• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badania stanu pozostałości starożytnej stolicy Persji

  27.04.2010. 01:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zespół włoskich archeologów zakończył badania negatywnego wpływu zapory Sivand w południowym Iranie na starożytne stanowisko archeologiczne Pasargady, stolicę Persji 2500 lat temu - informuje serwis internetowy Press TV.

  Jak poinformował Ahmad Mirzakuchak-Khoshnevis, dyrektor Centrum Badawczego Organizacji Dziedzictwa Kulturalnego i Turystyki Iranu, zespół włoskich naukowców przeprowadził badania wilgotności powietrza i gruntu, warunków wzrostu roślinności oraz przenikania roztworu soli do kamieni, z których wzniesiono budowle miasta.

  Pasargady powstały w czasach panowania Dynastii Achemenidów (550-330 r. p.n.e.) przez perskiego króla Cyrusa II Wielkiego (550-529 r. p.n.e.), który w 550 r. p.n.e. wzniósł tam zespół pałacowy.

  Ówczesna stolica Persji, której pozostałości znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, położona jest w odległości 19 kilometrów od zapory Sivand w prowincji Fars, zalewanie zbiornika której rozpoczęło się w 2007 r.

  Zdaniem naukowców, wzrost wilgotności środowiska może spowodować poważne zagrożenia dla kompleksu archeologicznego Pasargady, zwłaszcza dla grobowca Cyrusa II Wielkiego, który znajduje się na terenie stanowiska.

  Szczegółowy raport przygotowany przez zespół włoskich naukowców zostanie wkrótce przekazany stronie irańskiej, a jego ustalenia pomogą ekspertom w wyborze właściwych środków dla zabezpieczenia i konserwacji starożytnych ruin.

  Według A. Mirzakuchak-Khoshnevisa, wzrost wilgotności umożliwi rekonstrukcję ogrodów znajdujących się przy wjeździe do miasta dokładnie według historycznych opisów i przywrócenie pierwotnego wyglądu okolic Pasargad, które były jednym z najpiękniejszych miejsc w starożytnym Iranie. JOT

  PAP - Nauka w Polsce

  yy/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pasargady (pers. پاسارگاد Pāsārgād; gr. Πασαργαδών Pasargadốn) – miasto w starożytnej Persji, obecnie Maszhad-e Murghab w środkowym Iranie. Sziraz (pers. شیراز) - miasto w południowym Iranie u podnóża gór Zagros, ośrodek administracyjny ostanu Fars i dawna stolica Persji. Jest szóstym co do wielkości miastem w kraju i jednym z głównych ośrodków kulturalnych i przemysłowych. Wilgotność optymalna – jest to wilgotność, przy której w ustalonych (normowych) warunkach ubijania można osiągnąć maksymalne zagęszczenie gruntu. Badanie wilgotności optymalnej jest przeprowadzane za pomocą aparatu Proctora. Wilgotność optymalną ustala się najczęściej przy projektowaniu nawierzchni drogowych, boisk, czy nasypów ziemnych.

  Higrometria (gr. hygrós - wilgotny, mokry; metréō - mierzę) - dział metrologii, zajmujący się metodami pomiarów wilgotności gazów, zwłaszcza powietrza. Znajduje zastosowanie głównie w medycynie, konserwacji dzieł sztuki oraz budowie urządzeń służących do klimatyzacji pomieszczeń. Przyrządy używane do pomiaru wilgotności gazów to higrometry. Champasak – (lao. ຈຳປາສັກ) – małe miasto leżące w południowym Laosie na zachodnim brzegu rzeki Mekong w prowincji Champasak. Czterdzieści kilometrów na północ od miasta znajduje się stolica prowincji Pakxe. W 2006 roku miasto liczyło 13 400 mieszkańców. Dominuje tu przemysł spożywczy oraz turystyka. Około dziesięć kilometrów od miasta znajduje się świątynia Vat Phou, która znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.

  Sigirija (w wolnym tłumaczeniu "Lwia Skała") - stanowisko archeologiczne w Sri Lance, znajdują się tam ruiny starożytnego pałacu i twierdzy zbudowanych podczas panowania króla Kassapy (473491) na szczycie 370-metrowej skały. Sigirija jest jedna z siedmiu miejsc w Sri Lance na Liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Aapravasi Ghat – zespół budynków w Port Louis na Mauritiusie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stanowi pozostałość po dawnym centrum recepcyjnym dla przybywających na wyspę imigrantów zarobkowych z Indii. Kompleks rozpoczął swą działalność w 1849, do dziś zachowało się zaś ok. 15% jego budynków, wśród nich brama główna, dawny szpital i część zabudowań przeznaczonych na mieszkania dla nowo przybyłych.

  Iczan Kala (uzb. Ichаn Qаlʼа) – ufortyfikowane wewnętrzne miasto w Chiwie w Uzbekistanie. W 1990 roku zespół architektoniczny został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie starego miasto znajduje się ponad 50 zabytków historycznych oraz około 250 domów pochodzących głównie z XVIII i XIX wieku. Higrograf – higrometr samoczynnie rejestrujący stan i zmiany wilgotności gazów (np.powietrza), przyrząd wykorzystywany w meteorologii. Zapis zmian wilgotności gazu w czasie dokonywany jest przez higrograf na przykład na wyskalowanym pasku papieru naciągniętym na bęben.

  Świątynie Bahá’i w Hajfie i zachodniej Galilei – świątynie należące do Światowego Centrum Bahá’i w Izraelu. Zespół ten obejmuje ogółem ponad 20 różnych budynków (biur, budynków administracyjnych, domów pielgrzymów, bibliotek, archiwów, obiektów historycznych i sanktuariów) oraz 30 różnych ogrodów i tarasów. Światowe Centrum Bahá’i jest najważniejszym ośrodkiem ruchu bahaizmu i celem pielgrzymek. Budynki są zlokalizowane w Hajfie, Akce i al-Bahja w Zachodniej Galilei. Zespół bahaickich świątyń jest od 2008 roku umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

  Pier Head – przystań w centrum Liverpoolu, położona nad rzeką Mersey, w której skład wchodzi zespół trzech budynków zwanych The Three Graces, wpisanych w 2004 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. The Three Graces:

  Bani Hammad (arab. قلعة بني حماد = Kalat Bani Hammad) - stanowisko archeologiczne w Algierii umieszczone na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest zlokalizowane w górach północno-wschodniej części prowincji Al-Masila niedaleko miasta Biszara około 225 km na południowy wschód od Algieru. Zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa w 1980. Było pierwszą stolicą państwa Hammadydów, którą założono w 1007, a zniszczono w 1152. Hattusa (w literaturze przedmiotu również Hattusas, Hattuşaş i Hattusza) — stolica imperium hetyckiego. Obecnie stanowisko archeologiczne położone w pobliżu miasta Boğazkale w Anatolii, około 145 km od Ankary, w 1986 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Dżamila (arab. جيميلة, fr. Djemila, łac. Cuicul) - stanowisko archeologiczne w północno-wschodniej Algierii. Znajdują się tu jedne z najlepiej zachowanych ruin rzymskiego miasta w Afryce Północnej, od 1982 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Montblanc – miasto w prowincji Tarragona, w Katalonii, w Hiszpanii, stolica comarki Conca de Barberà. Liczy 6 596 mieszkańców. Na terenie miasta znajdują się obiekty, które są częścią pozycji Sztuka naskalna basenu Morza Śródziemnego na Półwyspie Iberyjskim z Listy światowego dziedzictwa UNESCO.

  Dodano: 27.04.2010. 01:17  


  Najnowsze