• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Groby łużyckie odkryto na Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą

  18.10.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Cmentarzysko sprzed 2,5 tysiąca lat, z wczesnej epoki żelaza, znaleźli archeolodzy w czasie wykopalisk na obszarze Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie). Odkrycia dokonano w czasie nadzoru archeologicznego prowadzonego w ramach II etapu rewitalizacji Twierdzy Kostrzyn.

  "W wykopie na Rawelinie Wilhelm August na głębokości ok. 0,8 m, natknęliśmy się na fragmenty naczyń ceramicznych oraz przepalone ludzkie kości" - wyjaśnia Krzysztof Socha, archeolog z kostrzyńskiego Muzeum Twierdzy.

   

  W sumie badacze znaleźli 9 grobów, z czego dwa oznaczone były na powierzchni kamieniami, które zapewne pierwotnie pełniły funkcje stel (pomników nagrobnych). W sześciu przypadkach przepalone kości ludzkie złożono w glinianych naczyniach - bogato zdobionych popielnicach przykrytych misami, a w jednym przypadku - kamieniem.

  "Pośród przepalonych kości w naczyniach znajdowały się pozostałości ozdób należących do zmarłych: bransolety z brązu, szpila wykonana z żelaza czy szklane paciorki" - wylicza Socha.

  Wokół grobów archeolodzy odkryli ślady po kilku jamach, w których umieszczono naczynia, przede wszystkim misy. Zdaniem naukowców, są to pozostałości po praktykach składania ofiar w postaci żywności i napitku dla zmarłych przez rodzinę i bliskich.

  "Odkrycie cmentarzyska społeczności kultury łużyckiej w tym miejscu jest dla nas sporym zaskoczeniem. Z wcześniejszych badań wykopaliskowych wynikało, że najstarsze ślady osadnictwa na obszarze Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą datowane są na okres wczesnośredniowieczny (X wiek). Przeprowadzone przez nas badania dowodzą, że ten obszar był atrakcyjny pod względem osadniczym również dla społeczności pradziejowej" - uważa archeolog.

  Pozostałości po Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą, gdzie archeolodzy znaleźli groby z VI wieku p.n.e., określane są czasem jako "Pompeje". Budynków na centralnym placu miasta nie odbudowano po całkowitym zniszczeniu w marcu 1945 roku. Dziś ich fundamenty porasta bujna roślinność ruderalna. W czasie ostatnich wykopalisk archeolodzy znaleźli sprawców tych zniszczeń - m.in. kilka lotek od moździerzy kalibru 120 mm.

  Archeolodzy pojawili się przy Bastionie Filip w związku z planami kompleksowej konserwacji i rewaloryzacji fortyfikacji oraz przylegających do niego Bastionu Brandenburgia oraz Bramy Chyżańskiej, wchodzących w skład zespołu fortyfikacji nowożytnych Twierdzy Kostrzyn. Prace inwestycyjne obejmować będą dokończenie remontu i adaptacji kazamat Bastionu Filip i przystosowania go do potrzeb muzealno - wystawienniczych. Planowane jest również wytyczenie ścieżek turystycznych i remont murów obronnych. Badania wykopaliskowe sfinansował Urząd Miasta Kostrzyn nad Odrą.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  TS Celuloza Kostrzyn nad Odrą – polski klub piłkarski z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą, powstały w 1957 roku. Obecnie występuje w rozgrywkach klasy B, grupy Słubice. Towarzystwo Sportowe Celuloza Kostrzyn nad Odrą – polski klub piłkarski z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą, powstały w 1959 roku. Obecnie występuje w rozgrywkach klasy B, grupy Słubice. Tramwaje w Kostrzynie nad Odrą – system komunikacji tramwajowej istniejący w Kostrzynie nad Odrą w latach 1903–1945.

  Twierdza Kostrzyn (niem. Festung Küstrin) – to zespół fortyfikacji wzniesionych i użytkowanych pomiędzy XV, a XX wiekiem w Kostrzynie nad Odrą i jego okolicach. Parafia Matki Bożej Rokitniańskiej w Kostrzynie nad Odrą – jedna z dwóch rzymskokatolickich parafii w mieście Kostrzyn nad Odrą, należąca do dekanatu Kostrzyn diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej w Polsce, erygowana 1 września 1991. Mieści się przy ulicy Jana Pawła II.

  Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą – jedna z dwóch rzymskokatolickich parafii w mieście Kostrzyn nad Odrą, należąca do dekanatu Kostrzyn diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej w Polsce, erygowana 16 czerwca 1946. Mieści się przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kostrzyn – stacja kolejowa w Kostrzynie nad Odrą, w województwie lubuskim, w Polsce. Jest ważnym węzłem kolejowym.

  Brama Chyżańska (niem. Kietzer Tor) - jedna z bram twierdzy Kostrzyn, w jej południowo-zachodniej części, nieopodal Bastionu Filip. Parafia św. Piotra i Pawła w Kostrzynie – parafia rzymskokatolicka w Kostrzynie należąca do dekanatu kostrzyńskiego archidiecezji poznańskiej. Została utworzona w XIV wieku. Kościół parafialny został wybudowany w stylu gotyckim w XVI wieku. Mieści się przy ulicy Kościelnej.

  Cmentarz żydowski w Kostrzynie nad Odrą – został założony w II połowie XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,7 ha. Znajduje się na terenie tzw. Nowego Miasta, posiada plan trójkąta i mieści się przy ul. Mickiewicza. W pobliżu przy obecnej ul. T. Kościuszki (dawniej Stülpnagel-Straße) znajdowała się synagoga, która uległa zniszczeniu w 1938 podczas "nocy kryształowej". Zachowało się około dwudziestu nagrobków z napisami w języku niemieckim oraz dom przedpogrzebowy przebudowany na sklep.

  Ruiny Kościoła Mariackiego w Kostrzynie nad Odrą – kościół był drugim dominującym budynkiem Starego Miasta, obok zamku. Wybudowany w 1396 roku, został dwukrotnie przebudowany: w XVI wieku i w 2 połowie XVIII wieku, dzięki czemu zyskał cechy późnego baroku. Od czasów reformacji był w posiadaniu luteran. W 1945, podczas walk o miasto, uległ spaleniu, następnie w latach sześćdziesiątych XX wieku rozebrany. Do dziś zachowały się zarysy murów świątyni wraz z jego posadzką, a także część krypt.

  Młynówka – pagórek na wyspie Wolin, oddalony od centrum miasta Wolina o ok. 1 km w kierunku północnym. Archeolodzy odkryli tu cmentarzysko birytualne z IX– XII wieku z bogato wyposażonymi grobami m. in. w inwentarzu znajdowały się paciorki i inne ozdoby, naczynia ceramiczne i nieceramiczne (misa wykonana z brązu), tzw. pisanka, lunula. Wśród grobów ciałopalnych można wymienić takie typy jak: jamowe, popielnicowe i typu Alt Käbelich (nie zawierały urn). Zamek w Kostrzynie nad Odrą – jest jednym z najważniejszych budynków twierdzy Kostrzyn, nierozerwalnie z nią związany, wzniesiony przez Krzyżaków, po przebudowie stanowił siedzibę Jana von Hohenzollerna. W XVII i XVIII wieku mieściło się tu więzienie, w którym m.in. przebywał w latach 1730-1731 następca tronu pruskiego, Fryderyk. Po pożarze w 1758 roku został odbudowany i w 1814 roku zamieniony na koszary. W 1945 roku spalony i częściowo uszkodzony, zachowała się jednak większość murów. W 1969 ocalałe fragmenty zostały zniszczone (wysadzono je w powietrze) i rozebrane. Do dziś zachowały się resztki murów, schody, piwnice, częściowo już jednak zawalone.

  Cmentarz żydowski w Kostrzyniekirkut został założony w połowie XIX wieku. Mieścił się przy ul. Mickiewicza. W czasie II wojny światowej został zniszczony przez nazistów. Obecnie nie ma na nim nagrobków. Teren jest nieogrodzony. Został wpisany do rejestru zabytków. Grupa gustowska - kultury epoki żelaza, nad dolną Odrą. Nazwa tej kultury pochodzi od eponimicznego stanowiska Gustow na Rugii. W inwentarzu i tradycjach ludności grupy gustowskiej widoczne są wpływy kultury wielbarskiej, które wyrażają się w obrządku birytualnym, gdzie zmarłych chowano w kłodach i nie wyposażano ich w narzędzia. Sięgały tu również wpływy ludności nadłabskiego kręgu kulturowego - formy zapinek, formy naczyń zdobionych radełkiem.

  Paweł Nizioł (ur. 19 stycznia 1978 w Kostrzynie nad Odrą) – polski żużlowiec. Wychowanek Stali Gorzów Wielkopolski. Fort Sarbinowo (niem. Fort Zorndorf) - znajduje się w Kostrzynie, przy ul. Sportowej prowadzącej do wsi Sarbinowo; zbudowany w latach 1883-1887 roku fort artyleryjski jest jednym z czterech fortów Twierdzy Kostrzyn. Pozostałe forty to: Czarnów. Gorgoszcz - Gorgast i Żabice. Założenia, miały chronić twierdzę główną, jednak rozwój techniki militarnej nastąpił tak szybko, że straciły one swój strategiczny cel zanim ostateczne oddano je do użytku. Do I wojny światowej, oświetlane były lampami naftowymi a komunikacje ze światem przewidywano za pomocą gołębi pocztowych. Forty zbudowano z cegły, posiadały także wały ziemne dla artylerii i dolne dla piechoty. W 2006 roku obiekt został zinwentaryzowany w ramach projektu "Baltic Fort Route".

  Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – jedna z czternastu specjalnych stref ekonomicznych na terenie zachodniej Polski z 29 podstrefami inwestycyjnymi w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. Zarządzającym strefą jest spółka Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą. Bastion Filip (niem. Bastion Philipp) - jeden z bastionów twierdzy Kostrzyn, w jej południowo-zachodniej części, nieopodal Bramy Chyżańskiej.

  Alfred Siatecki (ur. 18 czerwca 1947 w Kostrzynie nad Odrą) – polski prozaik, publicysta, reportażysta, autor słuchowisk.

  Dodano: 18.10.2011. 00:04  


  Najnowsze