• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kandydatka w konkursie Popularyzator Nauki 2010 - Ewa Korpysz

  11.11.2010. 09:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Jej misją jest ocalenie od zapomnienia niepowtarzalnych zabytków sztuki. Swoim słuchaczom opowiada i pokazuje stare dwory i parki, zamki i warownie, opactwa i klasztory. Zdradza ich tajemnice, popularyzując wiedzę o malarstwie, rzeźbie i architekturze Polski. Wskazuje też miejsca, które warto uczynić celem zagranicznych podróży. Ewa Korpysz, historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego (UW) kandyduje - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VI edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Ewa Korpysz jest pracownikiem Instytutu Historii Sztuki UW. Popularyzuje naukę poprzez otwarte prelekcje, m.in. w ramach Festiwalu Nauki, i publikacje związane ze sztuką. Ma na swoim koncie również wystawę fotograficzną, popularyzującą zabytki na Kresach. Od 1994 r. prowadzi wykłady w ramach spotkań organizowanych przez Warszawskie Stowarzyszenie Plastyków.

  "Stowarzyszenie skupia ludzi starszych różnych zawodów oraz emerytów, nieprofesjonalistów, którzy odkryli radość obcowania ze sztuką. Ludzie ci malują, tkają i zajmują się innymi dziedzinami twórczości. Rozwijając swoje zainteresowania, pragną też pogłębiać wiedzę na temat sztuki" - tłumaczy Korpysz.

  Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, od 16 lat na comiesięcznych spotkaniach w przystępny sposób przedstawia słuchaczom różne zagadnienia z historii sztuki europejskiej i polskiej. Każdy wykład ilustruje wieloma przezroczami. Całoroczne cykle tematyczne prezentowane są zarówno przekrojowo, jak i monograficznie.

  Wśród tematów omówionych przez Ewę Korpysz znalazły się: rozwój malarstwa europejskiego od średniowiecza do klasycyzmu, historia portretu w malarstwie, wielkie indywidualności sztuki końca XIX i 1.poł. XX w., pejzaż w malarstwie, sztuka okresu renesansu i wybitni twórcy w sztuce polskiej przełomu XIX i XX w. W 2010 r. słuchacze mieli okazję poznać sztukę europejską i polską od początku XIX w. do secesji (malarstwo, rzeźba, architektura). Ten cykl jest kontynuowany - na kolejnych spotkaniach ekspertka omawia rozwój sztuki w XX wieku.

  "Stowarzyszenie ma charakter otwarty, każdy pasjonat może się tu zgłosić. Wykłady cieszą się dużą frekwencją" - zapewnia Korpysz.

  W jej prezentacjach mogą także brać udział goście Festiwalu Nauki, z którym historyk sztuki współpracuje od 2004 r.

  "Podejmuję różnorodną tematykę, staram się tak dobrać zakres materiałów, by zainteresować słuchaczy o różnym przygotowaniu. Przychodzą uczniowie i studenci, ale też ludzie pracujący i starsi. Frekwencja jest zawsze bardzo duża" - deklaruje.

  W 2010 r. Korpysz przybliżyła słuchaczom mało znane tematy. Pierwszy dotyczył rezerwatu artystyczno-przyrodniczego w Tivoli.

  "Tivoli jest podrzymskim miasteczkiem, słynącym z imponującej starożytnej willi cesarza Hadriana, a przede wszystkim ze wspaniałych renesansowych fontann i kaskad willi d'Este. Ja pokazałam inne miejsce, położone wprawdzie w samym sercu miasteczka, ale zupełnie u nas nieznane, odkryte na nowo dopiero w 2005 r. Jest to romantyczne skalne urwisko z wodospadami i grotami, wykorzystane w epoce antyku dla lokalizacji kilku świątyń. Z uwagi na swoje walory krajobrazowe, miejsce to było celem podróży artystycznych malarzy, poetów, pisarzy - jak (Nicolas) Poussin czy (Johann Wolfgang )Goethe. W latach 30. XIX w. w wyniku regulacji rzeki i utworzenia gigantycznego wodospadu, ten dość dziki teren przekształcił się w rodzaj parku" - zdradza PAP popularyzatorka.

  Dodaje, że potem park stał się niedostępny i do 2005 r. zapomniany. Nadal niewiele osób o nim wie. Wiedzą już o nim jednak uczestnicy Festiwalu Nauki.

  Drugi temat również dotyczył miejsc zapomnianych i mało dostępnych dla przeciętnego turysty czy historyka. Korpysz przedstawiła festiwalowej publiczności dwa monastyry, położone w odległych od cywilizacji miejscach nad Stryjem i Dniestrem.

  "Pomyślane jako pustelnie, stały się jednak centrami intelektualnymi. Jeden z nich - w Ladawie na pograniczu mołdawskim, był nawet określany jako podolska Góra Atos. Założył go mnich z Atos, Antoni zwany Pieczerskim, późniejszy święty, założyciel słynnej ławry kijowskiej. Ten właśnie monastyr obecnie powoli wraca do życia. Natomiast inny klasztor, w Rozhurczu, jest już tylko zapomnianym reliktem dawnej świetności" - opowiada historyk sztuki.

  Jej wcześniejsze wykłady festiwalowe odkrywają tajemnice warowni krzyżackich (relacja z wykładu w serwisie PAP - Nauka w Polsce tutaj , prowadzą szlakiem opactw cysterskich w Polsce, próbują ocalić od zapomnienia dwory i rezydencje w Prusach Wschodnich, pokazują ginące skarby Kresów.

  Pozostałe wstąpienia popularyzatorskie Ewy Korpysz w 2010 r. dotyczyły m.in. historii architektury w Polsce i były przeznaczone dla kursantów ze Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich.

  Historyk sztuki jest także autorką zdjęć i współautorką wystawy fotograficznej pt. Cztery lata doświadczeń na Kresach" (Koło Naukowe Studentów IHS, 1- 10 czerwca 2009 r.). Wystawa była wynikiem organizowanych przez nią wakacyjnych wyjazdów na Kresy, w trakcie których uczestnicy - nie tylko studenci, ale też młodzi pasjonaci spoza środowisk akademickich - poznawali zabytki polskie na Ukrainie. Obozy miały na celu popularyzację sztuki zachowanej na tamtym terenie. Studenci mogli zobaczyć zarówno obiekty znane, jak i małe dwory, pałace i kościoły zapomniane, niekiedy bardzo zniszczone.

  Swoje publikacje popularnonaukowe Korpysz adresuje do szerokiego grona odbiorców. Popularyzuje przede wszystkim sztukę polską. Niekiedy są to też polonica za granicami naszego kraju. Czasem jednak porusza tematy związane z ciekawym zjawiskami w sztuce europejskiej. Stara się przy tym pokazać omawiane zabytki tak, by zachęcić do odwiedzenia ich w trakcie wakacyjnych podróży.

  Publikuje w zarówno w formie analogowej (Spotkania z Zabytkami, Zabytki - Heritage, Ad Rem - kwartalnik akademicki UW), jak i internetowej (Przewodnik Internetowy www.ciekawe-miejsca.net).

  Pełny zestaw publikacji i prac Ewy Korpysz jest dostępny na stronie: http://www.ihs.uw.edu.pl/

  PAP - Nauka w Polsce

  kol/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 11.11.2010. 09:04  


  Najnowsze