• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ciekawe odkrycia poznańskich archeologów w Sudanie

  27.03.2011. 10:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Twierdza Hosz esz-Szeitan w dolinie Nilu oraz osada ulokowana na wzgórzu Nurein to najciekawsze odkrycia poznańskich archeologów z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, którzy przez dwa miesiące przeprowadzali badania w północnym Sudanie.


  Polsko-Sudańska Ekspedycja Badawcza na początku stycznia tego roku wybrała się do Sudanu, gdzie przeprowadziła pierwsze prace archeologiczne i etnograficzne w kilku rejonach kraju.

  "Mamy dwie rzeczy, którymi chcemy się przede wszystkim pochwalić. Pierwsza to twierdza Hosz esz-Szeitan (Dziedziniec Szatana) usytuowana w dolinie Nilu. Wcześniej nie była ona znana z literatury, a okazuje się być jedną z największych twierdzy w tej części doliny Nilu. Z kolei w Kordofanie znaleźliśmy pozostałości po osadzie na wzgórzu Nurein, położona z dala od źródeł wody, od rzeki. Funkcjonowała ona prawdopodobnie w sposób stały, tzn. że ludzie tam mieszkający pozyskiwali tę wodę w inny sposób. Osada utrzymywała dużą aglomerację ludzi, wnioskujemy to po ilości domów - doliczyliśmy się ok. 70-80, a także wielkości cmentarzysk znajdujących się u podłoża tego wzgórza" - powiedział uczestnik ekspedycji Mariusz Drzewiecki z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu.

  Oba te obiekty pochodzą z okresu średniowiecza, ale jak dodał Drzewiecki, bez szczegółowych badań, trudno dokładniej określić ich chronologię.

  Uczestnicy wyprawy podkreślali ogromną pomoc, jaką okazywały lokalne władze oraz zwykli mieszkańcy.

  "Pomagały nam władze prowincji Kordofanu Północnego, Minister Informacji, Kultury i Turystyki, mieliśmy także spotkanie także przywódca plemion w rejonie Sodiri. Zapewniono nam przede wszystkim transport w postaci samochodów terenowych. To było niezwykle ważne. Bardzo przychylnie nastawienie byli mieszkańcy, którzy zapraszali nas często na posiłek. O naszych badaniach było bardzo głośno w sudańskich mediach, a to też ze względu na to, że jest to wspólny projekt obu państw" - wyjaśnił Drzewiecki.

  Pierwsza ekspedycja była początkiem trzyletniego projektu badawczego, który organizowany jest przez Instytut Prahistorii UAM w Poznaniu i National Corporation for Antiquities and Museums of Sudan. Jej celem jest m.in. rozpoznanie ufortyfikowanych założeń architektonicznych w rejonie V i VI Katarakty oraz pomiędzy nimi. Prace będą podejmowane na stanowiskach nieznanych z literatury bądź jedynie w niej wzmiankowanych.

  W przedsięwzięciu biorą udział pracownicy i studenci polskich i sudańskich instytucji naukowych. LIC

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Flaga Sudanu Południowego – jeden z symboli tego państwa została przyjęta wraz z podpisaniem traktatu pokojowego, który zakończył II wojnę domową w Sudanie. Flaga ta wcześniej była używana przez Ludową Armię Wyzwolenia Sudanu. Flaga jest podobna do flagi Kenii, z dodatkiem złotej gwiazdy w niebieskim trójkącie. Kolory reprezentują południowych Sudańczyków (czarny), krew przelaną za wolność (czerwony), ziemię (zielony) oraz wody Nilu (niebieski). Złota gwiazda, Betlejemska, symbolizuje zjednoczenie stanów Sudanu Południowego.

  Rada Stanów - izba wyższa parlamentu federalnego Sudanu. Składa się z 50 członków powoływanych na sześcioletnią kadencję. Są oni wybierani przez legislatury sudańskich stanów. Kandydaci muszą posiadać sudańskie obywatelstwo, mieć ukończone 21 lat, umieć czytać i pisać oraz być w pełni władz umysłowych.

  Pierwsza wojna domowa w Sudanie (znana także jaka rewolta Anyanya od nazwy grupy rebeliantów) – konflikt mający miejsce w latach 1955 do 1972 z powodu żądań południa uzyskania regionalnej autonomii oraz reprezentacji politycznej w rządzie sudańskim. Na przestrzeni 17 lat konfliktu można wyróżnić trzy okresy: początkowe partyzanckie starcia, Anyanya oraz Ruch Wyzwolenia Południowego Sudanu.

  Pierwsza wojna domowa w Sudanie (znana także jaka rewolta Anyanya od nazwy grupy rebeliantów) – konflikt mający miejsce w latach 1955 do 1972 z powodu żądań południa uzyskania regionalnej autonomii oraz reprezentacji politycznej w rządzie sudańskim. Na przestrzeni 17 lat konfliktu można wyróżnić trzy okresy: początkowe partyzanckie starcia, Anyanya oraz Ruch Wyzwolenia Południowego Sudanu.

  Sudański Kościół Zielonoświątkowy (ang. Sudan Pentecostal Church) – jeden z największych chrześcijańskich ruchów kościelnych w Sudanie liczący prawie 400 lokalnych zgromadzeń i ponad 120 tysięcy chrześcijan. Kościół będący częścią protestanckiego ruchu zielonoświątkowego został założony w 1977 roku przez szwedzkich misjonarzy.

  Twierdza Poznań (niem. Festung Posen) – zbiór fortyfikacji zbudowanych na terenie miasta Poznań w XIX i na początku XX w., jeden z największych tego typu systemów w Europie. W skład twierdzy wchodziły dwa rejony: twierdza poligonalna (rozciągająca się wzdłuż ścisłego centrum miasta) oraz twierdza fortowa – 18 fortów + szereg obiektów wspomagających umieszczonych w pierścieniu o średnicy 9,5 km oraz obwodzie 30 km. Fortyfikacje twierdzy poligonalnej zostały rozebrane w XIX w., natomiast twierdza fortowa jest w większości zachowana a obiekty są własnością miasta lub zajmowane są przez prywatne firmy.

  Sudański konflikt graniczny – konflikt między armią sudańską a południowosudańską Ludową Armią Wyzwolenia Sudanu (SPLA) i rebeliantami popieranymi przez walczące kraje (Sudański Front Rewolucyjny wspierany przez Sudan Południowy i Armia Wyzwolenia Sudanu Południowego wspierana przez Sudan), rozpoczęty po aneksji spornego regionu Abyei przez armię Sudanu, na nowo powstałej granicy między Sudanem, a Sudanem Południowym.

  Dodano: 27.03.2011. 10:11  


  Najnowsze