• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kraków: otwarto sarkofag gen. Sikorskiego

  25.11.2008. 14:31
  opublikowane przez:

  Zaledwie kilkanaście minut zajęło specjalistom podniesienie sarkofagu gen. Władysława Sikorskiego. Teraz ma zostać wysunięta trumna ze szczątkami generała.

  Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dom urodzin generała Władysława Sikorskiego - izba pamięci upamiętniająca miejsce urodzenia się Władysława Sikorskiego w Tuszowie Narodowym. Larnaks – rodzaj trumny (sarkofagu) charakterystycznej dla kultury egejskiej, ale pojawiającej się również w późniejszych okresach historii starożytnej Grecji. Kontrowersje wokół okoliczności śmierci generała Władysława Sikorskiego dotyczą m.in. kwestionowania oficjalnych ustaleń dotyczących przyczyn katastrofy lotniczej, dalszych losów córki Sikorskiego - Zofii Leśniowskiej (jej ciała nie odnaleziono), osoby drugiego pilota i roli służb specjalnych różnych państw.

  Osiedle Władysława Sikorskiego (Dzielnica Sikorskiego) – największe pod względem liczby mieszkańców osiedle Żor. W latach 90. XX wieku osiedle miało ponad 12 tysięcy mieszkańców, dziś ma około 10 tysięcy. Patronem dzielnicy jest Władysław Sikorski. Osiedle składa się z 42 bloków z wielkiej płyty. Oprócz tego znajdują się tu domki mieszkaniowe na północno-wschodnim krańcu dzielnicy i blok z mieszkaniami socjalnymi. W budowie są nowe budynki wielorodzinne. Na osiedlu znajduje się kościół Miłosierdzia Bożego, a całe Osiedle Władysława Sikorskiego należy właśnie do tej parafii. Pomnik gen. Władysława Sikorskiego w Krakowie – pomnik upamiętniający gen. Władysława Sikorskiego w formie popiersia na postumencie znajdujący się na osiedlu Szkolnym 37 przed siedzibą Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 w Dzielnicy XVIII Nowa Huta w Krakowie. Pomnik został odsłonięty w 1982 roku.

  Ulica Tadeusza Płoskiego – jedna z głównych, wylotowych ulic Olsztyna. Rozciąga się od skrzyżowania al. gen. W. Sikorskiego z ul. Wilczyńskiego. Stanowi granicę pomiędzy dwoma południowymi osiedlami Generałów i Jaroty. Ławeczka Generała Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu − znajduje się na terenie Parku Solankowego przy ul. Zygmunta Wilkońskiego, przy zachodniej alejce łączącej Muszlę Koncertową z Zakładem Przyrodoleczniczym.

  Pierwszy rząd Władysława Sikorskiego – gabinet pod kierownictwem premiera Władysława Sikorskiego, utworzony 16 grudnia 1922 roku. Rząd ustąpił 26 maja 1923 roku. Adam Kułakowski (ur. 29 maja 1916, zm. 4 lipca 1943) – polski urzędnik, sekretarz cywilny generała Władysława Sikorskiego w latach 1939–1943. Pochodził z rodziny przemysłowców, jego ojciec, Henryk Kułakowski, przyjaźnił się z generałem Sikorskim. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej. We wrześniu 1939 Adam Kułakowski towarzyszył Sikorskiemu w jego wyjeździe z Polski i odtąd pełnił funkcję jego osobistego sekretarza. Należał do grona najbliższych współpracowników premiera Sikorskiego.

  Drugi rząd Władysława Sikorskiego – pierwszy rząd na uchodźstwie. Gabinet pod kierownictwem Władysława Sikorskiego, powołany przez prezydenta Władysława Raczkiewicza w dniu 30 września 1939 r. w Paryżu i urzędujący do 18 lipca 1940 r. Pierwsze posiedzenie Rady Ministrów odbyło się w dniu jej powołania, w Paryżu.

  IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu – publiczna szkoła średnia. Potocznie nazywana jest Sikorakiem, ze względu na położenie na pl. Sikorskiego w Bytomiu. W związku z tym jako patrona szkoły często mylnie podaje się Władysława Sikorskiego.

  Wielopole - administracyjne osiedle Tarnobrzega położone w centralnej części miasta. Granice osiedla wyznaczają ulice: Wisłostrada, Mickiewicza, Piłsudskiego, Sikorskiego. Mensa ołtarzowa (z łac. stół, tablica) – płyta stanowiąca blat ołtarza w Kościele katolickim. Mensa jest oparta na nogach (stipes) lub bloku, skrzyni (sarkofagu).

  Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych im. gen. broni Władysława Sikorskiego (CPdMZ) – ośrodek szkolenia wojskowego Sił Zbrojnych RP Trzeci rząd Władysława Sikorskiego – gabinet pod kierownictwem Władysława Sikorskiego, istniejący od 20 lipca 1940 do śmierci premiera w wyniku katastrofy lotniczej nad Gibraltarem, która nastąpiła 4 lipca 1943, zastąpił go 14 lipca 1943 rząd Stanisława Mikołajczyka, w dniach od 18-20 lipca 1940 obowiązki szefa rządu pełnił minister spraw zagranicznych August Zaleski, desygnowany na premiera przez prezydenta RP Władysława Raczkiewicza.

  Dodano: 25.11.2008. 14:31  


  Najnowsze