• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dzień otwarty w Instytucie Archeologii UW

  06.05.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego organizuje 7 maja pierwszy dzień otwarty dla nowej specjalizacji studiów - archeologii podwodnej. Przedstawiciele IA UW przedstawią ofertę edukacyjną przygotowaną w ramach tej specjalizacji. W Polsce to młody kierunek archeologii, cieszący się jednak coraz większym zainteresowaniem studentów.

  Uczestnicy poznają program nauczania, realizowane przedmioty, system praktyk studenckich oraz zasady i terminy rekrutacji. Dodatkową atrakcją będzie wykład na temat polskiej i zagranicznej archeologii podwodnej oraz projekcja filmu o największych odkryciach archeologów podwodnych.

  "Zapraszamy wszystkich, którzy chcą nauczyć się odkrywać skarby ukryte w podwodnych głębinach. W Polsce mamy ciągle za mało specjalistów w tej dziedzinie archeologii. Rynek potrzebuje zdolnych absolwentów. Otrzymujemy również dużo zapytań ze strony samych studentów, stąd pomysł na utworzenie oddzielnej specjalizacji studiów" - mówi dr Radosław Karasiewicz - Szczypiorski, wicedyrektor ds. studenckich Instytutu Archeologii UW.

  Archeologię podwodną będzie można studiować od października 2011 roku w ramach dziennych studiów licencjackich. Studenci będą także korzystać z zajęć organizowanych w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. W ramach praktyk na studentów czekają stanowiska archeologiczne na Krymie i Mazurach. W kolejnych latach oferta zostanie poszerzona o kolejne stanowiska nad Morzem Czarnym oraz Śródziemnym.

  Dzień otwarty odbędzie się w budynku Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego w godz. 11.00-14.00, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Kampus Główny UW.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  Piotr Dyczek (ur. w 1956 r.) - polski archeolog, doktor hab. nauk historycznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik naukowy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest kierownikiem Zakładu Kultury Materialnej Antyku w tymże Instytucie oraz kierownikiem Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadził liczne archeologiczne misje badawcze (m.in. w Egipcie, Sudanie, Bułgarii).

  Witold Świętosławski (ur. 1 stycznia 1956 w Zgierzu), archeolog, dr hab., profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1 września 2012 r. dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakład Archeologii Średniowiecza i Nowożytności. Pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Specjalista w dziedzinie badań archeologicznych średniowiecza oraz bronioznawstwa, ze szczególnym uwzględnieniem śladów bytności ludów Wielkiego Stepu na terenach ziem polskich oraz kulturze materialnej średniowiecza w Polsce i państwie zakonu krzyżackiego w Prusach. Jest autorem kilku publikacji książkowych i ponad 100 artykułów.

  Elżbieta Jastrzębowska - prof. dr hab., historyk sztuki wczesnochrześcijańskiej. Studiowała archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim pod kierunkiem Kazimierza Michałowskiego i Anny Sadurskiej oraz archeologię chrześcijańską w Rzymie i Fryburgu Bryzgowijskim, gdzie się doktoryzowała pod kierunkiem profesora Waltera N. Schumachera. Habilitowała się w roku 1993, tytuł profesora uzyskała w roku 2001. Od 1990 r. wykłada sztukę rzymską, wczesnochrześcijańską i wczesnobizantyjską na UW. W latach 2005-2009 kierowała Stacją Naukową PAN w Rzymie. Kierownik Zakładu Archeologii Klasycznej w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Maria Karina Miśkiewicz, (ur. 1933 w Warszawie), prof. dr hab., archeolog. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim; pracowała w Państwowym Muzeum Archeologicznym, w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, a wreszcie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie reaktywowała zamierającą Sekcję Archeologii Chrześcijańskiej na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych. Specjalizuje się w archeologii wczesnego średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem Mazowsza i Podlasia.

  Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (IA UW) - instytut Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach Wydziału Historycznego, kształcący w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym. Istnieje też możliwość podjęcia studiów doktoranckich.

  Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (IA UW) - instytut Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach Wydziału Historycznego, kształcący w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym. Istnieje też możliwość podjęcia studiów doktoranckich.

  Kamil Omar Kuraszkiewicz - polski archeolog, jeden z laureatów pierwszej edycji Stypendiów Polityki - "Zostańcie z nami". Od 1996 roku stały członek misji archeologicznej w Sakkarze. Obecnie adiunkt w Zakładzie Archeologii Egiptu Instytutu Archeologii UW.

  Dodano: 06.05.2011. 00:04  


  Najnowsze