• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kilkusetletnie zabytki odkryto w XVII-wiecznej cerkwi na Podkarpaciu

  23.06.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  XVII-wieczną ikonę, która służyła jako deska w kopule, o wiek młodszą cerkiewną chorągiew i świeczniki znaleziono podczas prac konserwatorskich w zabytkowej cerkwi w Zadąbrowiu koło Przemyśla (Podkarpackie). Świątynia jest przygotowywana do przeniesienia.

  Na XVII-wieczną ikonę natrafiono podczas rozkładania kopuły cerkwi. "Znalazła się tam podczas remontu i przebudowy cerkwi w XIX wieku. Ikonę rozbito na deski i wbudowano je w kopułę, jako materiał budowlany. Niektórych desek, tych brakujących do pełnej kompozycji, jeszcze szukamy" - powiedziała PAP we wtorek podkarpacki konserwator zabytków Grażyna Stojak.

  Udało się odzyskać z kopuły jedną kompletną ikonę oraz część innej ikony.

  Ponadto konserwatorzy przygotowujący budowlę do rozłożenia na części znaleźli też kilka innych cennych przedmiotów: fragmenty XVII-wiecznego ikonostasu, świeczniki, napis oraz rzadko spotykaną chorągiew cerkiewną z XVIII wieku. Odkryto też XVIII-wieczną ikonę, która została zamalowana i posłużyła jako tło dla nowszego malowidła.

  Tego typu znaleziska jak chorągiew i świeczniki są - zdaniem Stojak - rzadkością. Ich stan zachowania jest bardzo dobry.

  Grekokatolicką cerkiew w Zadąbrowiu zbudowano w XVII wieku. Zgodnie z planem ma być rozłożona na elementy, z których każdy zostanie szczegółowo oznakowany, a następnie zakonserwowany i na powrót złożony. W efekcie świątynia zostanie przeniesiona o kilkadziesiąt metrów, na cmentarz. Obecnie bowiem stoi częściowo właśnie na cmentarzu, a częściowo na dróżce procesyjnej.

  Konserwator wyjaśniła, że cerkiew została przesunięta kilkanaście lat temu, ponieważ budowano nowy kościół. Przez ostatnie lata popadała w coraz większą ruinę. Jej konstrukcja została poruszona podczas poprzednich przenosin.

  Dzięki temu, że w ubiegłym roku zabytek został objęty rejestrem, czyli jest prawnie chroniony, można finansować jego konserwacje, remonty.

  Przenosiny cerkwi na nowe miejsce mają zostać zakończone jesienią br. Stojak zauważyła też, że cerkwi zostanie nadana funkcja kaplicy przedpogrzebowej, dzięki czemu będzie stale odwiedzana, co przyczyni się do lepszego zachowania zabytku.

  PAP - Nauka w Polsce

  api/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Abałacka Ikona Matki Bożej „Znak” – wariant Ikony Matki Bożej „Znak” napisany w pierwszej połowie XVII wieku przez protodiakona soboru Mądrości Bożej i Zaśnięcia Matki Bożej w Tobolsku imieniem Matwiej, dla nowo wzniesionej z fundacji prywatnej cerkwi, której patronować miała właśnie ikona „Znak”. W trakcie pisania ikony Matwiej miał mieć widzenie, w czasie którego ujrzał Matkę Bożą w pozie, w jakie była przedstawiona na ikonie "Znak", ale w towarzystwie świętych Mikołaja i Marii Egipcjanki. Widok ten skłonił go do umieszczenia tych postaci na pisanej ikonie. Jeszcze przed uroczystym przeniesieniem do poświęconej cerkwi ikona zyskała opinię cudownej. Dawid Selenica lub Selenicasi – albański malarz z końca XVII i początku XVIII wieku. Uważany jest za jednego z najważniejszych twórców ikon oraz fresków na terenie Albanii. Ikona Matki Bożej „Niewyczerpany Kielich” – jedna z cudownych ikon Matki Bożej typu Oranta. Oryginalna ikona „Niewyczerpany Kielich” miała zostać wskazana przez Maryję w czasie objawienia, jakiego we śnie doznał chłop z Sierpuchowa. Otoczony czcią wizerunek znajdował się w monasterze Władycznym do lat 20. XX wieku, kiedy zaginął po zamknięciu przez władze wszystkich cerkwi w mieście. Obecnie w Sierpuchowie - w monasterach Wysockim i Władycznym - znajdują się dwie kopie ikony, obydwie uznawane za cudotwórcze.

  Chorągiew husarska koronna Marcina Kalinowskiego - chorągiew husarska koronna I połowy XVII wieku, okresu wojen ze Szwedami i Moskwą. Chorągiew dragońska koronna Aleksandra Lubomirskiego - chorągiew dragońska koronna połowy XVII wieku, okresu wojen ze Szwedami.

  Chorągiew husarska litewska Wincentego Korwina Gosiewskiego - chorągiew husarska litewska połowy XVII wieku, okresu wojen ze Szwedami. Chorągiew husarska koronna Marcina Kazanowskiego - chorągiew husarska koronna I połowy XVII wieku, okresu wojen ze Szwedami i Moskwą.

  Chorągiew husarska koronna Stanisława Koniecpolskiego - chorągiew husarska koronna I połowy XVII wieku, okresu wojen ze Szwedami i Moskwą. Chorągiew husarska koronna Tomasza Zamoyskiego - chorągiew husarska koronna I połowy XVII wieku, okresu wojen ze Szwedami i Moskwą.

  Chorągiew dragońska koronna Jerzego Sebastiana Lubomirskiego - chorągiew dragońska koronna połowy XVII wieku, okresu wojen ze Szwedami.

  Chorągiew husarska koronna Stanisława Krzeczowskiego - chorągiew husarska koronna połowy XVII wieku, okresu wojen ze Szwedami i Moskwą.

  Chorągiew husarska koronna Mikołaja Potockiego - chorągiew husarska koronna I połowy XVII wieku, okresu wojen ze Szwedami i Moskwą. Chorągiew husarska prywatna Jana Baranowskiego - chorągiew husarska prywatna (koronna) I połowy XVII wieku, okresu wojen ze Szwedami i Moskwą.

  Dodano: 23.06.2011. 00:19  


  Najnowsze