• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archeolodzy szukają grodu Sieciecha

  02.07.2010. 00:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Poszukiwania w okolicy Sieciechowa (pow. kozienicki) wczesnośredniowiecznego grodu, siedziby rodu Sieciechów, rozpoczęła grupa archeologów skupionych wokół Fundacji Przyjaciół Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowcy czerpią informacje o lokalizacji grodu ze źródeł historycznych, gdyż do dzisiaj nie zachowały się żadne widoczne jego pozostałości. Archeolodzy liczą jednak na sukces, który mają zapewnić kompleksowe badania. Pomysłodawcami projektu są: Zofia Kowarska i Szymon Lenarczyk.

  "Przeprowadzenie szczegółowej kwerendy źródłowej w połączeniu z zastosowaniem  nowoczesnych metod nieinwazyjnej prospekcji archeologicznej, pozwoli na wstępne określenie lokalizacji tego niezwykle ważnego stanowiska. Dodatkowym atutem projektu jest możliwość naukowej weryfikacji dotychczasowych wzmianek historycznych dotyczących Sieciechowa i jego okolic, a tym samym lepsze poznanie historii regionu" - wyjaśnia Szymon Lenarczyk.

  Początkowe prace w ramach projektu polegają na zebraniu wszystkich dostępnych materiałów związanych z tematem poszukiwań. Są to zarówno wzmianki w dziełach historycznych, jak i mapy topograficzne. Poza tym, zostaną zinwentaryzowane wszelkie zabytki pozyskane w trakcie dotychczasowych wykopalisk w okolicy Sieciechowa.

  "Najistotniejszym działaniem pierwszego etapu projektu jest wykonanie dokumentacyjnych zdjęć lotniczych za pomocą aparatu fotograficznego podwieszonego do specjalnie przystosowanego latawca i balonu - mówi Lenarczyk. - Fotografia lotnicza umożliwia zarówno odnalezienie i lokalizację obiektów dobrze  zachowanych, jak i takich, które są niewidoczne z powierzchni ziemi."

  Dotychczas wykonano kilkaset zdjęć z wysokości ok. 150-200 m w czasie kilku sesji fotograficznych o różnych porach dnia i pod różnym kątem nachylenia sprzętu.

  W terenie pracował również geodeta Instytutu Archeologii UW, który za pomocą nowoczesnego sprzętu geodezyjnego (GPS-RTK), zmierzył charakterystyczne punkty znajdujące się na terenie fotografowanym z lotu ptaka.

  Dzięki pomiarom będzie możliwe połączenie poszczególnych zdjęć poprzez nałożenie na siebie charakterystycznych punktów umieszczonych na powierzchni ziemi. Uzyskana mozaika zdjęć ukaże spójny obraz badanego terenu.

  Z kolei dzięki pomiarom geodezyjnym, możliwe jest stworzenie mapy warstwicowej powierzchni terenu, na której zostanie zaprezentowany model wysokościowy badanego obszaru.

  Ród Sieciecha wywodził się z książęcego rodu Stażów Toporów, który rządził państwem Wiślan, do chwili połączenia się z Polanami. Dużo uwagi, zarówno samemu Sieciechowi, jak i znamienitej siedziby palatyna, nadwiślanego grodu Sieciecha, poświęca w swych kronikach Gall Anonim.

  Sam gród funkcjonował zapewne aż do połowy XIII wieku. W tym okresie Wisła zmieniła swój główny nurt i gród znacznie stracił na znaczeniu, aż w końcu wyludnił się i popadł w zapomnienie.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Geofizyczne metody prospekcji - w archeologii polegają na obserwacji i analizie zmian badanych parametrów takich jak zróżnicowanie przewodnictwa prądu elektrycznego, natężenia pola magnetycznego pomiędzy obiektami archeologicznymi a ich otoczeniem. Oznacza to, że dzięki zastosowaniu specjalistycznej aparatury można uzyskać obraz znajdujących się pod ziemią obiektów archeologicznych w postaci mapy/wykresu badanego terenu. CORINE land cover - jeden z działów tematycznych systemu CORINE obejmujący gromadzenie informacji dotyczących form pokrycia terenu. Głównym źródłem informacji są zdjęcia satelitarne, pochodzące z satelity Landsat 7 dokonującego zdjęć z rozdzielczością 30 metrów a później IRS oraz Spot 4. Zdjęcia interpretowane są za pomocą zdjęć lotniczych oraz mapy topograficznej. Podgrodzie − we wczesnym średniowieczu była to osada zakładana obok grodu (siedziby księcia). Często połączona z nim systemem obronnym. W podgrodziu mieszkała ludność, która najczęściej wykonywała prace na rzecz dworu książęcego: ludność rolnicza, rzemieślnicza i zajmująca się drobnym handlem. W razie niebezpieczeństwa mieszkańcy podgrodzia mogli się schronić wewnątrz grodu.

  World Wind – stworzony przez NASA i społeczność otwartego oprogramowania program komputerowy, który wyświetla wysokiej jakości zdjęcia satelitarne i lotnicze, mapy topograficzne oraz publicznie dostępne dane geograficzne na trójwymiarowych modelach Ziemi, Księżyca oraz Marsa (dostępne są również Wenus oraz Jowisz wraz z 4 księżycami, jednak już bez danych 3D, a także mapy gwiazd i galaktyk z projektu Sloan Digital Sky Survey). Użytkownik może dowolnie zmieniać swoje położenie, wysokość i kąt widzenia. Możliwe jest również wyświetlanie granic administracyjnych, nazw geograficznych oraz siatki współrzędnych. Archeologia lotnicza, zwana też czasem "archeologią zdjęć lotniczych" (niem. Luftbildarchäologie) – gałąź archeologii, polegająca na obserwacji i analizie powierzchni ziemi z powietrza w celu wykrycia i udokumentowania śladów stanowisk archeologicznych, jak również na analizie i interpretacji zdjęć lotniczych wykonanych w innych celach i poszukiwaniu zawartych w nich informacji przydatnych archeologom.

  Naświetlenie – proces padania światła na materiał światłoczuły, dzięki czemu powstaje na nim obraz utajony. Prawidłowe naświetlenie jest kluczowym elementem w procesie powstawania zdjęcia. Jeśli światła naświetlającego jest za mało, zdjęcie będzie za ciemne, niedoświetlone. Analogicznie, gdy światła jest za dużo, zdjęcie będzie prześwietlone. Na mapach: 50°26′56″N 30°30′48″E/50,448889 30,513333 Złota brama w Kijowie (ukr.: Золоті ворота, Zołoti worota) – średniowieczna brama wjazdowa do kijowskiego grodu Jarosława. Nazwa ta została nadana również znajdującemu się w pobliżu teatrowi oraz stacji kijowskiego metra. Obecny budynek jest w większości rekonstrukcją powstałą w XX wieku.

  Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie (archikolegiata łęczycka) – kościół znajdujący się w pobliżu dawnej lokalizacji wczesnośredniowiecznego grodu. Należy do najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Grodzisko w Gilowie - pozostałości grodu państwa wielkomorawskiego, funkcjonującego na przełomie IX i X wieku. Jest jednym z większych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku (pierwotnie zajmowało obszar o powierzchni 4,5 hektara). Lokalnie określane jest jako Tatarski Okop, Tatarska Dolina czy Tatarski Szaniec.

  Ziarno – wada jawnego (wywołanego) obrazu fotograficznego objawiająca się dostrzegalnymi gołym okiem skupiskami ziaren srebra tworzących obraz. Efekt ziarna jest bardzo dobrze widoczny przy skanowaniu zdjęć fotograficznych w wysokich rozdzielczościach, a także podczas wykonywania z błon fotograficznych dużych powiększeń.

  PROSZĘ O USUNIĘCIE TEJ GRAFIKI Z TEGO MIEJSCA I NIE UMIESZCZANIE (CHOĆ TO NARUSZA LICENCJĘ) ŻADNEGO ZDJĘCIA MOJEGO AUTORSTWA W PROPOZYCJACH. SZCZERZE MÓWIĄC POMYSŁ JEST TAKI SOBIE, A WIDZĘ, ŻE ŻADNE ZDJĘCIE (PRZYNAJMNIEJ WEDŁUG NIEKTÓRYCH, I TU AKURAT NIE MÓWIĘ O TEJ FOTCE, BO FAKTYCZNIE JEST TAKA SOBIE) DO WIKIPEDII SIĘ NIE NADAJE. A tak na nawiasem mówiąc, to front (niewidoczny na tym zdjęciu) jest od północy i nigdy nie jest poprawnie oświetlony. Poza tym wyobraziłem sobie ptaka w opise Bena pokazującego sylwetkę i na jednym zdjęciu ukazująca wszystkie detale barwne każdej powierzchni ciała... to chyba KUBIZM. Inicjatywa miała zwiększyć ilość grafiki na Wikipedii, ale chyba zmniejszy. Odechciwa mi się robić zdjęcia jak to wszystko czytam to mi (i pewnie nie tylko) się odechciewa robić cokolwiek. Owszem zdjęcie powinno być reprezentatywne, ale do każdego zdjęcia (nawet tych co zdobywają nagrody typu World Press Photo) można się doczepić, a coś takiego jak "koń ideowy" będący reprezentacją wszystkich koni świata nie istnieje.Radomil 16:36, 2 lip 2004 (CEST)

  Tatarski Okop - pozostałości grodu państwa wielkomorawskiego, funkcjonującego na przełomie IX i X wieku. Jest jednym z większych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku (pierwotnie zajmowało obszar o powierzchni 4,5 hektara). Program Lunar Orbiter to seria 5 amerykańskich bezzałogowych sond księżycowych wystrzelonych w latach 1966–1967. Głównym celem misji tych sond było uzyskanie szczegółowych zdjęć powierzchni Księżyca, które pozwoliły wykonać szczegółowe mapy jego powierzchni. Sondy te szukały również potencjalnych lądowisk dla lądowników Apollo oraz badały księżycowe pole magnetyczne. Satelity te wynoszone były rakietami Atlas Agena D i działały średnio przez 11 miesięcy. Próbniki Lunar Orbiter prowadziły pomiary warunków lotu z Ziemi na Księżyc i z powrotem, szkodliwość promieniowania magnetycznego pasów Van Allena, promieniowania kosmicznego oraz zagrożenia meteorytami. W ciągu ponad 1 roku realizacji programu Lunar Orbiter zgromadzono materiał fotograficzny obejmujący 99% powierzchni Księżyca, wybrano 8 lądowisk dla przyszłych wypraw załogowych oraz zebrano informacje dotyczące pola grawitacyjnego Księżyca.

  Fotografowanie lotnicze – jeden ze sposobów rozpoznania polegający na sfotografowaniu terenu lub poszczególnych obiektów z samolotów bądź innych aparatów latających, a następnie na opracowywaniu i odczytywaniu wykonanych zdjęć lotniczych. Fotografowanie lotnicze umożliwia uzyskiwanie wiarygodnych i w miarę obiektywnych (maskowanie) danych o charakterze terenu i obiektach przeciwnika. Szczegół sytuacyjny lub szczegół terenowy – w geodezji w Polsce każdy element terenu (powierzchni Ziemi), budowlany lub naturalny (również sztucznie ukształtowana forma terenu), będący przedmiotem pomiaru w pracach geodezyjnych podczas wykonywania pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych.

  Projekt architektoniczno-budowlany – prawnie określony zakres projektu architektonicznego obiektu budowlanego, który należy załączyć do projektu budowlanego. W ramach projektu budowlanego może wystąpić kilka projektów architektoniczno-budowlanych obiektów wchodzących w skład tego projektu. Zakres i formę projektu budowlanego (określenie inwestycji budowlanej w formie dokumentów, rysunków, planów) podaje odpowiednie rozporządzenie prawa budowlanego. Historia Poznania 1034-1253: Po śmierci Mieszka II w 1034 władzę przejął jego syn Kazimierz, nazwany później Odnowicielem. Młody książę został około 1037 zmuszony do ucieczki z kraju przez bunt wzniecony przez dworskich urzędników – cześnika i komesa. Gród najprawdopodobniej oparł się powstaniu związanemu z tzw. reakcją pogaństwa, jednak zniszczyło ono podstawy administracji państwowej. Poznań został natomiast spalony przez łupieską wyprawę czeskiego księcia Brzetysława I. Gród został wówczas na krótko opuszczony, a w katedrze, jak napisał później Gall Anonim, dzikie zwierzęta założyły leża. Po powrocie, który najprawdopodobniej nastąpił pod koniec 1039 roku, Kazimierz opanował najpierw Wielkopolskę i Małopolskę, a następnie Mazowsze i Śląsk. Przystąpił również do odbudowy grodu. Powstały nowe wały oparte na kamiennej ławie, które stanowiły, z pewnymi modyfikacjami, podstawę fortyfikacji grodu, aż do lokacji miasta w 1253 roku. Odbudowano katedrę i odnowiono biskupstwo. Co prawda Poznań i pozostałe grody Wielkopolski straciły na politycznym znaczeniu na rzecz Krakowa (tłumaczy się to wzrostem znaczenia kontaktów z Czechami, Węgrami i Rusią, a osłabieniem ich z Cesarstwem), lecz gród nadal pozostawał ważnym ośrodkiem gospodarczym. Mimo przeniesienia ośrodka władzy do Krakowa, Poznań nadal pełnił szczególną rolę jako nekropolia władców. Szczególnie silnie rozwijało się podgrodzie na Zagórzu, które otrzymało niezależne obwałowania. Stało się ono ośrodkiem handlu (kontakty z Niemcami, Czechami, Rusią i pośrednio z całą Europą i Arabią).

  Dodano: 02.07.2010. 00:17  


  Najnowsze