• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gabinet Jana Karskiego zostanie odtworzony w Rudzie Śląskiej

  01.06.2011. 18:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Gabinet prof. Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, zostanie otwarty we wrześniu w Rudzie Śląskiej. Zapowiedziano też konkurs na grę komputerową dotyczącą wojennej misji profesora.  Otwarcie gabinetu planowane jest na wrzesień w dawnym Młodzieżowym Klubie Górniczym w Rudzie Śląskiej-Halembie. Z tej okazji z Waszyngtonu przypłynie biurko, przy którym prof. Jan Karski pracował przez ostatnie dziesięć lat. Akcję transportowania mebla będzie nadzorowała przyjaciółka profesora i założycielka Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Waszyngtonie, Kaya Mirecka-Ploss.

  Na ekspozycji w odtworzonym gabinecie znajdą się pamiątki po Karskim, m.in.: srebrny order Virtuti Militari, dyplom ukończenia studiów na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, dwie flagi - polska i amerykańska - które w dniu pogrzebu okrywały trumnę Karskiego, oraz dokument nadania profesorowi 7 czerwca 1982 roku tytułu "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Do tej pory skatalogowanych zostało ponad 50 pozycji.

  Historia Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej rozpoczęła się w 2008 roku. Jego inicjatorką była Mirecka-Ploss. Pamiątki po profesorze tułały się wtedy po różnych miejscach, placówka nie miała stałej siedziby. "Korzystamy z gościnności Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, ponieważ eksponaty należy przechowywać w klimatyzowanych pomieszczeniach" - tłumaczył we wtorek dyrektor Instytutu Karskiego, Aleksander Majcher.

  Los Instytutu miał się zmienić na początku tego roku. Poprzedni prezydent miasta Andrzej Stania postanowił przyznać Instytutowi siedzibę w dzielnicy Ruda I. Wolnostojący budynek został wyremontowany, ale Stania przegrał wybory. Pojawiły się kłopoty.

  W styczniu Instytut został poinformowany, że będzie musiał płacić ok. 10 tys. zł za możliwość korzystania z pomieszczeń w wyremontowanej willi. "Nie było nas na to stać. Na szczęście udało nam się porozumieć z nowymi władzami miasta, co nas bardzo cieszy" - wyjaśnił Majcher.

  Tomasz Kulpok z biura prasowego prezydenta Rudy Śląskiej powiedział we wtorek PAP, że Instytut będzie mógł zainaugurować swoją działalność pod tym adresem 1 sierpnia tego roku. "W budynku trwa jeszcze remont" - tłumaczył Kulpok.

  Majcher nie ukrywał, że jest to wyjątkowa wiadomość. "Oficjalnego dokumentu jeszcze nie mamy, ale jesteśmy po słowie, że dostaniemy w nieodpłatne użytkowanie trzy pomieszczenia, my z kolei będziemy płacić za media" - wyjaśnił. Poinformował, że pomoc w wysokości 15 tys. zł zadeklarował Śląski Urząd Marszałkowski, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekaże 53 tys. zł na wyposażenie gabinetu profesora.

  Do inauguracji siedziby Instytutu pozostało jeszcze kilka miesięcy. W kolejnych planach jest stworzenie możliwości zwiedzania gabinetu Karskiego przez internet. Wirtualna wersja gabinetu będzie m.in. propozycją dla młodzieży.

  W gabinecie ustawione zostaną również panele dotykowe, które będą informowały o historii każdej pamiątki z ekspozycji. "Dzieci nie przepadają za muzeami, dlatego chcemy, żeby nasza wystawa była interaktywna" - podkreślił Majcher.

  Poinformował, że ogłoszony zostanie także konkurs na grę komputerową w wersji 3D. Nie chciał jednak zdradzać szczegółów. "Chcemy, żeby to była gra historyczna opowiadająca młodym ludziom o bohaterskiej misji profesora Karskiego" - powiedział.

  Prof. Jan Karski - naprawdę nazywał się Jan Kozielewski - urodził się 24 czerwca 1914 r. w Łodzi, w czasie II wojny światowej zasłynął jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego. Pełnił m.in. misję przekazywania informacji o zagładzie Żydów przywódcom państw alianckich i raportów działaczy podziemnych partii politycznych rządowi polskiemu w Londynie. Był autorem wielu historycznych publikacji, m.in. pracy "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945". W 1998 roku izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł 13 lipca 2000 r. w wieku 86 lat.

  PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Piotrowiak 

  hes/ gma/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nagroda Jana Karskiego i Poli Nireńskiej została ufundowana w 1992 roku przez prof. Jana Karskiego (1914-2000) legendarnego kuriera wojennego Rządu RP na uchodźstwie, świadka Holocaustu i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Ustanowił ją dla uhonorowania pamięci swej żony Poli Nireńskiej, tancerki i choreografki, która w czasie wojny jako jedyna przeżyła z ponad 70-osobowej rodziny żydowskiej. Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej – muzeum położone w Rudzie Śląskiej. Placówka prowadzona jest przez Fundację Minionej Epoki z siedzibą w Rudzie Śląskiej. Andrzej Otton Szefer (właśc. Otton Andrzej Schäffer, ur. 1 listopada 1930 w Bitkowie w powiecie nadwórniańskim, zm. 3 października 1990 w Katowicach) – historyk, prof. dr hab., absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, badacz historii Śląska okresu II wojny światowej. Dyrektor Biblioteki Śląskiej w latach 1972–1982, wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w latach 1968–1981. Członek Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Katowicach Instytutu Pamięci Narodowej, pracownik Śląskiego Instytutu Naukowego w Katowicach. Autor wielu książek i opracowań historycznych.

  Kościół Ścięcia świętego Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny w Rudzie Śląskiej, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Ruda Śląska archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Karola Goduli, w dzielnicy Godula. Kościół Świętego Pawła – świątynia parafialna Nowego Bytomia (śl. Fryncita, Fryna), obecnie dzielnicy Rudy Śląskiej. Kościół zamyka od zachodu plac Jana Pawła II, który przylega do głównej ulicy Nowego Bytomia – ul. Niedurnego.

  Bogdan Białek (ur. 11 stycznia 1955 w Białymstoku) – redaktor naczelny miesięcznika „Charaktery”, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, członek zarządu intenetowej Jesziwy Pardes-Akademii Judaizmu, Przewodniczący Rady Polskiej Fundacji Sufich im. Dżelaladdina Rumiego, Członek Honorowy Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze” w Krakowie oraz członek Komitetu Honorowego Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego . W 1978 ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1994 był stypendystą German Marshall Found na uniwersytecie Duke. Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej – muzeum obejmujące swoją działalnością Rudę Śląską w obecnych granicach i ościenne miejscowości. Muzeum znajduje się przy ulicy Wolności w dzielnicy Ruda.

  Plac Jana Pawła II plac usytuowany w Nowym Bytomiu w Rudzie Śląskiej w centralnej dzielnicy miasta. Plac mieści się u styku ulicy Niedurnego i ulicy Ofiar Katynia. Na wschód od placu znajduje się ulica Objazdowa oraz tory kolejowe, zaś na zachód urząd stanu cywilnego. Plac stanowi centrum dzilenicy i miasta mieści się przy nim siedziba urzędu miasta oraz największy kościół w Rudzie Śląskiej(mający wysokość 64 metrów)pod wezwaniem św. Pawła. Od czerwca 2009 roku trwa przebudowa placu na rynek, który ma stać się centralnym punktem miasta. Na placu znajduje się jedna zabytkowa fontanna, która obecnie jest w renowacji oraz w centralnej części placu budowana jest druga nowa fontanna. Kościół świętego Józefa w Rudzie Śląskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny w Rudzie Śląskiej, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Ruda Śląska archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Piastowskiej, w dzielnicy Ruda.

  Boisko bezdomnych − polski film obyczajowy z 2008 roku. Zdjęcia powstawały w Warszawie, Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Katowicach, Siemianowicach Śląskich i Wołominie na bocznym boisku tamtejszego klubu piłkarskiego Huragan Wołomin, od czerwca do grudnia 2007 r.

  Eugeniusz Delekta (ur. 1946) - studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1966-1972, dyplom z wyróżnieniem uzyskał na Wydziale Grafiki w Katowicach. W latach 1972-1974 był asystentem na macierzystej uczelni. Od 1973 r. pracuje w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach Filii w Cieszynie. W 1997 r. uzyskał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych, a następnie w 2000 r. stanowisko profesora zwyczajnego. Kieruje Katedrą Grafiki w Instytucie Sztuki na cieszyńskim Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1996-2002 był dyrektorem Instytutu Sztuki, od 2002 r. jest dziekanem Wydziału Artystycznego.

  Zamek w Rudzie Śląskiej − zamek (obecnie ruiny zamku) położone w Rudzie, dzielnicy Rudy Śląskiej na skrzyżowaniu ulic: Bujoczka, Starowiejskiej, Szczęść Boże. Kościół świętego Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny w Rudzie Śląskiej, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Ruda Śląska archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Augusta Hlonda, w dzielnicy Orzegów.

  Antoni Steuer (ur. 10 czerwca 1954 roku w Rudzie Śląskiej) – polski historyk, specjalizuje się głównie w historii sportu na Górnym Śląsku, a także w biografistyce. Ulica Piotra Niedurnego w Rudzie Śląskiej (niem. Morgenrothstraße) − jedna z głównych dróg w Rudzie Śląskiej. Wyznacza ona kierunek N-S (północ-południe). Nazwana imieniem Piotra Niedurnego - działacza polskiego z Górnego Śląska.

  Kościół Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny w Rudzie Śląskiej, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Ruda Śląska archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Kościelnej, w dzielnicy Ruda. Kopalnia Węgla Kamiennego Polska Wirek - znajduje się w Rudzie Śląskiej. Powstała w wyniku połączenia w 1995 roku kopalń: "Nowy Wirek" w Rudzie Śląskiej i "Polska" w Świętochłowicach. Obszar górniczy, kopalni położony jest na terenie: Rudy Śląskiej, Chorzowa i Świętochłowic.

  Ulica Kościelna w Rudzie Śląskiej − jedna z ulic w rudzkiej dzielnicy Ruda. Ma długość około 0,5 km; posiada południkowy przebieg. Rozpoczyna swój bieg przy skrzyżowaniu z ul. H. Wieniawskiego i ul. Wolności. Następnie krzyżuje się z ul. Macieja, ul. G. Morcinka, ul. Porębską i ul. W. Bujoczka. Maria Wanda Wanatowicz (ur. 1941) – polski historyk profesor zw. dr hab., wykładowca w Uniwersytecie Śląskim kierownik Zakładu Historii Polski 1918 - 1945, członkini Instytutu Historii PAN. W latach 2002 - 2008 Dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego.

  Dodano: 01.06.2011. 18:04  


  Najnowsze