• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • I Festiwal Filmów Archeologicznych Kraków 2010

  30.09.2010. 00:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 15-19 listopada odbędzie się w Krakowie pierwszy w Polsce festiwal filmów archeologicznych. Impreza związana jest ze 160-tą rocznicą założenia Towarzystwa Naukowego Krakowskiego Muzeum Starożytności Krajowych, z którego wywodzi się Muzeum Archeologiczne w Krakowie - organizator festiwalu.

  "Mamy świadomość, że w Polsce i w naszej części Europy brakowało podobnego festiwalu, pomimo wielkich i licznych osiągnięć polskiej archeologii i ciągle rosnącej popularności naszej dyscypliny. Trzeba też pamiętać, że podobne festiwale są od lat organizowane i cieszą się wielką popularnością w innych krajach Europy (np. we Francji, Włoszech, Szwajcarii, Belgii, Hiszpanii) oraz w Stanach Zjednoczonych" - informują organizatorzy.

  Festiwal ma wypełnić lukę w tej części Europy i stworzyć inspirujące miejsce spotkań archeologów i miłośników archeologii.

  Tegoroczny festiwal ma szczególny charakter. Będzie pokazem polskich produkcji, które w ciągu ostatnich lat zostały zrealizowane na wykopaliskach prowadzonych przez polskich naukowców, zarówno w kraju, jak i za granicą. Dodatkową atrakcją festiwalu będzie pokaz kilku filmów-laureatów innych europejskich festiwali filmów archeologicznych.

  Organizatorzy zapraszają do zgłaszania różnorodnych produkcji filmowych o tematyce archeologicznej - zarówno o charakterze naukowym, popularnonaukowym, dokumentalnym, także animowanych itp. Nie ustalono limitu długości filmu. Zgłaszane filmy należy przesłać do organizatora - Muzeum Archeologicznego w Krakowie - w formacie DVD. Termin nadsyłania propozycji mija 15 października. Przy zgłoszeniu filmu pobierana jest opłata manipulacyjna w wysokości 60 zł., wpłacana na konto Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

  Biuro festiwalu wybierze Jury, złożone z archeologów, dziennikarz i filmowców, które zakwalifikuje filmy do uczestnictwa w pokazie oraz dokona ich oceny. Przewiduje się Grand Prix w postaci statuetki Światowida oraz inne nagrody. Dyrektorem festiwalu jest dr Hubert Chudzio.

  PAP - Nauka w Polsce, SZZ

  tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nowojorski Festiwal Filmów Polskich (ang. New York Polish Film Festival, skr. NYPFF) – doroczny festiwal filmowy organizowany w Nowym Jorku od 2005 roku, którego założeniem jest prezentacja osiągnięć i promocja kinematografii polskiej, umożliwienie nowojorskiej widowni kontaktu z polskim kinem, a także danie szansy polskim twórcom na to, by ich filmy zostały zaprezentowane w tak ważnym ośrodku kulturalnym, jakim jest Nowy Jork. W ramach imprezy prezentowane są filmy fabularne, krótkometrażowe, dokumentalne, animowane oraz eksperymentalne zrealizowane przez polskich twórców niezależnie od kraju, w jakim zostały wyprodukowane, jak równeż – poza konkursem festiwalowym – inne filmy związane z tematyką polską. Każdego roku organizatorzy festiwalu zapraszają z Polski twórców filmowych, którzy spotykają się z festiwalową publicznością. Nowojorski Festiwal Filmów Polskich jest największym na wschodnim wybrzeżu USA dorocznym wydarzeniem kulturalnym promującym i prezentującym polską sztukę filmową. Tarnowska Nagroda Filmowa – festiwal filmowy odbywający się corocznie od 1987 r. w Tarnowie, będący wydarzeniem popularyzującym dorobek polskiej kinematografii oraz najstarszym po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni festiwalem związanym z polskim filmem. Jest określany przez organizatorów jako „festiwal wybranych polskich filmów fabularnych”. Festiwal Polskich Filmów „Kinoteka” – festiwal polskich filmów odbywający się w Wielkiej Brytanii od 2003 roku. Festiwal jest corocznie organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Głównym zadaniem „Kinoteki” jest promocja polskiej kinematografii wśród brytyjskich mediów i publiczności, ale jej program jest również adresowany do Polonii w UK. W ramach festiwalu prezentowane są zarówno najnowsze produkcje filmowe z ostatniego roku, jak i klasyka polskiego kina. Od czasów swojej drugiej edycji festiwal wychodzi także poza sztukę filmową, oferując w swoim programie wydarzenia muzyczne i związane ze sztukami wizualnymi.

  30. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, odbył się w dniach 12-17 września 2005 w Gdyni. O Złotego Lwa Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych walczyło 21 filmów, które wybrano spośród 31 zgłoszonych produkcji ostatniego sezonu (preselekcji dokonano po raz pierwszy od kilkunastu lat). W konkursie kina niezależnego wystartowało 11 filmów. Krzysztof Gierat (ur. 1955) – polski działacz kulturalny, z wykształcenia filmoznawca. Współtwórca Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, dyrektor artystyczny Krakowskiego Festiwalu Filmowego, inicjator Festiwalu Filmu Niemego. W latach 1993–1994 wiceprezydent Krakowa. Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej.

  Nagroda Grand Prix Jury – nagroda przyznawana corocznie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie jednemu z filmów fabularnych w konkursie. Statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia otrzymuje reżyser zwycięskiego filmu. Nagroda pierwszy raz została przyznana w 1965 roku i jest uważana za drugą najbardziej prestiżową nagrodę na festiwalu. Wojciech Juszczak (ur. 1965, zm. 31 lipca 2013) – polski dziennikarz radiowy, działacz kulturalny, dyrektor artystyczny Estrady Poznańskiej, twórca i dyrektor festiwali muzycznych i filmowych w tym dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "ANIMATOR".

  Festiwal Birofilia – największy w Polsce, międzynarodowy festiwal poświęcony tematyce piwnej i piwowarskiej. Odbywa się w czerwcu na terenie Browaru Żywiec i Piwiarni Żywieckiej. Składa się z Międzynarodowej Giełdy Birofiliów oraz Festiwalu Piwowarów, który obejmuje Konkurs Piw Domowych, Konkurs Piw Rzemieślniczych, Konkurs Etykiet Piw Domowych oraz Konkurs Dziennikarzy "Pszeniczna Bomba". Na terenie festiwalu organizowana jest tzw. Aleja Piw Świata prezentująca najciekawsze piwa zagraniczne. Swoje stoiska mają również polskie rzemieślnicze browary restauracyjne, piwowarzy domowi, sklepy specjalistyczne i organizacje piwowarskie. Coroczną atrakcją festiwalu jest wizyta księżnej Marii Krystyny Altenburg, córki arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga - właściciela żywieckiego browaru do 1945 r. W trakcie festiwalu organizowany jest pokaz warzenia piwa, palenia słodu, zwiedzanie browaru i przyległego muzeum. Część rozrywkową festiwalu wypełniają konkursy i zabawy piwowarskie na scenie giełdowej, występy folklorystyczne i koncerty zespołów muzycznych. Międzynarodowy Festiwal im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego w Iwoniczu-Zdroju – festiwal muzyki poważnej, który odbywa się corocznie w drugiej połowie roku od sierpnia do listopada. Podczas festiwalu wykonywane są utwory patrona festiwalu, oraz innych polskich kompozytorów.

  Gdynia - Festiwal Filmowy (do 2011 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) – festiwal filmowy, który odbywa się co roku w Gdyni (do 1986 odbywał się w Gdańsku), podczas którego prezentowane są najlepsze polskie filmy fabularne, powstałe w ciągu roku od poprzedniego festiwalu. Główną Nagrodą tego festiwalu są Złote Lwy.

  33 sceny z życia (ang. 33 Scenes from Life, 2008) − polsko-niemiecki dramat obyczajowy w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Obraz nagrodzony Nagrodą Jury - Srebrnym Lampartem podczas 61. Festiwalu Filmowego w Locarno. Następnie film został zaprezentowany podczas 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył cztery nagrody, w tym za reżyserię. Podczas gali rozdania Polskich Nagród Filmowych - Orłów film również otrzymał cztery nagrody, w tym za najlepszy film roku, muzykę i montaż. Na 23. Festiwalu Tarnowskiej Nagrody Filmowej, film został nagrodzony statuetką "Maszkarona" (Grand Prix) oraz nagrodą "Kamerzysty" przyznawaną przez młodzież. Okres zdjęciowy trwał od 12 czerwca do 19 lipca 2007

  Festiwal teatrów ulicznych w Edynburgu – festiwal o charakterze międzynarodowym organizowany w Edynburgu od 1947 roku. Ideą pierwszego festiwalu było zasypywanie podziałów w świecie, szczególnie dotkliwych po niedawnej wojnie. Organizatorem festiwalu był Austriak Rudolf Franz Josef Bing. Stolicę Szkocji wybrał na miejsce spotkań teatralnych, ponieważ to miasto położone na obrzeżach Europy nie ucierpiało znacząco podczas wojny. W epoce żelaznej kurtyny festiwal w Edynburgu był jednym z niewielu miejsc, w których mogli spotkać się przedstawiciele sztuki teatralnej wschodniej i zachodniej Europy. Silverdocs (wł.SILVERDOCS: AFI / Discovery Channel Documentary Festival) – festiwal filmów dokumentalnych organizowany przez Discovery Channel i American Film Institute. Na festiwalu prezentowane są filmy realizowane przez niezależnych twórców (często amatorów). Gala odbywa się zawsze w Silver Spring koło Waszyngtonu. Sam festiwal jest wysoko ceniony na świecie. W ramach festiwalu odbywają się także imprezy poboczne, tj. międzynarodowa konferencja na temat filmów dokumentalnych, warsztaty i seminaria.

  Dodano: 30.09.2010. 00:47  


  Najnowsze