zaplanowany jest na dwa lata, jednak prace ziemne zakończą się najprawdopodobniej z końcem listopada. ,,Na pewno na koniec powstanie szczegółowe opracowanie" - zapewniła specjalistka.

  Dr Przysiężna-Pizarska pracuje jako archeolog na Śląsku od jedenastu lat. Przyznaje, że za każdym razem, gdy odkrywa coś nowego, co można pokazać i opowiedzieć mieszkańcom, ich zaciekawienie i zdziwienie daje jej wiele satysfakcji. Część z dokonanych w tym roku odkryć zapewne trafi do reaktywowanego namysłowskiego muzeum. Placówka ma mieścić się w budynku dawnej szkoły ewangelickiej, którego remont niedawno się rozpoczął.

  PAP - Nauka w Polsce

  mtb/ hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Flaga powiatu namysłowskiego jest obok herbu jednym z głównych symboli pow. namysłowskiego w północno-zachodniej części woj. opolskiego. Kościół Trójcy Świętej w Baldwinowicach - drewniano-murowana świątynia znajdująca się przy trasie z Namysłowa do Kępna, jedna z najstarszych w powiecie namysłowskim. Zamek w Namysłowie – wznosi się na okrągłym usypisku, zbudowany został z cegły na planie nieregularnego prostokąta. Znajduje się w centrum miasta obok browaru.

  Obecny herb Namysłowa ustanowiony został uchwałą nr XVII/131/91 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 30 grudnia 1991 r. w sprawie herbu Miasta Namysłowa. Namysław – imię męskie, które prawdopodobnie powstało poprzez "poprawienie" staropolskiego imienia Namysł, kiedy świadomość jego pochodzenia zatarła się i błędnie zostało ono uznane za imię kończące się członem -sław (zamiast -mysł).

  Browar Namysłów – to regionalny browar średniej wielkości, znajdujący się w miejscowości Namysłów w województwie opolskim. Browar prowadzi dystrybucję swoich piw głównie na rynku krajowym, poprzez tradycyjny oraz nowoczesny kanał dystrybucji a także eksportuje własne marki do odbiorców w Japonii, USA czy Australii. Wszystkie piwa Browaru Namysłów są produkowane pod kontrolą systemu HACCP, w oparciu o międzynarodową normę jakości ISO 22 000:2005, certyfikowaną przez Lloyd’s Register Quality Assurance. Nowe Smarchowice (niem. Neu Marchwitz) – wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Namysłów, ok. 8 km od Namysłowa. Mieszkańcy utrzymują się w 95% z pracy w 60 indywidualnych gospodarstwach rolnych.

  Ratusz w Namysłowie pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Pierwotnie zbudowany w stylu gotyckim, następnie przebudowany w duchu renesansu, w 2002 r. ukończono jego regotyzację. Dziś stanowi jeden z najpiękniej utrzymanych zabytków Namysłowa. Jest głównym budynkiem namysłowskiej starówki, znajduje się w centralnym punkcie rynku. Wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem 939/64 z 04.06.1964 r. Namysłów (niem. Namslau) – miasto w woj. opolskim, w powiecie namysłowskim, położone nad Widawą. Miasto jest położone w granicach Dolnego Śląska. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Namysłów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. opolskiego. Prawa miejskie uzyskano ok. 1249 roku.

  Stanisław Wojciech Namysłowski - syn Karola Namysłowskiego i Józefy z domu Zakrzewskiej urodził się w Warszawie 23 kwietnia 1879 roku, zmarł w roku 1963.

  Piękna Studnia – przysiółek wsi Nowe Smarchowice w Polsce położony w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Namysłów.

  Cmentarz żydowski w Namysłowiekirkut znajduje się przy ul. Łączańskiej. Powstał w 1794 roku. W 1862 kirkut został ogrodzony. W czasie „Nocy kryształowej” (z 9 na 10 listopada 1938 roku) hitlerowcy zniszczyli kirkut. Nagrobki zostały zgromadzone przy wejściu na teren kirkutu. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zbudowali na jego obszarze baraki obozu pracy przymusowej. Potem urządzono tam magazyn materiałów budowlanych, a później targowisko bydła. Po wojnie usunięto pozostałe macewy. W 1986 przy okazji budowy sieci ciepłowniczej odnaleziono dwie trumny lecz wobec niezidentyfikowania zmarłych zostały one ponownie pochowane - na cmentarzu komunalnym. Obecnie zachowały się jedynie szczątki ogrodzenia. Zbigniew Namysłowski Quartet – album polskiego saksofonisty jazzowego Zbigniewa Namysłowskiego, nagrany z prowadzonym przez niego zespołem – Zbigniew Namysłowski Quartet. Płyta ukazała się jako vol. 6 serii Polish Jazz.

  Pawłowice Namysłowskie (niem. Paulsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Namysłów. Bukowa Śląska (niem. Buchelsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Namysłów.

  Dodano: 27.07.2011. 00:19  


  Najnowsze