• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Duża bizantyjska mozaika odkryta w Syrii

  23.05.2011. 10:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Archeolodzy odsłonili mozaikę posadzkową z czasów bizantyjskich o powierzchni 20 metrów kwadratowych. Znalezisko znajduje się w północno-zachodniej Syrii - informuje serwis internetowy Global Arab Network.

  Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych przy pozostałościach kościoła z okresu bizantyjskiego w miejscowości Deir Sounbol, położonej w prowincji Idlib w północno-zachodniej części kraju.

  Jak poinformował Anas Haj Zaiydan z Zarządu Starożytności Prowincji Idlib, mozaika o długości 5 metrów i szerokości 4 metrów została odsłonięta we wschodniej części kościoła.

  Wschodnia część posadzki nosi trwałe ślady pożaru, a narożniki mozaiki po stronie północnej i południowej uległy uszkodzeniom.

  Na mozaice widnieją wzory geometryczne i liczne motywy kwiatowe, a także dwie osobne inskrypcje w języku greckim.

  Według Nicolasa Dabbasa, szefa Zarządu Starożytności Idlib, jeden napis zawiera 5 linijek, a drugi 3 linijki tekstu modlitw i religijnych suplikacji, a także nazwisko autora mozaiki.

  PAP - Nauka w Polsce

  jot/ krf/

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  Idlib – miasto w północno-zachodniej Syrii, w pobliżu granicy z Turcją; ośrodek administracyjny muhafazy Idlib. Około 179 tys. mieszkańców. Ośrodek handlowy regionu uprawy pszenicy, oliwek, figowców; przemysł włókienniczy, odzieżowy, spożywczy.

  Mozaika sztyftowa (nazywana inaczej ćwiekową) – mozaika, jaką pokrywano ściany świątyń w IV tys. p.n.e. w południowej Mezopotamii. Mozaiki te wykonywane były za pomocą małych stożków z wypalonej gliny o długości 7-8 cm, których podstawa malowana była na czerwono, biało lub czarno.

  Mozaika – objaw chorobowy u roślin w postaci jasnozielonych lub żółtawych plam na tle zdrowej zieleni liścia. Mozaika powodowana jest przez niektóre wirusy. Terminem "mozaika" określa się także liczne wirusowe choroby roślin, np. mozaika zwykła fasoli, mozaika żółta fasoli, mozaika ogórka, mozaika jabłoni, mozaika pomidora, mozaika pierścieniowa gruszy.

  Dżezira (także Al-Dżazira) (arab. الجزيرة, pol. step) – w starożytności określano tym terminem geograficzne położenie stepowej części środkowej i północnej Mezopotamii. Obecnie położone na północno-wschodniej części Syrii i północno-zachodniej części Iraku.

  Dżezira (także Al-Dżazira) (arab. الجزيرة, pol. step) – w starożytności określano tym terminem geograficzne położenie stepowej części środkowej i północnej Mezopotamii. Obecnie położone na północno-wschodniej części Syrii i północno-zachodniej części Iraku.

  Idlib (arab. مُحافظة ادلب) – jedna z 14 jednostek administracyjnych pierwszego rzędu (muhafaza) w Syrii. Jest położona w północno-zachodniej części kraju. Graniczy od południa z Latakia i Hama, od wschodu z Aleppo a od północy Turcją.

  Ariha (arab.: أريحا) – miasto w Syrii, w muhafazie Idlib. Według danych szacunkowych na rok 2010 liczy 61 714 mieszkańców.

  Dodano: 23.05.2011. 10:19  


  Najnowsze