• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bogowie Andów - wystawa w Puszczykowie

  14.07.2010. 00:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Fotografie wykonane w momentach wielkich odkryć polskich archeologów w Andach można obejrzeć w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Ekspozycja "Bogowie Andów" bezie otwarta do końca wakacji.

  Autorzy wystawy - Monika Rogozińska, dziennikarka "Rzeczpospolitej", prezes Oddziału Polskiego The Explorers Club oraz fotograf Krystiana Bielatowicz - byli świadkami odsłaniania jednego z najważniejszych sanktuariów Imperium Inków i odtwarzania sieci stanowisk, dzięki którym Inkowie sprawowali władzę nad ogromnym, wciąż mało znanym i trudno dostępnym obszarem Ameryki Południowej.

  Wystawa zainaugurowała nową galerię na statku replice "Santa Marii" Krzysztofa Kolumba położonej w ogrodzie Muzeum. Jak wyjaśniał w czasie wernisażu Arkady Fiedler - syn wybitnego pisarza i podróżnika - statkowi Kolumba zawdzięczamy odkrycie Nowego Świata, a teraz symbolicznie na jego pokładzie zostały przywiezione wieści z Ameryki o wynikach badań wykopaliskowych polskich archeologów.

  Rogozińska i Bielatowicz przemierzyli tysiące kilometrów - od pustyni nad Pacyfikiem po granice lodowców. Mieli okazję uczestniczyć w miejscowych obrzędach i ceremoniach. Do wielu miejsc, których zdjęcia można podziwiać na wystawie, dotarli jako pierwsi dziennikarze.

  Prezentując odkrycia archeologów, autorzy ekspozycji rejestrują ciągłość wierzeń i tradycji, która przetrwała od czasów Inków wtapiając się w religię katolicką. Na fotografiach ukazują mistykę niezwykłych, świętych miejsc, gdzie przeszłość jest nadal obecna.

  Wiele zdjęć pochodzi z terenów nieznanych, położonych wysoko w Andach, w masywach wulkanów Coropuna (6425 m) i Solimana (6093 m), gdzie pracują polscy naukowcy.

  Na wystawie można obejrzeć wizualizację przygotowaną przez Michała Suffczyńskiego, ukazującą wyrocznię Maucallacta - główne sanktuarium Czwartej Części Imperium Inków, jedno z najważniejszych w całym Państwie Inków, zlokalizowane przez misje archeologiczne prof. Mariusza Ziółkowskiego.

  Dotychczas wystawa została zaprezentowana w wersjach polskiej, angielskiej i hiszpańskiej na trzech kontynentach, m.in. w Konsulacie RP na Manhattanie podczas zjazdu The Explorers Club, w Limie w ramach V Szczytu Unia Europejska-Ameryka Łacińska-Karaiby, w Arequipie i Cuzco, w Toruniu na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w czasie Europejskiej Nocy Muzeów w 2008 roku oraz w ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

  Ekspozycja powstała przy współpracy prof. Mariusza Ziółkowskiego - kierującego Ośrodkiem Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego i polsko-peruwiańską misją archeologiczną. Przedsięwzięcie otrzymało patronat Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  agt/kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Święta Dolina Inków (hiszp. Valle Sagrado de los Incas) - dolina w Andach peruwiańskich, w pobliżu miasta Cuzco, stanowiąca niegdyś rdzeń imperium Inków. Została utworzona przez rzekę Urubamba i jej dopływy. W dolinie znajduje się szereg stanowisk archeologicznych związanych z kulturą inkaską. Marek Fiedler (ur. 29 maja 1947 r. w Londynie), polski pisarz, podróżnik, dyrektor Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – muzeum poświęcone życiu i twórczości podróżnika Arkadego Fiedlera, zlokalizowane w podpoznańskim Puszczykowie, przy ulicy Słowackiego 1. W pobliżu znajduje się stacja kolejowa Puszczykówko oraz przystanki autobusowej linii podmiejskiej nr 651 z Poznania (z pętli Dębiec).

  Coricancha (kecz. Złoty Dziedziniec) – świątynia Słońca w Cuzco, stolicy Imperium Inków, poświęcona najwyższym bogom inkaskiego panteonu, miejsce koronacji i pochówku władców Inków od czasów Sinchi Rocy do Huayny Capaca, jedno z najważnieszych sanktuariów inkaskich. Pacha Kamaq, Pacha Camac, Pacha Camaq, Pachacamac (kecz. Stwórca Świata) - bóstwo peruwiańskiego plemienia Huari, zamieszkującego ziemie w sąsiedztwie dzisiejszej Limy, po podboju Huari przez Inków przyjęty do inkaskiego panteonu i utożsamiany z ajmarskim bogiem- stwórcą, Wirakoczą. Pacha Kamaq przedstawiany był pod postacią ryby. Wyrocznia Pacha Kamaqa - Wiracochy w stolicy Huari, mieście Pachacámac była jednym z najświętszych miejsc kultu Imperium Inków i celem licznych pielgrzymek.

  Królestwo Cuzco – państwo w Andach, początkowo istniejące jako państwo-miasto, z czasem na drodze ekspansji stało się najsilniejszym i podstawą Imperium Inków. Inti Raymi (keczua: "Święto Słońca") - najważniejsze święto w dawnym Imperium Inków, obchodzone pierwotnie na Haukaypata, czyli głównym placu Cuzco w dzień przesilenia zimowego. Procesje i ofiary związane z kultem Słońca trwały dziewięć dni. Po podbiciu Peru przez hiszpańskich konkwistadorów obchody zostały zakazane przez wicekróla Francisco de Toledo jako niezgodne z religią katolicką.

  Państwo Inków, Królestwo Inków, Imperium Inków (kecz. Tahuantinsuyu, Imperium Czterech Części, Zjednoczone Cztery Części – patrz mapa podziału administracyjnego) – historyczne państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, w okresie swego największego rozkwitu obejmujące tereny dzisiejszego Peru, Ekwadoru oraz częściowo Boliwii, Chile, Kolumbii i Argentyny. Ninan Cuyochi (zm. 1527) – dwunasty król Inków (Sapa Inca) w 1527 roku, syn swego poprzednika, króla Huayny Capaca. Podobnie jak ojciec zmarł na ospę podczas wiekiej epidemii która nawiedziła Imperium Inków w 1527 roku, miało to miejsce kilka dni po obwołaniu go królem. Ninan Cuyochi często pomijany jest na listach królów inkaskich.

  Kvinnemuseet (Muzeum Kobiet) w Kongsvinger zostało założone w willi "Rolighed" – domu rodzinnym pisarki Dagny Juel Przybyszewskiej. W 1988 roku zrodziła się idea utworzenia w zdewastowanym domu muzeum związanego z Dagny Juel Przybyszewska i kwestią emancypacji kobiet. Muzeum Kongsvinger wykupiło w 1989 roku zniszczony budynek i przstąpiło do odbudowy. Sześć lat później uroczystego otwarcia dokonała norweska królowa Sonia. Swoją działalność Muzeum Kobiet (bo tak nazwano instytucję usytuowaną w "Rolighed") zainaugurowało wystawą Kvinnesjebner (Losy kobiet). Obecnie w muzeum mieści się stała wystawa poświęcona Dagny Juel Przybyszewskiej oraz wystawy czasowe. Muzeum organizuje koncerty i wystawy współczesnych artystów norweskich. W archiwum Muzeum znaleźć można materiały dotyczące Dagny Juel Przybyszewskiej oraz historii norweskiego ruchu emancypacyjnego.

  Sinchi Roca Inca (kecz. Dzielny Wspaniałomyślny Inka) – na wpół legendarny władca Inków i drugi Sapa Inca , władca Cuzco z dynastii Húrin, starszej linii królewskiego rodu Inków, syn mitycznego założyciela państwa inkaskiego (ówcześnie obejmujące jedynie niewielki obszar w dolinie Cuzco) i dynastii królewskiej, Manco Capaca oraz Mamy Ocllo.

  Imperium Inków, Królestwo Inków, Państwo Inków (kecz. Tahuantinsuyu, Imperium Czterech Części, Zjednoczone Cztery Części) - historyczne państwo w zachodniej części Ameryki Południowej w okresie swego największego rozkwitu obejmujące tereny dzisiejszego Peru, Ekwadoru oraz częściowo Boliwii, Chile, Kolumbii i Argentyny. Chronologiczna lista władców Imperium Inków, początkowo władających niewielkim królestwem w dolinie Cuzco, z czasem, na drodze podbojów, przekształconym w imperium sięgające od dzisiejszej Kolumbii do północnego Chile i Argentyny.

  Dodano: 14.07.2010. 00:17  


  Najnowsze