• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grand Prix Festiwalu Filmów Archeologicznych dla tajemnic doliny Nilu

  24.11.2010. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Tajemnice doliny Nilu", miniserial dokumentalny w reżyserii Władysława Jurkowa, prezentujący dokonania polskich archeologów w Egipcie i Sudanie, otrzymał Grand Prix I Festiwalu Filmów Archeologicznych - Kraków 2010. Natomiast film pt. "Trzcinica - Karpacka Troja", opowiadający dzieje liczącego ponad 4000 lat grodziska w Trzcinicy uzyskał nagrodę specjalną Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Nagrodę Publiczności.

  Krakowski Festiwal Filmów Archeologicznych, odbywający się w dniach 15-19 listopada w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, był pierwszą tego typu imprezą zorganizowaną w Polsce.

  Festiwalowa publiczność mogła zobaczyć niemal 50 filmów, z których 25 brało udział w walce w 3 kategoriach - o Grand Prix festiwalu, o nagrodę Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie i o Nagrodę Publiczności. Zwycięzcy otrzymali laury w postaci statuetek Światowida.

  Filmy oceniało specjalnie, powołane przez władze Festiwalu jury w składzie: dr Anna Dagnan-Ginter - archeolog, redaktor Iwona Sitnik-Kornecka - TVP Kraków i Robert Pencak - operator telewizyjny i filmowy z TVP Kraków.

  "Tajemnice doliny Nilu", w reżyserii Władysława Jurkowa jury doceniło za umiejętne połączenie wartości popularyzatorsko-edukacyjnych z wysokim poziomem artystycznym.

  Film "Trzcinica - Karpacka Troja" w reżyserii Zdzisława Cozaca, oprócz zwycięstwa w dwóch kategoriach uzyskał również pierwsze wyróżnienie w szrankach o Grand Prix festiwalu. Jury doceniło w ten sposób nowatorskie przedstawienie wyników badań wykopaliskowych. Drugie wyróżnienie otrzymała produkcja pt. "Stare Mazowsze - przyroda i człowiek", zrealizowana przez Tomasza Kordala, a trzecie - "Współcześni poszukiwacze skarbów" (z cyklu: Podwodna Polska) w reżyserii Ewy Żerdzińskiej-Stępniewicz i Ewy Kozik.

  Wyróżnienie dyrektora Muzeum Archeologicznego otrzymał film Joanny Malinowskiej "Nasze korzenie".

  Dyrektor muzeum archeologicznego wręczył też nagrodę specjalną, w postaci figurki Światowida i dyplomu, dr. Hubertowi Chudzio, za dotychczasowe osiągnięcia na polu popularyzacji archeologii polskiej w reżyserowanych przez siebie filmach oraz pomoc w realizacji festiwalu.

  Kolejna edycja imprezy jest planowana za dwa lata, w 2012 roku. Organizatorzy mają nadzieję, że będzie miała wymiar międzynarodowy.

  Festiwal zorganizowano dla uczczenia 160. rocznicy powstania Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Honorowym patronatem objęli ją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 24.11.2010. 00:04  


  Najnowsze