• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Historycy Litwy, Polski, Białorusi i Ukrainy wydadzą książkę

  18.11.2010. 12:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Historycy Litwy, Polski, Białorusi i Ukrainy pracują nad wspólną publikacją, obejmującą okres Wielkiego Księstwa Litewskiego i wspólnej historii Polski i Litwy. Publikacja jest tematem spotkania historyków, które rozpoczęło się w Wilnie 17 listopada.

  Pierwszy tom dzieła w języku angielskim ukaże się prawdopodobnie w przyszłym roku. Ma obejmować okres od czasów jagiellońskich po III rozbiór Rzeczypospolitej.

  "Takie dzieło w znacznym stopniu może przyczynić się do uświadomienia wspólnej tożsamości historycznej i geopolitycznej naszych narodów. Dzisiaj bardzo ważne jest poszukiwanie tego, co nas łączy, a nie dzieli" - powiedziała w środę przewodnicząca litewskiego Sejmu Irena Degutiene na spotkaniu z historykami.

  Inicjatywa przygotowania wspólnego wydawnictwa historycznego zrodziła się podczas Zgromadzenia Poselskiego Litwy, Polski i Ukrainy, które obradowało w Lublinie w 2009 roku.

  Pierwsze spotkanie naukowców w sprawie publikacji odbyło się w Warszawie. Obecne spotkanie w Wilnie jest drugie.

  Jak odnotował litewski historyk prof. Zigmantas Kiaupa, "poglądy na niektóre zagadnienia historyczne bardzo się różnią, ale powoli następuje ich zbliżenie". "Natomiast w sprawie niektórych kwestii nigdy nie osiągniemy wspólnego stanowiska. Do tego też nie dążymy. Zostanie przedstawionych kilka stanowisk, a czytelnik sam będzie wyciągał wnioski" - powiedział.

  Ze strony polskiej nad historyczną publikacją pracują m.in.: Jerzy Kłoczowski, Hubert Łaszkiewicz, Andrzej Gil i Andrzej Deryło.

  PAP - Nauka w Polsce, Aleksandra Akińczo 

   mmp/ kar/ jbr/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 18.11.2010. 12:47  


  Najnowsze