• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Groby z czasów II wojny światowej odkryto w Wągrowcu

  26.08.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W trakcie prac archeologicznych, poprzedzających budowę parkingu w Wągrowcu, odkryto groby żołnierzy niemieckich i cywilnych ofiar II wojny światowej. Wykopaliska objęły fragment dawnego cmentarza ewangelickiego. Znaleziono 13 pochówków mieszkańców Wągrowca wyznania ewangelickiego, zmarłych w latach 30 i 40-tych XX wieku.

  Natrafiono również na groby 21 żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej. Pochowano ich w trapezowatych drewnianych trumnach, na których zachowały się jeszcze miejscami ślady farby.

  "Liczne ślady interwencji chirurgicznych w postaci amputacji kończyn dolnych, trepanacji czaszek, wskazują, że żołnierze ci zmarli w wągrowieckim szpitalu wojskowym" - wyjaśnia archeolog Marcin Krzepkowski. Każdy ze zmarłych posiadał nieśmiertelnik, dzięki czemu możliwe będzie ich zidentyfikowanie.

  W trakcie prac odkryto również 3 groby zbiorowe. Jeden z nich to wtórny pochówek zawierający wymieszane i niekompletne szczątki 14 osób.

  "Prawdopodobnie przeniesiono w to miejsce szczątki z jakiegoś grobu zbiorowego o nieustalonej już dziś lokalizacji. Wśród kości odkryliśmy liczne niemieckie guziki wojskowe, fragmenty skórzanych szelek, pasków, butów wojskowych i resztki mundurów. Co ciekawe, w grobie tym odkopano też, zapewne zdobyczne, gumowe buty z moskiewskiej fabryki "Krasnyj Bogatyr" - wylicza Krzepkowski.

  Drugi z grobów zbiorowych krył szczątki 3 osób, również żołnierzy niemieckich o czym świadczą liczne guziki wojskowe. Zapewne zwłoki wrzucono do dołu już po wyzwoleniu Wągrowca.

  W kolejnym grobie zbiorowym znaleziono trzy szkielety wraz z resztkami odzieży cywilnej. Przy jednym ze zmarłych, na wysokości kręgów szyjnych, odsłonięto trzy złote monety 10-markowe z 1898 i 1901 roku, przy drugim, nad miednicą, złoty pierścionek z oczkiem.

  "Prawdopodobnie w grobie spoczywały zwłoki cywilów niemieckich którzy, w mroźnym styczniu 1945 roku, próbowali uciec przed szybko postępującą Armią Czerwoną. Nietypowa lokalizacja monet może wskazywać, że w obawie przed spodziewaną rewizją ukryto je w ubraniu - być może zaszyto w kołnierzu" - uważa Krzepkowski.

  Szczątki 13 mieszkańców miasta wyznania ewangelickiego złożono we wspólnej mogile w pobliżu lapidarium na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego. Ich miejsce spoczynku zostanie niebawem upamiętnione stosowną tablicą.

  Szkielety żołnierzy niemieckich wraz z nieśmiertelnikami, a także 3 cywilnych ofiar II wojny światowej zostaną przekazane Fundacji Pamięć i pochowane w kwaterze żołnierzy niemieckich w Glinnej koło Szczecina, bądź na poznańskim Miłostowie.

  Badania prowadzone były przez Pracownię Archeologiczno-Konserwatorką Mos Maiorum przy współpracy Muzeum Regionalnego w Wągrowcu i Marcina Krzepkowskiego.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Cmentarz wojenny nr 91 - Gorlice – Cmentarz wojenny nr 91 położony jest na wzgórzu Korczak zwanej również Górą Cmentarną w Gorlicach to jeden z 54 cmentarzy z Okręgu Gorlice i zarazem jeden z wielu cmentarzy powstałych w czasie I wojny światowej. Cmentarz zawiera 301 grobów, w tym: 140 pojedynczych, 109 rzędowych i 52 zbiorowe. Pochowano tu według różnych źródeł ponad 425 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 287 żołnierzy armii rosyjskiej i 140 żołnierzy armii niemieckiej. Cmentarz służył jako miejsce spoczynku żołnierzy również podczas II wojny. Ma 9216 m2 powierzchni. Zbudowany jest na planie prostokąta i otoczony kamiennym murem wykonanym z piaskowca. Do cmentarza prowadzi usytuowana od strony północnej trójdzielna brama z trzema arkadami. Groby oficerskie z pomnikami tego typu ustawione są w trzech szeregach. Podobny kształt, ale mniejsze rozmiary, mają nagrobki żołnierskie. Kolejny rodzaj nagrobków stanowią betonowe stele umieszczone na kamiennym postumencie z żeliwną tablicą inskrypcyjną. Pozostałe groby są oznaczone niskimi betonowymi stelami z prostokątną żeliwną tablicą. Cmentarz wojenny w Vladslo jest to cmentarz wojenny położony niedaleko belgijskiego miasta Vladslo. Cmentarz został założony w trakcie trwania I wojny światowej podczas walk wojsk niemieckich na terenie Belgii. Łącznie na nekropolii pochowano ciała 3 233 żołnierzy. W 1956 większość ciał poległych z okolicznych cmentarzy zostało przeniesionych na cmentarz w Vladslo, co zwiększyło liczbę grobów do 25 644. Każdy krzyż symbolizuje 20 zmarłych żołnierzy, znajdują się na nich także dane zmarłego w postaci imienia, rangi oraz stopnia wojskowego a także data śmierci. Wszyscy zmarli pochowani na cmentarzu służyli w niemieckiej armii służącej na froncie zachodnim podczas I wojny światowej. Cmentarz wojenny nr 276 - Brzesko
  Austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu VIII Brzesko.
  Zabytkowa nekropolia, znajdująca się w Brzesku przy ul. Czarnowiejskiej. Najważniejsze elementy to: ściana szczytowa z tablicą inskrypcyjną, zespół bramny z płaskorzeźbami orłów po bokach oraz znajdujący się pośrodku cmentarza, stojący na cokole krzyż jako pomnik centralny. Po prawej i lewej stronie ,pod murem, znajdują się groby oficerów.
  Pochowano na nim 441 żołnierzy austriackich , 3 żołnierzy niemieckich oraz 63 żołnierzy rosyjskich.
  Polegli oni lub zmarli w brzeskich wojskowych lazaretach i szpitalach polowych w okresie listopad-grudzień 1914 oraz styczeń-czerwiec 1915.
  Cmentarz projektował Robert Motka.

  Cmentarz wojenny w Leszczewku – cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w czasie I wojny światowej. Spoczywa na nim prawdopodobnie 74 żołnierzy niemieckich i 39 rosyjskich. Cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich z I wojny światowej w Ełku – wojskowy cmentarz żołnierzy niemieckich poległych w 1914 roku w I wojnie światowej w Ełku. Obiekt figuruje w Rejestrze Zabytków - nr rej.: 965 z 23.08.1993.

  Cmentarz wojenny w Rutce – cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w 1914 roku w czasie I wojny światowej. Na cmentarzu spoczywa 565 żołnierzy niemieckich i 1534 rosyjskich. Cmentarz wojenny w Berżnikach – cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w czasie I wojny światowej. Spoczywa na nim 153 żołnierzy niemieckich i 358 rosyjskich.

  Cmentarz wojenny w Bełdzie – wojskowy cmentarz żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny światowej w okolicach wsi Bełda w powiecie grajewskim. Od 1987 roku obiekt figuruje w rejestrze zabytków. Na cmentarzu spoczywa ok. 400 żołnierzy niemieckich. Cmentarz z I wojny światowej w Siemiatyczach - cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w I wojnie światowej, zabytek wpisany do rejestru pod numerem 664 z 15.12.1988

  Cmentarz wojenny nr 145 w Gromniku – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza. Stanowi osobną kwaterę w ramach cmentarza parafialnego. Pomnik centralny stanowi obelisk z umieszczoną z przodu płaskorzeźbą przedstawiającą hełm. W 15 grobach zbiorowych i 38 pojedynczych pochowano tu 131 żołnierzy austro-węgierskich i 14 żołnierzy rosyjskich.

  Cmentarz żołnierzy niemieckich w Nazarecie (niem. Deutscher Soldatenfriedhof) – cmentarz wojenny położony w Nazarecie na północy Izraela. Pochowano na nim 261 żołnierzy niemieckich, którzy na terytorium Palestyny walczyli podczas I wojny światowej po stronie Imperium osmańskiego.

  Projekt Borghild - nazwa kodowa tajnego programu niemieckiego z okresu II wojny światowej którego zadaniem było zaprojektowanie i skonstruowanie gumowej lalki dla żołnierzy. Ściśle tajny program rozpoczęty w 1941 na życzenie Heinricha Himmlera zaowocował stworzeniem pierwszego typu akcesorium seksualnego w historii. Gumowe lalki miały pomóc w zmniejszeniu liczby chorób wenerycznych szerzących się wśród żołnierzy niemieckich. Cmentarz wojenny w Kosiłach – wojskowy cmentarz żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny światowej w okolicach wsi Kosiły w powiecie grajewskim. Od 1987 roku obiekt figuruje w rejestrze zabytków. Na cmentarzu spoczywa 141 żołnierzy niemieckich.

  Pomnik żołnierzy rosyjskich w Rybnicy – pomnik wzniesiony na zbiorowym grobie żołnierzy rosyjskich poległych w potyczce z oddziałem polskim w czasie powstania styczniowego. Austriacki Czarny Krzyż (niem. Österreichisches Schwarzes Kreuz skrót ÖSK) - austriacka organizacja powstała w 1919, ma swoją siedzibę w Wiedniu, zajmuje się utrzymaniem oraz budową cmentarzy i grobowców dla ofiar cywilnych, prześladowań politycznych oraz żołnierzy, m.in. opieką nad cmentarzami wojskowymi z okresu I wojny światowej (nie tylko z mogiłami żołnierzy armii austro-węgierskiej). Pomagają również w poszukiwaniu grobów, biorą udział w ekshumacjach oraz identyfikacji. Fundusze na działalność pochodzą przede wszystkim z darowizn.

  Cmentarz wojenny w Fricourt - cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej położony w miejscowości Fricourt we Francji. Cmentarz stanowi miejsce pochówku ponad 17 000 żołnierzy niemieckich poległych w trakcie ofensywy roku 1914 a także bitwy nad Sommą oraz ofensywy roku 1918. Większość żołnierzy służyła w 2 armii niemieckiej. Cmentarz Żołnierzy Polskich we Wrocławiu – wojenna nekropolia Żołnierzy Polskich utworzona w latach 1968-1970 jako miejsce spoczynku 603 żołnierzy polskich – uczestników Kampanii Wrześniowej zmarłych w niewoli niemieckiej a także poległych na froncie żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego.

  Cmentarz ewangelicko-augsburski w Gostyninie – cmentarz przy ul. Targowej, założony najprawdopodobniej na początku XIX wieku dla ewangelików z Gostynina i okolicznych wsi (na terenie obecnej gminy Gostynin znajduje się 11 wsi zasiedlonych bądź założonych przez holenderskich i niemieckich osadników na przełomie XVIII i XIX w.). Znaczenia nabrał po sprowadzeniu do Gostynina w 1824 roku niemieckich rzemieślników oraz po wybudowaniu zboru w pobliskim zamku. Na cmentarzu znajduje się obelisk ku czci niemieckich żołnierzy poległych na frontach I wojny światowej. Obecnie teren cmentarza jest zarośnięty drzewami i krzakami, a mur otaczający go jest prawie całkowicie zniszczony. Przetrwało dobrze zachowanych kilka nagrobków (niektóre z XIX wieku). Pozostałe zachowane groby są w znacznym stopniu zniszczone bądź inskrypcje na nich nieczytelne. Obelisk również jest w znacznym stopniu zniszczony. W 2002 roku w centrum cmentarza postawiono symboliczny pomnik ufundowany przez miasta partnerskie Langenfeld i Gostynin.

  Dodano: 26.08.2011. 00:19  


  Najnowsze