• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Estończycy nie ustalili daty budowy statku znalezionego k. Łeby

  11.04.2012. 07:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Naukowcom z Estonii nie udało się ustalić daty budowy statku, którego wrak morze odsłoniło w grudniu 2010 r. na plaży k. Łeby (Pomorskie) - poinformował PAP dr Waldemar Ossowski z działu badań podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Akko 2 – wrak statku odkryty we wrześniu 2006 roku w obrębie portu Akko na głębokości 3 m. Obszar wrakowiska rozciągał się na 12 m długości i 3 m szerokości. Statek zbudowany był z drewna sosnowego, co ustalono w wyniku badań. Poza strukturą statku zostały odnalezione ołowiane pociski, przedmioty metalowe, fragmenty ceramiki, dekorowane fajki do tytoniu a także kule armatnie. Archeolodzy ustalili, że Akko 2 mógł służyć jako barka lub łódź transportowa. Akko 2 został zbudowany pomiędzy XVI a XVII wiekiem. W odległości 50 m od miejsca odkrycia wraku został odnaleziony Akko 1. Muzeum Rybołówstwa w Helu – oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum mieści się w przejętym przez państwo poewangelickim kościele świętych Piotra i Pawła z XV wieku. Budynek muzeum usytuowany jest w samym centrum miasta, nieopodal portu, w posiadaniu Centralnego Muzeum Morskiego znajduje się od roku 1972. Kardynałowie z nominacji antypapieża Wiktora IV: Antypapież Wiktor IV (1159-1164) mianował prawdopodobnie 14 nowych kardynałów. Daty ich promocji ani śmierci nie są znane, choć uwzględniając daty pierwszych wzmianek dokumentacyjnych o poszczególnych kardynałach oraz to, że zgodnie z ówczesnymi zwyczajami promocje kardynalskie dokonywane były w soboty kwartalne, w większości przypadków da się ustalić najpóźniejsze możliwe daty nominacji. W nawiasach podano okresy w jakich występują oni w dokumentach jako kardynałowie:

  Port macierzysty – jest to miejsce stałego postoju statku, które może być różne od portu rejestracji statku wykazanego w dokumentach rejestracji statku i umieszczonego na rufie statku pod jego nazwą. Często port macierzysty jest również portem rejestracji statku. Uluburun – wrak statku odkryty w roku 1982 przez tureckiego poławiacza gąbek Mehmeta Cakira na Morzu Śródziemnym. Zatonął ok. 1300 p.n.e. Jeden z najważniejszych zbadanych wraków, a z pewnością najważniejsze źródło do poznania starożytnych kontaktów handlowych. Jest to również jedno z największych skupisk starożytnych dóbr handlowych, surowców, tworzyw i wyrobów rękodzielniczych odkrytych w basenie Morza Śródziemnego. Na pokładzie znajdowały się artefakty, pochodzące z co najmniej 11 różnych kultur, poświadczające różnoraki, dalekosiężny handel, prowadzony w późnej epoce brązu.

  Estoński ruch oporu był mniej dynamiczny i nie działał na szeroką skalę jak w innych okupowanych krajach Europy. Powodem tego były stosunkowo łagodne działania hitlerowskich władz okupacyjnych względem Estończyków, zwłaszcza w porównaniu do poprzedniej represyjnej radzieckiej okupacji Estonii (1940-1941). Ruch podzielony był na organizacje proniepodległościowe i proradzieckie. Ławeczka Mariana Rejewskiego znajduje się w Bydgoszczy u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich. Pomnik został odsłonięty 14 września 2005. Odsłonięcia dokonała córka kryptologa, Janina Sylwestrzak.

  Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Rabini Raszkowa – lista rabinów wielkopolskiego miasta Raszków (przed nazwiskiem - daty piastowania funkcji rabina, za nazwiskiem - daty życia).

  Rabini Wyszkowa – lista rabinów mazowieckiego miasta Wyszków (przed nazwiskiem – daty piastowania funkcji rabina, za nazwiskiem – daty życia).

  Żuraw (niem. Krantor) – zabytkowy (wpisany do rejestru zabytków od 18.12.1959) dźwig portowy Gdańska, usadowiony pomiędzy pylonami Bramy Szerokiej nad Motławą. Jest jedną z filii Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

  Rabini Ryk – lista rabinów miasta Ryki w Lubelskiem (przed nazwiskiem - daty piastowania funkcji rabina, za nazwiskiem - daty życia). Rabini Leszna – lista rabinów wielkopolskiego miasta Leszno (przed nazwiskiem - daty piastowania funkcji rabina, za nazwiskiem - daty życia).

  Rabini Bytomia – lista rabinów śląskiego miasta Bytom (przed nazwiskiem - daty piastowania funkcji rabina, za nazwiskiem - daty życia).

  Dodano: 11.04.2012. 07:19  


  Najnowsze