• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grand Prix Festiwalu Filmów Archeologicznych dla tajemnic doliny Nilu

  24.11.2010. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Tajemnice doliny Nilu", miniserial dokumentalny w reżyserii Władysława Jurkowa, prezentujący dokonania polskich archeologów w Egipcie i Sudanie, otrzymał Grand Prix I Festiwalu Filmów Archeologicznych - Kraków 2010. Natomiast film pt. "Trzcinica - Karpacka Troja", opowiadający dzieje liczącego ponad 4000 lat grodziska w Trzcinicy uzyskał nagrodę specjalną Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Nagrodę Publiczności.

  Krakowski Festiwal Filmów Archeologicznych, odbywający się w dniach 15-19 listopada w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, był pierwszą tego typu imprezą zorganizowaną w Polsce.

  Festiwalowa publiczność mogła zobaczyć niemal 50 filmów, z których 25 brało udział w walce w 3 kategoriach - o Grand Prix festiwalu, o nagrodę Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie i o Nagrodę Publiczności. Zwycięzcy otrzymali laury w postaci statuetek Światowida.

  Filmy oceniało specjalnie, powołane przez władze Festiwalu jury w składzie: dr Anna Dagnan-Ginter - archeolog, redaktor Iwona Sitnik-Kornecka - TVP Kraków i Robert Pencak - operator telewizyjny i filmowy z TVP Kraków.

  "Tajemnice doliny Nilu", w reżyserii Władysława Jurkowa jury doceniło za umiejętne połączenie wartości popularyzatorsko-edukacyjnych z wysokim poziomem artystycznym.

  Film "Trzcinica - Karpacka Troja" w reżyserii Zdzisława Cozaca, oprócz zwycięstwa w dwóch kategoriach uzyskał również pierwsze wyróżnienie w szrankach o Grand Prix festiwalu. Jury doceniło w ten sposób nowatorskie przedstawienie wyników badań wykopaliskowych. Drugie wyróżnienie otrzymała produkcja pt. "Stare Mazowsze - przyroda i człowiek", zrealizowana przez Tomasza Kordala, a trzecie - "Współcześni poszukiwacze skarbów" (z cyklu: Podwodna Polska) w reżyserii Ewy Żerdzińskiej-Stępniewicz i Ewy Kozik.

  Wyróżnienie dyrektora Muzeum Archeologicznego otrzymał film Joanny Malinowskiej "Nasze korzenie".

  Dyrektor muzeum archeologicznego wręczył też nagrodę specjalną, w postaci figurki Światowida i dyplomu, dr. Hubertowi Chudzio, za dotychczasowe osiągnięcia na polu popularyzacji archeologii polskiej w reżyserowanych przez siebie filmach oraz pomoc w realizacji festiwalu.

  Kolejna edycja imprezy jest planowana za dwa lata, w 2012 roku. Organizatorzy mają nadzieję, że będzie miała wymiar międzynarodowy.

  Festiwal zorganizowano dla uczczenia 160. rocznicy powstania Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Honorowym patronatem objęli ją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nagroda Grand Prix Jury – nagroda przyznawana corocznie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie jednemu z filmów fabularnych w konkursie. Statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia otrzymuje reżyser zwycięskiego filmu. Nagroda pierwszy raz została przyznana w 1965 roku i jest uważana za drugą najbardziej prestiżową nagrodę na festiwalu. 33 sceny z życia (ang. 33 Scenes from Life, 2008) − polsko-niemiecki dramat obyczajowy w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Obraz nagrodzony Nagrodą Jury - Srebrnym Lampartem podczas 61. Festiwalu Filmowego w Locarno. Następnie film został zaprezentowany podczas 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył cztery nagrody, w tym za reżyserię. Podczas gali rozdania Polskich Nagród Filmowych - Orłów film również otrzymał cztery nagrody, w tym za najlepszy film roku, muzykę i montaż. Na 23. Festiwalu Tarnowskiej Nagrody Filmowej, film został nagrodzony statuetką "Maszkarona" (Grand Prix) oraz nagrodą "Kamerzysty" przyznawaną przez młodzież. Okres zdjęciowy trwał od 12 czerwca do 19 lipca 2007 Daas – polski film kostiumowy z 2011 roku w reżyserii Adriana Panka. Premiera obrazu odbyła się podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie produkcja brała udział w konkursie głównym. Daas znalazł się także w konkursie 30. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, gdzie zdobył nagrodę za najlepsze zdjęcia, dźwięk, rolę męską (Mariusz Bonaszewski) oraz odebrał wyróżnienie dziennikarzy.

  Manfred Tryb - krótkometrażowy film polski z 2007 roku, w reżyserii Tomasza Karpowicza. Obraz prezentowany m.in. w konkursie kina niezależnego 33. FPFF w Gdyni oraz nagradzany na licznych konkursach i festiwalach filmów offowych. W roku 2008 film zdobył m.in. nagrodę specjalną jury Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych "Oskariada 2008" oraz Grand Prix Letnich Spotkań Filmowych "Kameralne Lato". Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Kasztelania to największa tego typu impreza odbywająca się na północnym Mazowszu. Organizatorami festiwalu są: Dom Kultury w Sierpcu, Burmistrz Sierpca oraz Rada Miejska Sierpca. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1996 roku z inicjatywy Roberta Chojnackiego, który przez wiele lat był dyrektorem artystycznym festiwalu. Następnie funkcję dyrektora artystycznego pełniła Jagoda Chojnacka. Gospodarzem festiwalu jest Ludowy Zespół Artystyczny "Kasztelanka".

  Mała matura 1947 – częściowo autobiograficzny dramat z 2010 roku w reżyserii Janusza Majewskiego. Podczas 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film ten nagrodzono Nagrodą Specjalną Jury. Zdjęcia powstawały w okresie wrzesień – grudzień 2009. Nagroda Alfreda Bauera – nagroda filmowa, przyznawana od 1987 roku na Festiwalu Filmowym w Berlinie dla filmu fabularnego, który otwiera horyzonty sztuki filmowej. Nagroda nazwana jest na cześć pierwszego dyrektora festiwalu Alfreda Bauera.

  Warszawa – polski film fabularny z 2003 roku w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Film zdobył Złote Lwy Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w roku 2003. Tournée – francuski film w reżyserii Mathieu Amalrica, którego premiera miała miejsce 30 czerwca 2010 we Francji. Jest to road movie, opowiadający o tournée trupy współczesnych artystek burleski. Film wybrany został do konkursu oficjalnego 63. festiwalu w Cannes, gdzie jego reżyser otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię oraz Grand Prix FIPRESCI. Główne role kobiece w filmie grane są przez prawdziwe tancerki amerykańskiej neo-burleski.

  Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę (rum. Eu când vreau să fluier, fluier) − rumuńsko-szwedzki film dramatyczny w reżyserii Florina Şerbana z 2010 roku. Obraz wyświetlany podczas 60. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie otrzymał nagrodę Grand Prix Jury oraz nagrodę im. Alfreda Bauera. Film został wyselekcjonowany jako oficjalny kandydat Rumunii do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego podczas 83. ceremonii wręczenia Oscarów.

  Drzewa – polski horror z 1995 roku w reżyserii Grzegorza Królikiewicza i z jego scenariuszem. Otrzymał on za tę produkcję Nagrodę Specjalną na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Ekologicznych "Ekofilm" w 1996 roku.

  Złote Lwy – główna nagroda na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku i (od 1987 roku) w Gdyni. Przyznawane są w konkursie głównym przez jury festiwalu dla najlepszego polskiego filmu od pierwszej edycji, czyli od 1974 roku. Mariusz Malec (ur. 15 kwietnia 1968 w Kielcach) - reżyser, dokumentalista, scenarzysta, absolwent Wydziału Filozofii KUL. Poza filmami reżyseruje odcinki serialu M jak miłość. W 2000 na Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Debiuty 2000" w Koninie otrzymał Nagrodę Publiczności za najlepszy debiut (za film Człowiek wózków. W 2002, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pjongjangu, otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz 2001 roku (także za Człowieka Wózków).

  Krakowski Festiwal Filmowy (skr. KFF) – festiwal filmowy poświęcony filmom krótkometrażowym i dokumentalnym oraz animowanym. Odbywa się na przełomie maja i czerwca w Krakowie, jest jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie. W ramach festiwalu odbywają się dwa konkursy: międzynarodowy i ogólnopolski. Na oba są selekcjonowane filmy krótkometrażowe, bez ograniczeń dotyczących formy (dokument, animacja, fabuła), jednak większość obrazów zgłaszanych oraz pokazywanych w ramach konkursów to filmy dokumentalne. Od 2007 roku także pełnometrażowe dokumenty z całego świata prezentowane są w nowej sekcji konkursowej festiwalu.

  Dodano: 24.11.2010. 00:04  


  Najnowsze