• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2010 - Wojciech Pastuszka

  09.11.2010. 09:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W ciągu kilku lat blog "Archeowieści" zyskał duże uznanie laików i naukowców. Wojciech Pastuszka opisuje tu odkrycia z dziedziny archeologii, paleontologii i biologii ewolucyjnej. Jego artykuły - zarówno pisane pro publico bono, jak i publikowane w prasie - opatrzone są odnośnikami do źródeł, oparte o sprawdzone i przystępnie omówione informacje. Z tego powodu w jego serwisie często zabierają głos naukowcy, a instytucje badawcze dostarczają autorowi materiałów i przystają na patronat medialny swoich konferencji. Red. Pastuszka jest kandydatem - w kategorii Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa - w VI edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  "Brakowało mi w polskim internecie miejsca, które informowałoby na bieżąco o najnowszych odkryciach archeologicznych. Tymczasem obserwując zagraniczne serwisy widziałem, że informacji tego typu jest bardzo dużo i często są one na tyle doniosłe, że dezaktualizują informacje podawane w wielu książkach. Przed uruchomieniem +Archeowieści+ miałem na koncie tylko parę gazetowych publikacji na ten temat" - wspomina Wojciech Pastuszka, który od ponad czterech lat prowadzi w formie bloga informacyjny serwis archeologiczny.

  Jak podkreśla w imieniu czytelników bloga dr hab. January Weiner, polski redaktor ResearchBlogging.org i pracownik naukowy Max Planck Institute for Infection Biology w Niemczech, serwisy takie jak "Archeowieści" są nie tylko bieżącymi informatorami, ale też skarbnicą wiedzy dla wszystkich korzystających z Google'a lub innych wyszukiwarek.

  Zdaniem dra hab. Weinera, serwis w sposób "niezwykle żywy" informuje o najnowszych wiadomościach nie tylko z dziedziny archeologii, ale również paleontologii i biologii ewolucyjnej. Artykuły przygotowywane przez Wojciecha Pastuszkę są zawsze kompetentne, na znakomitym poziomie naukowym, zawsze opatrzone odnośnikami do źródeł, a przy tym pisane ciekawie i przystępnie - ocenia.

  "Wojciech Pastuszka od lat serwuje nam dwa-trzy ciekawe artykuły dziennie, każdy starannie przygotowany i każdy napisany bez zapłaty. Wydaje mi się, że zasłużył na nagrodę "popularyzatora nauki". Przyznam się, że mam w tym swój egoistyczny interes: chciałbym, żeby +Archeowieści+ trwały i rozwijały się, a każdy bloger-amator potrzebuje motywacji" - pisze dr hab. Weiner, rekomendując kandydaturę Pastuszki w tegorocznej edycji konkursu serwisu PAP - Nauka w Polsce i MNiSW.

  Pastuszka przyznaje w rozmowie z PAP, że głos naukowców jest dla niego szczególnie ważny. Wiele przyjemności sprawiają mu dyskusje toczące się pod jego tekstami, w których biorą również udział naukowcy - nie tylko archeolodzy czy historycy. Wiele razy słyszał opinie, że na "Archeowieści" warto zaglądać nie tylko ze względu na wpisy, ale też na toczące się pod nimi dyskusje.

  "Od początku zakładałem połączenie atrakcyjnego przekazu z dużą rzetelnością i chyba mi się to udało, ponieważ z serwisu chętnie korzystają i laicy, i naukowcy. Kiedy zaczynałem prowadzić serwis nie spodziewałem się, że powstanie tak spora grupa komentujących czytelników. Liczba osób odwiedzających +Archeowieści+ wielokrotnie przebiła moje najśmielsze marzenia. Liczyłem na kilkadziesiąt, najwyżej ponad sto odsłon dziennie. Obecnie jest ich ponad 4 tysiące dziennie. Największą jednak satysfakcją są dla mnie sygnały od osób, które dotąd nie interesowały się archeologią czy paleoantropologią, ale po przypadkowym trafieniu na +Archeowieści+ zaczęły regularnie czytać wpisy" - mówi redaktor serwisu.

  W "Archeowieściach" ukazywały się już informacje przekazywane serwisowi przez wielu polskich naukowców. To kolejna rzecz, której Pastuszko w ogóle nie zakładał. "Archeowieści" dostają informacje o badaniach m.in. z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Archeologii i Etnologii (IAE) PAN oraz Państwowego Instytutu Geologicznego. Rezultatami swoich badań dzieli się też z serwisem coraz liczniejsza grupa archeologów.

  "Takie materiały robione w oparciu o bezpośrednie relacje naukowców byłoby zapewne liczniejsze, gdybym miał więcej czasu. Niestety +Archeowieści+ wciąż robię hobbystycznie, po pracy" - tłumaczy Pastuszka.

  "Archeowieści" angażują się też w informowanie o działalności polskich muzeów i skansenów archeologicznych. Autor bloga jest w kontakcie z kilkoma takimi instytucjami, uzgodnił szczegóły współpracy m.in. ze skansenem Karpacka Troja w Trzcinicy.

  "Dzięki pomocy i inicjatywie Julii Chyli od początku tego roku +Archeowieści+ mają także dział +Wydarzenia+, w którym informujemy o najbliższych konferencjach, wykładach, wystawach czy festynach związanych z archeologią" - oddaje zasługi współpracowniczce Pastuszka.

  Dodaje, że "Archeowieści" miały już zaszczyt być patronem kilku konferencji naukowych i studenckich, m.in. tegorocznej konferencji IAE PAN "Przeszłość dla Przyszłości". W serwisie ukazały się wówczas omówienia większości wygłoszonych na konferencji referatów.

  Obecnie redaktor uzgadnia patronaty nad kolejnymi imprezami. Oprócz prowadzenia serwisu pisze artykuły popularnonaukowe dla Gazety Wyborczej i współpracuje z magazynem "Archeologia Żywa". Jest też członkiem inicjatywy ResearchBlogging.org, której celem jest popularyzacja oryginalnych prac naukowych.

  Jak zaznacza dr hab. Weiner, istnienie takich blogów i serwisów jest ważne m.in. dlatego, że z różnych przyczyn internet pełen jest poglądów skrajnych, spoza naukowego konsensusu.

  "Serwis +Archeowieści+ jest jednym z najpopularniejszych amatorskich serwisów naukowych w internecie; codzienne odwiedzają go tysiące osób. Chciałem przy tym podkreślić wysokie kompetencje autora, który nie nabiera się na sensacyjne doniesienia z prasy codziennej, nie ulega przejaskrawionym opiniom z wywiadów i informacji dla prasy, lecz przede wszystkim polega na materiałach źródłowych i oryginalnych publikacjach" - ocenia.

  "Nominacją Wojciecha Pastuszki chciałbym zwrócić uwagę na rosnącą rolę tego typu internetowych serwisów bądź blogów w popularyzacji nauki w Polsce i na świecie. Ci, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o odkryciach naukowych, coraz częściej korzystają z internetu" - podsumowuje rekomendujący kandydata biolog ewolucyjny.

  PAP - Nauka w Polsce

  kol/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Archeowieści – częściowo płatny wortal (serwis informacyjny) pod adresem archeowiesci.pl, dotyczący archeologii i nauk pokrewnych. Archeologia eksperymentalna (inaczej: archeologia doświadczalna), to jedna z metod badawczych z dziedziny archeologii. Jej kolebką są kraje anglosaskie, tam też doczekała się największej liczby opracowań naukowych i podzieliła się na rodzaje w ramach klasycznego Thomsenowskiego podziału epok w archeologii. Jej celem jest stworzenie materiału porównawczego pomocnego w interpretowaniu materiału źródłowego pozyskanego w toku badań przeprowadzonych metodą wykopaliskową. Błędnie utożsamiana z działalnością stowarzyszeń "historii żywej", archeologia eksperymentalna zajmuje się badaniem technologii wymarłych cywilizacji, próbując rekonstruować przedmioty i techniki rzemieślnicze. Podczas doświadczenia istotne są czerpane z niego informacje, nie zaś wykonane obiekty czy artefakty. Metody tej używa się głównie podczas prac nad oszacowaniem nakładu pracy, rekonstrukcją narzędzi na podstawie np. śladów przez nie pozostawionych, oraz próbami przypisania funkcji nieznanym przedmiotom. Bardzo modna w latach 60., obecnie, po latach zastoju, przeżywa renesans dzięki zastosowaniu najnowszych technik badawczych wraz z rozwojem archeologii jako nauki przyrodniczo-humanistycznej o charakterze interdyscyplinarnym. W Polsce, z powodu braku zainteresowania ze strony środowiska naukowego oraz w związku z atakami metodologów archeologii na podstawy koncepcji tej metody, archeologia eksperymentalna nie jest uznawana za metodę naukową, a wnioski są traktowane jako niczym niepoparte spekulacje o charakterze popularyzatorskim. Odbiciem tego stosunku są imprezy masowe organizowane przez polskie muzea, zresztą festyniarski charakter działania połączony ze sporadycznie prowadzonymi pracami naukowymi przez kadrę o niewielkich z reguły praktycznych podstawach jest najsłabszym ogniwem archeologii eksperymentu i podstawową płaszczyzną, na której podważa się jej naukowość. Slashdot (często pisany w skrócie "/.", z ang. slash - ukośnik i dot - kropka) to popularny serwis internetowy o tematyce naukowo-technicznej, na który składają się krótkie notki o ciekawych stronach w Internecie wraz z linkami do tych stron. Internauci czytający daną notkę mają możliwość dodania własnego komentarza lub wypowiedzi. Zarys notki jest zazwyczaj dostarczany przez Internautów odwiedzających serwis Slashdot, a ich akceptacja do umieszczenia na stronach serwisu zależy od redaktorów serwisu. Inne informacje, które pojawiają się na stronach Slashdota to recenzje filmów, książek i pytania do czytelników serwisu o nazwie "Ask Slashdot".

  Obecne zasady encykloepdyczności są o tyle kuriozalne, że nic nie mówią o dorobku naukowym. Rozumiem, że jest on kłopotliwy w jednoznacznej ocenie, a kryteria typu, rektor, prof. dr hab. są o tyle łatwe, że albo są albo ich nie ma. Jednak naukowiec ma badać i publikować wyniki badań, a nie wyłącznie robić tytuły czy brać funkcje. I to ranga tych badań, wyników, wyrażona jakością czasopism, gdzie są publikowane plus cytowalnością jest kluczowa dla oceny encyklopedyczności. Dlatego proponuję dodać zapis, że encyklopedycznym naukowcem jest osoba, która ma dajmy na to min. 7 publikacji w czasopismach międzynarodowych (tzn. anglojęzycznych, być może są też niemeickojęzyczne np. w archeologii) z listy fladelfisjkiej, lub 1 artykuł z najwyższych pism Nature, Science, lub wysoką dla danej dziedziny cytowalność lub kilka (2?) monografie naukowe autorskie. Uzasadnienie; w kwestionariuszu recenzenckim jest pytanie, a na stronach filadelfijskich pism opinia, że do publikacji przyjmuje się artykuły o ważnych dla nauki zagadnieniach i prezentujące ważne naukowe wyniki, z reguły jest zapis o ich ponadregionalności. W miarę wysoki IF oraz umieszczenie takich czasopism na liście ministerialnej, filadelf. w wyższych kategoriach niż lokalne, wskazuje, że podchodzą one na poważnie do swoich wytycznych. Skoro więc artykuł wychodzi, tzn. że zarówno 2-3-5 recenzentów specjalistów z danej branży, jak i redakcja uznała, że dany artykuł spełnia takie kryteria. Nie nam więc oceniać czy słusznie, przypomnę Wiki ma odtwarzać rzeczywistość, a nie ją naprawiać/weryfikować. Przyznaję, nie wiem jak tu umieścić humanistów - u nich chyba bardziej liczą się ksiązki, monografie niż artykuły. Może ktoś ma pomysł. Ostatnio masowe stało się zgłaszanie osób bez hab. i prof. do usunięcia tylko na tej podstawie. Moze warto przywrócić sens słowa naukowy, przez zwracanie uwagi też na dorobek --Piotr967 podyskutujmy 18:17, 29 paź 2012 (CET) Sprawozdania Archeologiczne - polskie naukowe czasopismo archeologiczne (rocznik) wydawane od 1955 roku przez Zakład Archeologii Polski Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN w Krakowie, obecnie Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Centrum Archeologii Gór i Wyżyn w Krakowie. Od 1955 do 1966 roku redaktorem tego czasopisma był prof. dr Stefan Nosek, w latach 1967-2003 - prof. dr. hab. Jan Machnik a od 2004 roku jest nim prof. dr hab. Sławomir Kadrow. W Sprawozdaniach Archeologicznych (od tomu 56) publikowane są artykuły, pisane w języku angielskim i niemieckim, związane z archeologią Polski oraz Europy środkowej i południowo-wschodniej. Do 2011 roku ukazały się 63 tomy Sprawozdań Archeologicznych. W latach 1958-1960 ukazywały się po trzy tomy w jednym roku, a w 1961 roku ukazały się dwa tomy czasopisma. W pozostałych latach w jednym roku ukazywał się 1 tom Sprawozdań Archeologicznych. Pismo znajduje się na liście European Reference Index for the Humanities (ERIH).

  nk.pl (dawniej nasza-klasa.pl) – polski serwis społecznościowy, który został uruchomiony 11 listopada 2006. Jego pierwotnym celem było umożliwienie użytkownikom odnalezienia osób ze swoich szkolnych lat i odnowienie z nimi kontaktu. Aktualnie serwis nabrał charakteru wielopoziomowej platformy komunikacji dla polskich użytkowników internetu. Właścicielem 70% udziałów jest zarejestrowana na Cyprze spółka Excolimp (prowadzona przez wcześniejszych udziałowców przedsiębiorstwa Forticom, które było niegdyś właścicielem większości udziałów serwisu), pozostałe udziały należą do polskich założycieli serwisu. Reddit – serwis internetowy przedstawiający linki do ciekawych informacji, które ukazały się w Internecie. Serwis jest głównie anglojęzyczny, chociaż interfejs serwisu jest przetłumaczony na wiele języków (w tym polski).

  Efekt Slashdota – termin określający znaczne spowolnienie działania lub całkowite zablokowanie jakiegoś serwisu internetowego spowodowane nagłym wzrostem liczby odwiedzających ten serwis, gdyż pojawiające się tam informacje zostały zacytowane lub podlinkowane w jakimś innym, dużym i popularnym serwisie internetowym. Mniejsze serwisy internetowe są często uruchamiane na komputerach i łączach nieprzygotowanych do obsługi wielkiej liczby odwiedzających - nagły wzrost popularności powoduje znaczny wzrost ruchu sieciowego skierowanego do takiego serwisu, co pociąga za sobą znaczne wydłużenie czasu odpowiedzi i często zupełne zablokowanie. Blog.pl – polski serwis blogowy, założony w 2001 roku przez Adama Wojtkiewicza oraz Bartłomieja Pogodę. Początkowo korzystanie z jego usług było częściowo odpłatne. Od grudnia 2006 roku partnerem serwisu jest portal Onet.pl, korzystanie z niego jest darmowe; aby założyć blog, wystarczy mieć konto pocztowe. System umożliwia otwartą edycję kodu HTML. W grudniu 2007 roku wraz z odświeżoną wersją serwisu pojawiło się centrum debat – system otwarty dla wszystkich blogerów, bez względu na platformę, na której piszą, umożliwiający wymianę poglądów na aktualne tematy. Dysputy prowadzone są na poszczególnych blogach, a w serwisie pojawiają się jedynie ich skróty odsyłające do blogu autora. Uzupełnieniem mechanizmu debat jest blogometr – narzędzie obrazujące rozkład poglądów blogerów. W efekcie prowadzonych zmian w serwisie zostały wyraźnie rozdzielone dwie przestrzenie: międzyblogowych debat oraz blogów internautów. Serwis ma również wydzieloną sekcję, w której prezentuje bardziej popularnych blogerów.

  Konferencja naukowa – spotkanie grupy naukowców, praktyków i osób zainteresowanych pewnym działem nauki. W ramach spotkania referowane są wyniki badań naukowych lub odbywa się seria krótkich wykładów monograficznych i dyskusji na określony temat. Konferencje, obok publikacji, są jedną z dwóch podstawowych form prezentowania i dyskutowania wyników badań naukowych. Wystąpienia na konferencjach naukowych, w których prezentuje się swoje wyniki badań są nazywane prezentacjami, komunikatami, doniesieniami wstępnymi, referatami. Materiały konferencji mogą być publikowane.

  Witold Świętosławski (ur. 1 stycznia 1956 w Zgierzu), archeolog, dr hab., profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1 września 2012 r. dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakład Archeologii Średniowiecza i Nowożytności. Pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Specjalista w dziedzinie badań archeologicznych średniowiecza oraz bronioznawstwa, ze szczególnym uwzględnieniem śladów bytności ludów Wielkiego Stepu na terenach ziem polskich oraz kulturze materialnej średniowiecza w Polsce i państwie zakonu krzyżackiego w Prusach. Jest autorem kilku publikacji książkowych i ponad 100 artykułów.

  Popularyzacja nauki (popularyzacja wiedzy) – działania mające na celu uprzystępnienie wyników badań naukowych oraz przedstawienie problemów nauki szerokiej publiczności, podejmowane poza systemem szkolnictwa, jako jego uzupełnienie i wzbogacenie. Głównymi formami popularyzacji nauki są publikacje popularnonaukowe w postaci książek oraz publikacje i audycje w prasie, radiu, telewizji i w Internecie. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego – wydawca książek naukowych i dydaktycznych, których autorami są najwybitniejsi przedstawiciele nauki polskiej i światowej. Wydawnictwo nie ogranicza się do jednej dziedziny akademickiej, lecz wydaje najciekawsze prace polskich naukowców, a także przygotowuje tłumaczenia dzieł, które wzbudziły zainteresowanie, kontrowersje i wniosły znaczący wkład w naukę światową. Do czołowych przedsięwzięć wydawniczych należy seria Comunicare, w której publikowane są prace prezentujące systemy komunikacji, media, gatunki prasowe i piśmiennicze w ujęciu antropologicznym. Innymi istotnymi wydawnictwami są serie Wiedza o kulturze, Biblioteka Klasyków Nauki i Biblioteka Dzieł Wschodu. Wydawnictwa publikują również czasopisma naukowe: Przegląd Humanistyczny, Poradnik Językowy, Studia Iuridica, Polish Archeology Mediterranean (PAM) oraz wiele innych.

  Blogroll - zestaw odnośników do innych blogów umieszczany zwykle w bocznym menu (panelu) bloga. Niekiedy jest to mechanizm wymiany odnośników pomiędzy blogami, w innym wypadku są to odnośniki do blogów, które autor danego bloga regularnie czyta i ocenia.

  Dodano: 09.11.2010. 09:04  


  Najnowsze