• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dokumenty nazistowskich lekarzy z czasów II Wojny znaleziono w Oświęcimiu

  22.03.2010. 23:04
  opublikowane przez: Karolina Kostrzewa

  Kupony żywnościowe, akty zgonu oraz mapa należące do nazistowskich lekarzy i oficerów pracujących w obozie w Auschwitz zostały znalezione w jednym z oświęcimskich domów w piątek.

  Około 300 dokumentów odkryto na strychu domu zamieszkałego podczas II Wojny przez oficera SS. Obecny właściciel, który pragnął pozostać anonimowy, natknął się na nie podczas remontu.

  "To sensacyjne odkrycie, ponieważ te oryginalne dokumenty, zawierające imiona głównych zbrodniarzy z Auschwitz, zostały znalezione tak wiele lat po wojnie", powiedział Adam Cyra, historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, który zajmuje się znaleziskiem.

  Jeden z odnalezionych kuponów żywnościowych, karnet na cukier z czerwca 1943 roku był prawdopodobnie przypisany Josephowi Mengelowi. Ten niemiecki doktor medycyny i antropologii znany był ze swoich sadystycznych eksperymentów wykonywanych na więźniach obozu Auschwitz. Po wojnie Mengele uciekł przed aresztowaniem i pozostał ukryciu do końca życia

  Inny kupon, na 0.28 kg masła z lutego 1944 roku podpisany "Dr. Mergerle" także, według Cyry, był miał być własnością niesławnego doktora tyle, że prawdopodobnie zrobiono błąd w jego nazwisku.

  Kilka karnetów żywnościowych było przypisanych doktorom Horstowi Fischerowi i Fritzowi Kleinowi. Po wojnie zostali oni skazani na karę śmierci za zbrodnie wojenne.

  Wraz z innymi lekarzami, w tym z Josephem Mengele, przeprowadzali pseudo-medyczne eksperymenty na więźniach. Nierzadko decydowali także o ich losie- po przyjeździe Żydów do obozu wybierali, którzy będą pracować, a których czeka natychmiastowa śmierć w komorach gazowych.

  Wśród dokumentów znaleziono także mapę terenów wokół Oświęcimia oraz akt zgonu Adolfa Kroemera, farmakologa w Auschwitz, który zmarł na atak serca w lutym 1944 roku.

  Odkryto także 150 jeszcze nie wypełnionych aktów zgonu i kuponów żywnościowych.


  Źródło: Associated Press

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Eva Mozes Kor - więźniarka obozu Auschwitz, która wraz z siostrą bliźniaczką Miriam przeżyła eksperymenty dr. Mengelego. Jej rodzice i dwie starsze siostry zginęły. W 1984 r. Kor założyła organizację CANDLES ("Children of Auschwitz Nazi Deadly Lab Experiments Survivors"), zrzeszającą 122 innych żyjących ofiar eksperymentów na bliźniętach. Franciszek Piper (ur. 1941) – polski historyk zajmujący się tematyką Holocaustu i obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Jest autorem lub współautorem licznych prac naukowych nt. obozu. Piper wchodził w skład kolegium redakcyjnego Wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W latach 80-tych i do roku 2008 kierował Działem Historyczno-Badawczym Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Erich Sauther (również Erich Sautter) (ur. 8 sierpnia 1905 - zm.?) – doktor medycyny oraz jeden z lekarzy obozowych w KL Auschwitz-Birkenau.

  Byłem asystentem doktora Mengele – książka Miklosa Nyiszli, węgierskiego Żyda-lekarza w której opisuje on swój pobyt w obozie Auschwitz podczas II wojny światowej. W Polsce po raz pierwszy ukazała się w 1966 jako Pracownia doktora Mengele. Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście - utworzone ww 2005 roku w ramach Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, centrum rozwija wszystkie płaszczyzny edukacji realizowane w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau przez Muzeum.

  Franz Georg Meyer (również Georg Meyer) (ur. 5 września 1917 - zm.?) – SS-Obersturmführer, doktor medycyny oraz jeden z lekarzy obozowych w KL Auschwitz-Birkenau. Po wojnie prowadził praktykę lekarską w Wiedniu. Czerwony Domek, Bunkier I – pierwsza prowizoryczna komora gazowa w obozie Auschwitz II (Birkenau), a druga biorąc pod uwagę cały obóz Auschwitz-Birkenau, gdyż wcześniej pełniła tę rolę zaadaptowana kostnica na terenie obozu głównego. Potoczna nazwa budynku wzięła się od jego nieotynkowanej, ceglanej elewacji. Znajdował się na terenie Auschwitz II, a działka, na której stał, po wojnie przy tworzeniu muzeum znalazła się poza jego terytorium.

  Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu – muzeum utworzone w 1947 staraniem byłych więźniów KL Auschwitz w celu zachowania "po wsze czasy" pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Personel Auschwitz-Birkenau – dowódcy, oddziały wartownicze, personel administracyjny oraz techniczny niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

  Wysiedlenia Polaków z Oświęcimia – wysiedlenia Polaków oraz Żydów obywateli polskich z okupowanego Oświęcimia oraz przyległych terenów przyłączonych do III Rzeszy w ramach prowincji śląskiej. Wysiedlenia związane były z rozbudową niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i dokonywane były przez Niemców w latach 1940-1943.

  Josef Schillinger (ur. 21 stycznia 1908 w Oberrimsingen, zm. 23 października 1943 w Auschwitz) – niemiecki esesman z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

  Procesy załogi Auschwitz-Birkenau - procesy przeprowadzone po zakończeniu II wojny światowej dotyczące zbrodni popełnionych w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. Obóz oświęcimski pełnił funkcję obozu koncentracyjnego (był największy w okupowanej przez III Rzeszę Europie), jak i obozu zagłady. Liczbę ofiar Auschwitz oblicza się na przynajmniej 1,1 miliona mężczyzn, kobiet i dzieci. W obozie służyło w sumie, w różnych okresach, ok. 8 tysięcy członków SS, z czego ok. 7 tysięcy przeżyło wojnę. Jedynie ponad 700 z nich poniosło odpowiedzialność karną za swoje zbrodnie. Na szczególną uwagę zasługują dwa procesy przed polskim Najwyższym Trybunałem Narodowym (proces pierwszego komendanta Auschwitz Rudolfa Hössa oraz proces 40 członków załogi obozu, tzw. pierwszy proces oświęcimski) oraz proces załogi Auschwitz w RFN (tzw. drugi proces oświęcimski). Oprócz tego odbyły się liczne pojedyncze procesy zbrodniarzy z Oświęcimia przed polskimi sądami. Pewna liczba członków załogi została skazana także w procesach dotyczących zbrodni popełnionych w innych obozach koncentracyjnych. Raporty Pileckiego (zwane także raportami Witolda) – nazwa raportów z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau autorstwa Witolda Pileckiego, który na polecenie Armii Krajowej stworzył w obozie ruch oporu pod nazwą Związek Organizacji Wojskowej (ZOW). Napisane po ucieczce Pileckiego z obozu, były jednocześnie podsumowaniem działalności polskiego ruchu oporu w Auschwitz, a także pierwszym na świecie świadectwem dokumentującym Holokaust.

  Pierwszy masowy transport do Auschwitz – transport więźniów z zakładu karnego w Tarnowie, który w dniu 14 czerwca 1940 został skierowany przez okupantów niemieckich do nowo otwartego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Feliks Lubieniecki (ur. 13 maja 1889 w Maleńcu, zm. w 1943 w Auschwitz-Birkenau) – działacz polskiego ruchu ludowego, uczestnik rewolucji Październikowej, więzień obozu w Oświęcimiu.

  Dodano: 22.03.2010. 23:04  


  Najnowsze