• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cisek: znaczenie Bitwy Warszawskiej jest wciąż bardzo istotne

  14.08.2010. 14:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Znaczenie Bitwy Warszawskiej jest wciąż bardzo istotne. Zarówno z wojskowego punktu widzenia - pokazując rolę manewru, jak i politycznego - jako przykład mobilizacji Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział PAP dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Janusz Cisek. Bitwa Warszawska, określana, jako decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej, rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy.

  "Ta bitwa jest do dzisiaj istotna także w naszym wewnętrznym wymiarze, jako jedno z największych zwycięstw w dziejach polskiego oręża, które miało znaczenie zarówno dla nas, jak i dla całej Europy. Bitwa Warszawska 1920 roku jest jednym z najważniejszych wydarzeń naszej historii, ponieważ dotyczyła państwa, które świeżo odzyskało niepodległość, nie miało własnej administracji, a siły zbrojne były budowane bez procedury, która zwykle temu towarzyszy. Było to zwycięstwo, które miało znaczenie dla całej Europy, ponieważ chodziło tutaj o starcie dwóch różniących się cywilizacji" - mówił Cisek.

  W jego opinii, Bitwa Warszawska zadecydowała o kształcie Europy na kolejne dwadzieścia kilka lat. "Bo można sobie wyobrazić sytuację, że Stalin z Leninem zwyciężają w 1920 roku, rewolucja zwycięża na Węgrzech, w Niemczech i w Anglii czy Francji. Mogłoby to więc, w przypadku klęski Bitwy Warszawskiej, doprowadzić do sytuacji, że Europa byłaby czerwona niemal po Pireneje" - dodał historyk.

  Według niego, znaczenie tej bitwy dla Polaków było "definiujące", ponieważ było pierwszym wielkim zwycięstwem o europejskim wymiarze od czasu odsieczy wiedeńskiej. "Po drugie, wydaje mi się, że w sposób zdecydowany +napompowało+ nasze narodowe ego, sprawiło, że Polacy stali się pewnymi siebie, a siły zbrojne zaczęły odgrywać wyjątkową rolę. Ktoś, kto pamięta te czasy mógłby potwierdzić, że służba w wojsku była wtedy największym zaszczytem, każdy mężczyzna starał się w wojsku służyć" - relacjonował Cisek.

  Jak zaznaczył, wojska polskie pokonały wówczas naprawdę trudnego przeciwnika, bo siła armii bolszewickiej opierała się nie tylko na liczebności, ale także na wysokim morale. "Żołnierze byli przekonani, że będąc chłopami i robotnikami zaprowadzą nowy porządek na świecie. I ten rewolucyjny ferwor pomagał im pokonywać trudności. Armia Czerwona posiadała także sławę jednej z najlepszych w Europie i dobre wyposażenie. Dlatego była trudnym przeciwnikiem. Sądzę, że gdyby nie otrzymała tak wspaniałego uderzenia ze strony Piłsudskiego, mogłaby mimo wszystko przeważyć i po przekroczeniu Wisły toczyć się niepowstrzymana do serca kontynentu" - zaakcentował historyk.

  Podkreślił równocześnie, że Piłsudskiemu pomogło oczywiście kilka czynników, do których przede wszystkim zaliczył znakomity wywiad. "Polaków w Rosji zawsze było niemało i wspierali nasz wysiłek zbrojny, mieliśmy także świetną siatkę informacyjną Polskiej Organizacji Wojskowej oraz znakomitych kryptologów i radiowywiadowców, którzy złamali rosyjskie radiowe kody komunikacyjne. Wreszcie udało się w krytycznym momencie bitwy, w połowie sierpnia, ogarnąć radiostację IV Armii Sowieckiej podczas bitwy nad Wkrą i dzięki temu oddziały te nie znając położenia na froncie ciągle parły w kierunku zachodnim, już bez żadnego związku ze zmienioną sytuacją bojową" - powiedział Cisek.

  Przypomniał także, że Polska miała również poparcie Zachodu, a w lipcu przybyła do kraju francuska misja z gen. Maxime Weygandem, który miał doradzać polskim wojskowym. "Jego porady w tym przypadku nie okazały się, co prawda skuteczne, ponieważ kierując się filozofią z I wojny nie miał tego wyczucia manewru, który dominował na wschodzie kontynentu. Ale niewątpliwie pod względem technicznym liczna francuska misja wojskowa była pomocna. Był także szereg innych inicjatyw na Zachodzie, których celem miało być wsparcie Polski i walka z bolszewizmem. Istotne było także poparcie Kościoła, w tak przywiązanym do katolicyzmu społeczeństwie, w chwili walki ze zwalczającą katolicyzm ideologią" - dodał historyk.

  Odnosząc się do kwestii rzekomego złego traktowania bolszewickich jeńców wojennych określił ją, jako "mit". "Rosjanie oczywiście trafiali do niewoli, bo niezależnie od tego, że armia była owiana propagandą rewolucyjną, były to bose, słabo wyposażone wojska, często walczące już szósty rok, bo część przeszła z armii białej do czerwonej. Wskutek zmęczenia, chorób, słabego wyżywienia, całe często oddziały przechodziły na stronę polską dobrowolnie. Jednak tej części, która dostała się do niewoli starano się zapewnić standardy europejskie i jeżeli dochodziło do przypadków śmierci to raczej wskutek chorób trudnych do opanowania w owym czasie, bo jeńców starano się naprawdę traktować w miarę przyzwoicie" - podkreślił Cisek.

  Cisek dodał, że z zainteresowaniem wojną z 1920 roku styka się, na co dzień w Muzeum Wojska Polskiego. "Do naszej placówki przychodzą nie tylko przedstawiciele naszego wojska, ale także armii zachodnich. Mają oni przekonanie, że wojna 1920 roku była bardzo istotna, doprowadziła do uchronienia środkowej części naszego kontynentu przed inwazją bolszewicką. I była także przykładem mobilizacji w skali regionalnej, bo Polska była liderem tego regionu. Dlatego wciąż pozostaje tak ważna w historii całej Europy" - mówił historyk.

  PAP - Nauka w Polsce, Anna Kondek

  abe/ jbr/bsz

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Bitwa pod Ossowem – bitwa stoczona od godzin południowych 13 sierpnia do 14 sierpnia 1920 roku pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną w ramach kontrataku oddziałów Wojska Polskiego podczas bitwy warszawskiej. Bitwa pod Kockiem miała miejsce 14 - 16 sierpnia 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 w ramach bitwy warszawskiej. Bitwa o Nasielsk - bitwa stoczona przez 22 Pułk Piechoty i 68 Pułk Piechoty Wojska Polskiego z 11 Dywizją Strzelców Armii Czerwonej w dniach 14-16 sierpnia 1920 roku, w ramach kontrnatarcia polskiego podczas bitwy warszawskiej.

  Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992. Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie – cmentarz wojenny w Ossowie, w miejscu bitwy pod Ossowem, rozegranej podczas Bitwy Warszawskiej, w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1920).

  Jeńcy polscy w niewoli sowieckiej (1919-1922) – termin określający jeńców wojennych różnych oddziałów polskich wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną w wyniku wojny polsko-bolszewickiej lat 1919-1920, a także w czasie wojny domowej w Rosji. Bitwa pod Ostrołęką - bitwa stoczona przez 1 batalion Pułku Morskiego i pododdziały 108 Pułku Ułanów Wojska Polskiego z 18 Dywizją Strzelców Armii Czerwonej w dniach 2 - 6 sierpnia 1920 roku, w ramach obrony państwa przed nawałą bolszewicką w wojnie polsko-bolszewickiej.

  Bitwa morska pod Scheveningen (znana także pod nazwą bitwy pod Texel, bitwy pod Ter Heijde albo bitwy pod Katwijk aan Zee - Scheveningen) – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach od 8 do 10 sierpnia 1653 podczas pierwszej wojny angielsko-holenderskiej. Bitwa pod Radzyminem – jedna z bitew stoczonych podczas kontrofensywy Wojska Polskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

  Bitwa pod Zadwórzem – bitwa, która miała miejsce 17 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy oddziałem 330 polskich Obrońców Lwowa pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego a siłami bolszewickiej Pierwszej Konnej Armii Siemiona Budionnego. Rozegrała się na dalekim przedpolu Lwowa, 33 km od miasta w pobliżu wsi Zadwórze, znajdującej się obecnie na terytorium Ukrainy. Celem obrońców było opóźnienie podejścia wojsk bolszewickich do Lwowa. Heroiczna obrona zakończyła się sukcesem operacyjnym wojsk polskich.

  Bitwa o Sejny - bitwa stoczona przez Północna Grupę Uderzeniowa 2 Armii WP z jednostkami litewskimi w dniach 1 - 10 i 22 września 1920 roku, w ramach obrony państwa przed nawałą bolszewicką w czasie bitwy nad Niemnem w wojnie polsko-bolszewickiej.

  Bitwa o Borkowo – bitwa stoczona w dniach 14 sierpnia-15 sierpnia 1920 roku przez Brygadę Syberyjską (BSyb.) pod dowództwem płk. K. Rumszy oraz oddziały 9 i 18 Dywizji Piechoty z oddziałami sowieckiej 11 i 16 Dywizji Strzelców ze składu 5 Armii gen. A. Korka w nad dolną Wkrą w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Szarża pod Arcelinem: 17 sierpnia 1920 roku pod Arcelinem, w ramach tzw. Bitwy Warszawskiej, 1. Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego przeprowadził brawurową szarżę na wojska bolszewickie, biorąc wielu jeńców.

  Bitwa nad Wilson’s Creek (niekiedy określana jako bitwa pod Oak Hills) – starcie zbrojne, które miało miejsce 10 sierpnia 1861 roku na terenie obecnych hrabstw Greene i Christian w stanie Missouri. Zwycięstwo Konfederacji nad siłami Unii pozwoliło jej uzyskać kontrolę nad południowo-zachodnią częścią stanu. Była to najważniejsza bitwa wojny secesyjnej w Missouri w 1861 roku i z tego powodu niekiedy określana jest przez historyków jako „Bull Run zachodu” w nawiązaniu do I bitwy nad Bull Run na wschodnim froncie wojny secesyjnej. Bitwa pod Borny – starcie zbrojne, które miało miejsce podczas wojny francusko-pruskiej. Bitwa została stoczona pomiędzy armią francuską dowodzoną przez Francois Bazine oraz armią pruską dowodzoną przez Karla von Steinmetza. Bitwa miała na celu zwycięstwo strategiczne, które mogło pozwolić na ewentualne ocalanie części armii francuskiej przed możliwym okrążeniem

  Bitwa pod Camlann – występujące w legendach określenie najsłynniejszej i ostatniej zwycięskiej bitwy Króla Artura, w której miał dokonać się los władcy. W trakcie bitwy Król Artur miał ponieść śmierć lub odnieść śmiertelną ranę. Większość doniesień na temat bitwy pozostaje w sferze legend i mitów, przez co wielu historyków wątpi w prawdziwość opisanego zdarzenia. Wedle przekazów bitwa miała miejsce ok. roku 537.

  Dodano: 14.08.2010. 14:17  


  Najnowsze