• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cenne odkrycia w klasztorze Bożogrobców w Miechowie

  17.01.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Butelkę wypełnioną dokumentami - zapewne z początku II wojny światowej oraz kilkadziesiąt średniowiecznych monet znaleźli archeolodzy na terenie budynków klasztornych Bożogrobców w Miechowie (Małopolska). Podczas badań nieinwazyjnych w kaplicy Grobu Bożego zidentyfikowano zaś kryptę, w której znajduje się jeden szkielet.

  Badania wykopaliskowe na terenie budynków rozpoczęto w związku z rewitalizacją kompleksu m.in. do celów wystawienniczych - powstanie tutaj muzeum prezentujące dzieje mnichów zamieszkujących dawny klasztor.

  Badaczy zaskoczyła duża liczba odkrytych monet średniowiecznych - w sumie 42 sztuki. "Znaleźliśmy bilon datowany od czasów Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego aż po panowanie Kazimierza Jagiellończyka" - mówi archeolog Paweł Micyk, kierownik prac archeologicznych.

  Wykopaliska odsłoniły również w krużgankach niewidoczne fundamenty pierwszego klasztoru z XIII-XIV wieku.

  Pośród rumoszu archeolodzy znaleźli butelkę wypełnioną drukami.

  "Wewnątrz znajdują się dokumenty odnoszące się zapewne do kampanii wrześniowej. Prawdopodobnie ukryli je żołnierze z jednego z pułków wycofującej się Armii Kraków" - wyjaśnia Micyk. "Świadczą o tym fragmenty tekstów prześwitujące przez butelkę - kwit z datą 1939, fragment tekstu <>" - dodaje archeolog.

  Butelka znajduje się obecnie w komorze dezynfekcyjnej w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W najbliższych tygodniach dokumenty zostaną wyciągnięte i zakonserwowane.

  "Kilka lat temu przeprowadziliśmy badania geomagnetyczne w głównej kaplicy klasztoru, które wykazały, że pod posadzką znajduje się krypta. W zeszłym roku wykonaliśmy odwiert i na głębokości ok. 70 cm natrafiliśmy na jej strop. Następnie wprowadzaliśmy do środka mikrokamerę, która zarejestrowała szkielet" - mówi kierownik badań.

  To jedyna krypta w kaplicy Grobu Bożego, czyli w najważniejszym miejscu na terenie dawnego klasztoru Bożogrobców. Zdaniem odkrywców, może być to miejsce ostatniego spoczynku Jaksy - który w XII wieku sprowadził Bożogrobców z Jerozolimy do Miechowa. Nie można jednak wykluczyć, że jest to pochówek Samuela Nakielskiego (Miechovia) lub fundatora kaplicy Tomasza Bylicy z Olkusza. Kaplica pochodzi z XVI wieku, lecz w źródłach historycznych podano, że jej początki sięgają XII wieku.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Zespół klasztorny bożogrobców w Miechowie – zespół obiektów stanowiących dawniej założenie klasztorne zakonu bożogrobców w Miechowie. Składają się na niego: Bazylika Grobu Bożego, klasztor, zamek generałów zakonu i baszta.

  Jaksa Gryfita, Jaksa z Miechowa lub Jaxa Gryfita (ur. w 1120 roku XII wieku, zm. ok. 1176 r.) – możnowładca małopolski, krzyżowiec i fundator klasztoru bożogrobców w Miechowie.

  Jaksa Gryfita, Jaksa z Miechowa lub Jaxa Gryfita (ur. w 1120 roku XII wieku, zm. ok. 1176 r.) – możnowładca małopolski, krzyżowiec i fundator klasztoru bożogrobców w Miechowie.

  Parafia Grobu Bożego w Miechowie – parafia rzymskokatolicka w Miechowie, jedyna parafia pod wezwaniem Grobu Bożego w Polsce. Należy do dekanatu miechowskiego diecezji kieleckiej. Założona w 1176 została przy klasztorze Bożogrobców.

  Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu – część dawnego klasztoru dominikańskiego, który powstał w pierwszej połowie XIV wieku. W klasztorze pełniła funkcję kapitularza (miejsce zebrań i narad zakonników). Usytuowana jest na południe od Kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Zbudowana z cegły, prostokątna, dwuprzęsłowa, sklepiona krzyżowo z żebrami. Profil żeber jest nieskomplikowany, zworniki sklepienne są okrągłe, wsporniki o formie ostrosłupa. Pod kaplicą znajduje się krypta. Prawdopodobnie jest ona miejscem pochówku panów oświęcimskich, m.in. księcia Władysława I Oświęcimskiego i jego żony Eufrozyny – fundatorów klasztoru. Na zewnątrz kaplica opięta jest szkarpami. W elewacjach wschodniej, południowej i północnej po dwa okna, zamknięte łukiem półokrągłym. Jedyne wejście od strony zachodniej, drzwi metalowe z blachy, półokrągłe. Wewnątrz znajduje się epitafium zmarłego w 1656 Mikołaja Mstowskiego.

  Zawisza (wzmiankowany 1214) – kanonik krakowski, świadkujący na dokumencie biskupa krakowskiego Wincentego Kadłubka dla klasztoru bożogrobców w Miechowie datowanym na 15 sierpnia 1214. Być może był jednym z herbowych Porajów, być może był młodszym bratem Jakuba, wojewody sandomierskiego.

  Kaplica św. Jakuba w Sławkowie, zwana potocznie również "kościółkiem św. Jakuba", usytuowana jest przy ul. Świętojańskiej, na miejscu średniowiecznego kościoła pw. św. Jana i klasztoru duchaków, ufundowanych przez Jana Muskatę w 1298. Po zniszczeniu tych obiektów w 1455 przez nieopłaconych żołdaków morawskich i polskich pod dowództwem Jerzego Stosza z Olbrachtowic i Jana Świeborowskiego, teren na którym stały pozostawał niezagospodarowany, co widoczne jest jeszcze na planie miasta z 1823. Kaplica ufundowana została w 1827 przez burmistrza sławkowskiego i przedsiębiorcę górniczego – głównego właściciela kopalni galmanu "Kozioł" – Jakuba Kubiczka. Budowla wzniesiona jest z kamienia i otynkowana. Założona na rzucie prostokąta z wciętą półkoliście apsydą i czworoboczną kruchtą. Pod kaplicą znajduje się krypta, stanowiąca prawdopodobnie pozostałość wcześniejszych zabudowań kościelnych. Kościółek przykrywa dach siodłowy kryty blachą, zwieńczony wysmukłą sześcioboczną sygnaturką. Związany jest z nią miejscowy zwyczaj dzwonienia podczas burzy w celu przepędzenia chmur. Na wewnętrznym płaskim stropie kaplicy, niegdyś bogato polichromowanym, zachowały się tylko fragmenty malowideł. Ołtarzyk neogotycki z obrazem św. Jakuba, wykonanym prawdopodobnie w 1828. We wnętrzu kaplicy znajduje się również XVIII-wieczny obraz Matki Boskiej Różańcowej, w rokokowej ramie. W 1910 zastąpiono drewniany parkan murowanym ogrodzeniem z bramą wykonaną z żelaza.

  Dodano: 17.01.2011. 00:19  


  Najnowsze