• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gimnazjaliści z Inowrocławia podsumowali popularnonaukowy projekt archeologiczny

  26.03.2012. 07:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Uczniowie z Gimnazjum Katolickiego w Inowrocławiu wcielili się w rolę badaczy, których celem było promowanie i popularyzowanie wiedzy o słabo znanych grodziskach średniowiecznych w powiecie inowrocławskim. Działania gimnazjalistów związane były z realizacją humanistycznego projektu edukacyjnego" - poinformował PAP inicjator przedsięwzięcia Łukasz Oliwkowski, polonista, doktorant Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

  Młodzież skupiła się na badaniu grodzisk w Ostrowie k. Wierzchosławic, Liszkowie, Borkowie, Kołudzie Wielkiej, Kościelcu Kujawskim, Kruszy Zamkowej, Szarleju i Mietlicy. Jedynie dwa ostatnie są nieco lepiej rozpoznane.

  "Na atrakcyjność, a jednocześnie konieczność przeprowadzenia projektu wpłynął fakt, że o grodziskach niewiele wiadomo i niestety grozi im niebezpieczeństwo zniszczenia na skutek współczesnej działalności człowieka. Na ogół przeprowadzane były tylko w ich obrębie powierzchniowe badania lub po prostu wpisywano zabytek do ewidencji" - wyjaśnia Oliwkowski.

  Zadaniem projektu było uświadomienie ogromnej wartości kulturowej, historycznej i potencjału turystycznego tych reliktów przeszłości. Pierwszym etapem był rajd rowerowy, wskazujący potrzebę wyznaczania szlaku grodzisk rozlokowanych wokół Inowrocławia. Na jego podstawie młodzież opracowała mapy z trasami rowerowymi. Później przystąpiono do gromadzenia materiałów naukowych: zdjęć, analizowania grodzisk na zdjęciach satelitarnych, tworzenia filmów i aktywnego e-mailingu, ponieważ konieczne okazało się zaangażowanie w projekt różnych instytucji. Jeden z uczniów przygotował makietę jednego z grodzisk. Inicjator projektu wykonał natomiast zdjęcia lotnicze obiektów. W przypadku większości z grodzisk zostały one uchwycone z lotu ptaka pierwszy raz.

  "Nieocenioną pomocą służył projektowi Marcin Danielewski, doktorant na Wydziale Historii Średniowiecznej UAM, który w listopadzie spotkał się z uczniami w szkole i podzielił się swoją wiedzą" - dodaje Oliwkowski.

  Efekty pracy grupy projektowej zaprezentowano 19 marca w Salonie Literacko-Artystycznym przy Bibliotece Głównej w Inowrocławiu. Oprócz wykładów odbyła się również promocja książki pt. "Terra Incognita. Wokół inowrocławskich grodzisk" (red. Ł. Oliwkowski).

  Patronat naukowy nad projektem objął Wydział Historii Średniowiecznej UAM. Sponsorem uczniowskich działań był Urząd Gminy Inowrocław. Jak poinformował Łuksz Oliwkowski, uczestnicy projektu pragną wykorzystać duże zainteresowanie, jakie wzbudził ich projekt. Planowany jest festyn archeologiczny, kolejne rajdy rowerowe oraz budowa strony internetowej.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ krf/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kościół św. Antoniego Padewskiego w Inowrocławiu-Szymborzu – jeden z 9 kościołów w dekanacie inowrocławskim I. Honorowi obywatele miasta Inowrocławia – Osoby zasłużone dla Inowrocławia, którym nadano tytuł Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia. Mała Synagoga w Inowrocławiu – nieistniejąca obecnie, synagoga znajdująca się w Inowrocławiu przy ulicy Krótkiej 1.

  Kościół franciszkański w Inowrocławiu – nieistniejący obecnie klasztorny kościół, który stał w Inowrocławiu, na obecnym placu klasztornym. Parafia Imienia NMP w Inowrocławiu – jedna z 10 parafii w dekanacie inowrocławskim II. Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu.

  Osiedle Toruńskie - jedno z większych osiedli miasta Inowrocławia. Zameldowanych na tym osiedlu jest około 8 tys mieszkańców. Osiedle Piastowskie w Inowrocławiu - drugie co do wielkości (po Os. Rąbin) osiedle w Inowrocławiu, położone w jego wschodniej części.

  Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu − placówka kulturalna w Inowrocławiu, zajmująca się gromadzeniem, opracowaniem, przechowywaniem i udostępnianiem zbiorów. W jej strukturę wchodzi Biblioteka Główna oraz szereg filii. Cieślin – wieś w Polsce położona 4 km na zachód od Inowrocławia, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Inowrocław.

  Kościół Świętego Mikołaja w Inowrocławiu, zwany Inowrocławską Farą - rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się w Inowrocławiu, przy ulicy Księdza Bogdana Gordona.

  Kościół Opatrzności Bożej w Inowrocławiu - rzymskokatolicki kościół parafialny w Inowrocławiu, w dzielnicy Mątwy, w województwie kujawsko-pomorskim. Mieści się przy ulicy Poznańskiej. Należy do dekanatu inowrocławskiego I.

  Jezioro Szarlejskie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Inowrocław, leżące na terenie Równiny Inowrocławskiej. Marcinkowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Inowrocław. Liczba mieszkańców 290. Miejscowość oddalona od Inowrocławia o 6 km. w kierunku wschodnim.

  Dziennice – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Inowrocław, 7 km na wschód od Inowrocławia. Liczy ona 125 mieszkańców. Z niemieckiego Dziennitz (nazwa stosowana podczas zaboru).

  Dodano: 26.03.2012. 07:33  


  Najnowsze