• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dr Zapłata: swoboda w digitalizacji danych archeologicznych może być przeszkodą

  14.11.2010. 23:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  10 listopada zakończyła się konferencja "Cyfrowa Przeszłość. Standardy digitalizacji dziedzictwa archeologicznego" na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie. Naukowcy próbowali podczas niej wypracować standardy cyfrowej dokumentacji dziedzictwa kulturowego. Serwis PAP - Nauka w Polsce był jednym z patronów medialnych imprezy.

  W Polsce nie ma jeszcze ogólnokrajowych standardów tworzenia baz danych z dokumentacją dotyczącą polskich zabytków archeologicznych. Sprawia to, że dostęp do zabytków jest trudniejszy, a przeszukiwanie różnych baz rządzi się innymi zasadami.

  "Celem tej konferencji było pokazanie dobrej praktyki, tego, co się współcześnie dzieje w archeologii, uzupełnienie tego, czego nie mamy w programach edukacyjnych" - podsumował w rozmowie z PAP pomysłodawca i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji, dr Rafał Zapłata z UKSW.

  Według naukowca, w digitalizacji w archeologii "mamy do czynienia z pewnego rodzaju swobodą, która nie do końca w tych nowych technologiach pozwala archeologii dobrze działać". "Jesteśmy w gąszczu informacji cyfrowej, która nie do końca służy archeologii, a czasami wręcz jej przeszkadza" - ocenił.

  Pomysłodawca konferencji powiedział, że nie jest mu znana ogólnopolska baza czy biblioteka, która gromadziłaby dane o zabytkach archeologicznych. Dodał, że teraz częste jest tworzenie baz o charakterze regionalnym, w ramach poszczególnych projektów. "To jest trochę mankament. Poszczególne projekty decydują bardzo często same o własnym formacie i procedurze zapisu danych. Oczywiście to cenne i ważne bazy, ale docelowo środowisko archeologiczne oczekiwałoby takich inicjatyw na szerszą skalę" - podkreślił naukowiec.

  Dr Zapłata przyznał, że archeologia jest w dużym stopniu na etapie testowania nowych możliwości technologicznych. "To jest chyba specyfika wielu dyscyplin, które nie zajmują się bezpośrednio nowymi technologiami, ale które sięgają po nie. Zmagają się z czasem, z tym, by na bieżąco aktualizować swój aparat badawczy, swoje metody" - ocenił.

  Jego zdaniem, jeśli chodzi o wypracowanie standardów digitalizacji, archeologia powinna korzystać z doświadczeń innych dyscyplin.

  "Na przykład biblioteki i archiwa mają już proces digitalizacji za sobą. Dobre praktyki przy określaniu standardów digitalizacji archeologii czerpać możemy również z projektów międzynarodowych" - uważa naukowiec. Dzięki nim można uniknąć trudnych pierwszych etapów i wyeliminować niektóre pomyłki. "Skorzystanie z tych doświadczeń jest dla nad podstawą i celem." - zaznaczył archeolog.

  To już druga edycja konferencji "Cyfrowa przeszłość". W zeszłym roku dyskutowano na temat stosowania nowoczesnych metod komputerowych w archeologii.

  PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

  agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 14.11.2010. 23:47  


  Najnowsze