• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badacze zgłębiają starożytny skarb

  09.06.2009. 15:11
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Archeolodzy z brytyjskiego Uniwersytetu Nottingham oraz greckiego Ephorate of Underwater Antiquities Ministerstwa Kultury wykorzystują sprzęt cyfrowy do rozwiązania zagadki starożytnego greckiego miasteczka Pavlopetri, które jest uznawane za najstarsze zatopione miasto na świecie. W miejscu odkrytym i naniesionym na mapę przez badaczy z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Cambridge w 1968 r. nie prowadzono od tej pory żadnych innych prac. Projekt ten może stać się motorem napędowym archeologii podwodnej w przyszłości.

  Ruiny Pavlopetri, które leżą trzy do czterech metrów pod wodą nieopodal wybrzeża Lakonii na Półwyspie Peloponeskim, pochodzą co najmniej z 2800 r. p.n.e. Budynki nadal są nienaruszone, istnieją również w dalszym ciągu ulice, dziedzińce oraz grobowce. Eksperci uważają, że ruiny pochodzą z okresu mykeńskiego (ok. 1680-1180 r. p.n.e.).

  Dr Jon Henderson z Centrum Badań Archeologii Podwodnej (UARC) na Uniwersytecie Nottingham jest pierwszym archeologiem od 40 lat, który otrzymał specjalne zezwolenie rządu greckiego na zbadanie podwodnego miasta. Projekt ten pomoże rzucić światło na to, jak miasto się rozwijało, kiedy było zamieszkane, do czego było wykorzystywane oraz dlaczego zniknęło pod wodą.

  'To miejsce ma wyjątkowe międzynarodowe znaczenie archeologiczne. Jest sprawą pilną, aby kruche pozostałości tego miasteczka były dokładnie zarejestrowane i zakonserwowane zanim przepadną na zawsze,' wyjaśnił dr Henderson. 'Celem fundamentalnym jest podniesienie świadomości znaczenia tego miejsca oraz zapewnienie, aby było etycznie zarządzane i przedstawione opinii publicznej w sposób zrównoważony i korzystny zarówno dla rozwoju turystyki, jak i miejscowej społeczności.'

  Zatopione budynki, dziedzińce, ulice, nagrobki oraz groby znajdują się blisko obszaru często odwiedzanego przez turystów i obozowiczów. Badacze zapewniają, że zarówno turystyka jak i przemysł mają negatywny wpływ na ruiny. W okolicy można spotkać nurkujących turystów poszukujących pamiątek. Szkody wyrządzają również statki, gdyż ich kotwice są ciągnione wzdłuż dna morskiego.

  Dr Henderson oraz jego zespół, współpracujący z panem Elias'em Spondylis'em z Ephorate of Underwater Antiquities, wykorzystują sprzęt pierwotnie opracowany dla wojska oraz rynku podmorskich pół naftowych. Eksperci wierzą, że sprzęt ten może zmienić podwodne pomiary oraz zapis archeologiczny.

  Badacze dokonają cyfrowego pomiaru podwodnego obszaru z dokładnością do milimetra, wykorzystując skaner akustyczny opracowany przez północnoamerykańską firmę zajmującą się inżynierią podmorską. Sprzęt jest w stanie bardzo szybko wygenerować fotorealistyczne, trójwymiarowe pomiary obiektów na dnie oraz obiektów podwodnych z dokładnością większą od milimetra.

  'Zdolność dokonywania szybkich, dokładnych i - co ważniejsze - tanich pomiarów podwodnych obiektów, od wraków statków do zatopionych miast stanowi główną przeszkodę dla rozwoju archeologii podwodnej w przyszłości,' zauważył dr Henderson. 'Wierzę, że mamy teraz do dyspozycji technikę, która w skuteczny sposób rozwiązuje ten problem.'

  Dr Nicholas Flemming, człowiek, który odkrył to miejsce w 1967 r., jest na pokładzie. Jego zespół z Cambridge przeprowadził pomiary tego obszaru taśmami ręcznymi w 1968 r. Dr Chrysanthi Gallou z Uniwersytetu Nottingham obecnie przeprowadza systematyczną ocenę znalezisk wydobytych w tamtym czasie.

  Archeolodzy zakończą swoje pełne podwodne pomiary do końca czerwca.

  Źródło: CORDIS

  Dalsze informacje na stronie:

  University of Nottingham http://www.nottingham.ac.uk/

  Źródło danych: University of Nottingham
  Referencje dokumentu: Na podstawie informacji z Uniwersytetu Nottingham

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  City Ground – stadion piłkarski położony w mieście Nottingham, Wielka Brytania. Oddany został do użytku w 1898 roku. Od tego czasu swoje mecze na tym obiekcie rozgrywa zespół Nottingham Forest F.C.. Po licznych przebudowach obiektu, jego pojemność wynosi 30 576 miejsc. Rekordową frekwencję, wynoszącą 49 946 osób, odnotowano w 1967 podczas meczu ligowego pomiędzy Nottingham a Manchester United. Katedra w Nottingham (ang. Saint Barnabas’ Cathedral, Nottingham) - katedra rzymskokatolicka w Nottingham. Główna świątynia diecezji Nottingham. Mieści się przy Derby Road. Uniwersytet w Nottingham – uniwersytet w Nottingham w Wielkiej Brytanii, jedna z czołowych uczelni wyższych w kraju, założona w 1877 roku. Główną siedzibą jest University Park Campus, duży i zwarty kampus na przedmieściach miasta, mający charakter parku o powierzchni ok. 130 hektarów. Na jego terenie leży większość budynków akademickich, administracyjnych oraz akademiki mieszczące kilka tysięcy studentów, ponadto biblioteki, nowoczesne centrum sportu i centrum konferencyjne. Ponadto uczelnia posiada futurystyczny Jubilee Campus na terenie miasta, mniejszy kampus w pobliskiej miejscowości Sutton Bonnington, oraz dwa nowo powstałe w Chinach i Malezji. Łącznie uniwersytet ma około 30 tys. studentów.

  Ye Olde Trip To Jerusalem w Nottingham jest jednym z 20 pubów (włączając Ye Olde Salutation Inn i The Bell Inn również w Nottingham), które roszczą sobie prawo nazywania się najstarszymi pijalniami w Anglii. Namalowany napis głosi, że pub powstał w 1189 roku. Jakkolwiek nie istnieją niezbite dowody na potwierdzenie tej informacji, to główny budynek, zbudowany na wcześniejszych fundamentach, ma obecnie około trzysta lat. Chris Urbanowicz (ur. 22 czerwca 1981 w Nottingham w Anglii) – brytyjski gitarzysta, występujący rockowym zespole Editors. Przez trzy lata, wraz z przyszłymi członkami zespołu Editors, studiował technologię muzyczną na Staffordshire University. Później przez dwa lata, zanim zespół podpisał kontrakt z Kitchenware Records, pracował w sklepie obuwniczym w Birmingham.

  East Midlands – jeden z dziewięciu regionów Anglii. Stolicą jest Nottingham. Formalnie największe miasto to Leicester, ale de facto więcej mieszkańców ma aglomeracja Nottingham. Region stanowi także okręg wyborczy do Parlamentu Europejskiego, w którym wybiera się sześciu deputowanych. W miejscowości Castle Donington działa lotnisko East Midlands Airport (IATA: EMA), obsługujące cały region, a w szczególności miasta Nottingham, Leicester i Derby, wszystkie znajdujące się w promieniu 30 mil od niego. Linux Game Publishing – przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Nottingham w Anglii, zajmujące się portowaniem, wydawaniem oraz sprzedażą gier komputerowych działających na systemach operacyjnych Linux.

  Stelarc (oficjalnie Stelios Arcadiou, ur. 19.06.1946 na Cyprze) – australijski artysta współczesny, od 1948 mieszka w Australii. Ukończył T.S.T.C (Art and Crafts) oraz Uniwersytety Monach i Melbourne. Twórczość Stelarca związana jest z Body Art oraz Performance. Tematyka jego działań nierozerwalnie dotyka problemu ludzkiego ciała w kontekście technologii, interfejsów łączących człowieka z maszyną. Największy rozgłos uzyskał dzięki cyklowi performance’ów „Suspensions”. Do 2007 r. obejmował stanowisko dyrektora pracowni naukowej Katedry Performatywnej Sztuki Cyfrowej na Uniwersytecie Nottingham Trent w Anglii. Obecnie udziela się jako profesor w szkole artystycznej na Uniwersytecie Brunel w Londynie. Jest ojcem dwóch córek, z których jedna (Astra Stelarca) w ślad za ojcem wstąpiła na drogę artystyczną. SASER - urządzenie emitujące intensywny strumień fal dźwiękowych o cechach podobnych do światła emitowanego przez lasera i działające na podobnej zasadzie. Nazwa SASER jest akronimem od Sound Amplification by Stimulated Emission of Radiation — Wzmocnienie dźwięku przez wymuszoną emisję promieniowania. Pierwsze eksperymentalne urządzenie pracujące w zakresie GHz powstało w 2009 roku w wyniku współpracy naukowcow z University of Nottingham i ukraińskiego Instytutu Fizyki Półprzewodników Wadima Laszkariewa.

  Bulwell – miasto w Anglii, w hrabstwie Nottinghamshire, w dystrykcie Nottingham. Leży 8 km na północny zachód od miasta Nottingham i 182 km na północny zachód od Londynu.

  Hucknall – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Nottinghamshire, dawniej miasto górnicze, obecnie służy jako sypialnia dla pracujących w Nottingham. W mieście odbył się urządzony przez Rolls-Royce pierwszy pokaz samolotu startującego pionowo. Miasto liczy 29 100 mieszkańców.

  The Nottingham Open 2007 – tenisowy turniej ATP rangi ATP International Series z cyklu The Nottingham Open rozgrywany w dniach 18–23 czerwca 2007 roku w Nottingham na kortach trawiastych o puli nagród 353 450 euro. Alan MacDonald (ur. 1958 w Watford) - brytyjski pisarz, znany głównie jako autor książek z serii Sławy z krypty. Oprócz tego napisał m.in. Dirty Berty, The Sign of the Angel, Beware of the Bears oraz Pig in a Wig. Występuje w programach telewizyjnych dla dzieci, m.in. Tweenies, Horrid Henry i Fimbles. Obecnie mieszka w Nottingham w Anglii.

  Mistrzostwa Świata w Snookerze 1931 − piąte mistrzostwa świata w snookerze, które zostały rozegrane na przełomie 1930/1931. Pomimo rosnącej popularności snookera w Wielkiej Brytanii, rozegrano od razu finał, gdyż tylko dwóch graczy zgłosiło swój udział w mistrzostwach: broniący tytułu Joe Davis oraz wicemistrz świata Tom Dennis. Po raz piąty z rzędu, mistrzem świata został Joe Davis, który pokonał Dennisa 25−21. Zawody zostały rozegrane w Lounge Hall w Nottingham. Mistrzostwa Świata w Snookerze 1934 − ósme mistrzostwa świata w snookerze, które zostały rozegrane w 1934 roku. Pomimo rosnącej popularności snookera w Wielkiej Brytanii, rozegrano od razu finał, gdyż tylko dwóch graczy zgłosiło swój udział w mistrzostwach: broniący tytułu Joe Davis oraz Tom Newman. Po raz ósmy z rzędu, mistrzem świata został Joe Davis, który pokonał Newmana 25−23. Zawody zostały rozegrane w Lounge Hall w Nottingham.

  Barry Howard (ur. 9 lipca 1937 w Nottingham) - brytyjski aktor teatralny i telewizyjny. Szeroką popularność wśród brytyjskiej publiczności zdobył przede wszystkim za sprawą serialu komediowego Hi-de-Hi!, w którym grał w latach 1980-1986. Bryan Steel (ur. 5 stycznia 1969 w Nottingham) – brytyjski kolarz torowy i szosowy, dwukrotny medalista olimpijski oraz czterokrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  Dodano: 09.06.2009. 15:11  


  Najnowsze