• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jajka kurze sprzed 600 lat

  08.09.2010. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 600 lat mają jajka kurze, które można oglądać na stałej wystawie archeologicznej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie (Podkarpackie) - poinformował dyrektor muzeum Jan Gancarski.

  "Jajka znaleziono podczas prac wykopaliskowych na krośnieńskim rynku w 1999 r. Wykopano je w odkrytej wtedy studni znajdującej się obok domu wójtowskiego" - powiedział Gancarski.

  Ich wiek określiły specjalistyczne badania. "Jajka były przykryte warstwą, której wiek badania dendrochronologiczne określiły na koniec XIV stulecia. Zachowały się w dobrym stanie. Są w znacznej części wysuszone" - wyjaśnił dyrektor.

  Podkreślił, że "sześć jajek, które są na ekspozycji, cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających".

  Gancarski zaznaczył, że podczas badań archeologicznych na krośnieńskim rynku w latach 1999-2000 odkryto ok. 60 tys. zabytków. Wiele z nich znalazło się na stałej wystawie.

  Do unikatowych zabytków zaliczyć można: złotą sprzączkę do pasa z końca XIII w., płytę kamienną ze sceną Ukrzyżowania z przełomu XIII/XIV w., kości do gry, drewniany uchwyt pieczęci miejskiej oraz średniowieczną deskę klozetową. Są też fragmenty drewnianych wodociągów z 1366 r., starsze posiada jedynie Poznań.

  Sensacją badań, w efekcie których powstała stała wystawa, było odkrycie pozostałości po dwóch ratuszach - gotyckiego z początków XIV wieku i renesansowego z początków XVI stulecia. O istnieniu ratusza w Krośnie w tak dawnych czasach nie zachowała się żadna wzmianka historyczna.

  Muzeum Podkarpackie w Krośnie prezentuje również stałe ekspozycje dotyczące dziejów oświetlenia oraz historii podkarpackich hut szkła.KYC

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ mow/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  August Mazurkiewicz (ur. 1889 w Krośnie, zm. 1968 w Krośnie) – uczestnik I wojny światowej i wojny z bolszewikami w 1920, polski regionalista, nauczyciel historii i geografii w krośnieńskich szkołach, popularyzator dziejów Krosna i regionu. Publikował artykuły poświęcone głównie historii, ludziom i zabytkom miasta. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Rzeszowie, współtworzył początki: Muzeum Ziemi Krośnieńskiej i PTTK (1954), był kustoszem w muzeum ; założył także Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krośnieńskiej. Jan Gancarski (ur. 1956 we Frysztaku ) – polski archeolog, absolwent UJ. Pracował w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Muzeum Regionalnym w Jaśle oraz Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli. Od 1998 pełni funkcję dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Muzeum Podkarpackie w Krośnie powstało w 1954 r. jako Muzeum Regionalne PTTK, w 1958 r. stało się instytucja państwową pod nazwą Muzeum w Krośnie, a od 1975 r. – Muzeum Okręgowe. W 2000 r. przyjęło obecną nazwę.

  Gmina Krościenko Wyżne – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim.
  Krośnieńskie Huty Szkła "KROSNO" S.A. – producent szkła gospodarczego, kiedyś jeden z liderów rynku światowego w tej branży, obecnie w upadłości likwidacyjnej.

  Krościenko Wyżne – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Krościenko Wyżne; w dolinie Wisłoka. Siedziba gminy Krościenko Wyżne. We wsi znajduje się Góra Marynkowska zwana Patrią, na której palono wici, gdy Polska była w niebezpieczeństwie. Karpacka Troja – kompleks muzealny położony w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze.

  Gmina Miejsce Piastowe – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim. Gmina Korczyna – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim.

  Lipowiec – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Jaśliska. Wieś w praktyce nie ma stałych mieszkańców, znajduje się tu kilka budynków, wśród nich gospodarstwo agroturystyczne.

  Bóbrka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Chorkówka. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krośnieńskiego.

  Dodano: 08.09.2010. 00:33  


  Najnowsze