• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Legendy czeskich zamków i pałaców w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie

  05.03.2011. 08:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Legendy czeskich zamków i pałaców" - wystawę przedstawiającą bogactwo kulturowe, historię i legendy związane z 32 zamkami Republiki Czeskiej - można oglądać w warszawskim Państwowym Muzeum Archeologicznym (PMA). Ekspozycję przygotowało z Czeskie Centrum i PMA.

  "Republika Czeska znajduje się w samym sercu Europy. Ten niewielki kraj ma bogatą historię, która wynika właśnie z jego unikatowego położenia geograficznego. Współczesne oblicze Republiki Czeskiej jest tak samo różnorodne jak w przeszłości, i dzięki tej różnorodności, może każdemu zaoferować to, czego szuka" - uważają organizatorzy ekspozycji.

  Zabytki prezentowane są w formie "pieśni wędrownych muzykantów". Atmosferę średniowiecznych siedzib podkreśla muzyka z tej epoki, która stanowi część wystawy, jak również zaproszenie do odwiedzenia prezentowanych miejsc.

  Ekspozycja składa się z 34 paneli prezentujących fotografie obiektu historycznego, tekst legendy, ilustrację powiązaną z głównym wątkiem legendy, mapkę Republiki Czeskiej, odnośniki internetowe, informacje na temat uroczystości i festiwali, które odbywają się w danym miejscu.

  Komisarzem wystawy w Państwowym Muzeum Archeologicznym jest mgr Piotr Piekarz.

  Wystawa jest czynna od poniedziałku do czwartku i w soboty w godz. 9-16 i niedziele w godz. 10-16. W niedzielę na wystawy wstęp jest bezpłatny.

  Ekspozycję można oglądać do 15 marca.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  Wystawa interaktywna – rodzaj wystawy, najczęściej muzealnej, na której ekspozycja budowana jest na zasadzie interakcji z widzem. Widz ma możliwość w sposób bezpośredni obcować z eksponatem poprzez dotyk, wzrok, słuch zapach. Pierwsze tego typu wystawy były związane z naukami przyrodniczymi. Kolejnym etapem rozwoju wystaw interaktywnych jest tworzenie centrów nauki.

  Muzeum im. Orła Białegomuzeum regionalne w Skarżysku-Kamiennej w województwie świętokrzyskim, utworzone w 1969 r. Poza ekspozycją w budynku muzealnym obejmuje prawie 2 ha ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce, zawierająca wiele unikatowych eksponatów. Poza ekspozycją stałą, prezentowane są także wystawy okresowe, głównie związane z regionem.

  Muzeum im. Orła Białegomuzeum regionalne w Skarżysku-Kamiennej w województwie świętokrzyskim, utworzone w 1969 r. Poza ekspozycją w budynku muzealnym obejmuje prawie 2 ha ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce, zawierająca wiele unikatowych eksponatów. Poza ekspozycją stałą, prezentowane są także wystawy okresowe, głównie związane z regionem.

  Gdyńskie Muzeum Motoryzacji – muzeum w Gdyni-Chyloni, będące prywatną inicjatywą właściciela i mające na celu gromadzenie i ekspozycję zabytkowych samochodów i motocykli. Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty w godz. 9.00–17.00. Przez trzy lata istnienia muzeum odwiedziły 32 tys. zwiedzających.

  Paweł Jaskanis (ur. 1958) - historyk sztuki i archeolog, syn archeologów Danuty i Jana Jaskanisów (związanych z Muzeum Okręgowym w Białymstoku, a później z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie).

  Narodowe Muzeum Antropologiczne(hiszp.: Museo Nacional de Antropología)– muzeum w stolicy Meksyku, położone w stołecznym parku Chapultepec. Otwarte 17 września 1964 roku muzeum zostało zaprojektowane przez Pedro Ramíreireza Vásquezea. Projekt nawiązuje do przedkolumbijskich budowli mieszkańców obecnego Meksyku. Cześć dużego, prostokątnego dziedzińca przykryta jest zadaszeniem wspartym na jednym słupie pokrytym płaskorzeźbami przedstawiającymi historię Meksyku. Z prostokątnego dziedzińca wchodzi się do mieszczących się na parterze 12 sali wystawowych, razem muzeum ma 23 sale z ekspozycją stałą i 1 z okolicznościową. Na piętrze urządzona jest ekspozycja etnograficzna. Układ ekspozycji w salach na parterze jest następujący:

  Hranice dokořán – Rozmówki polsko-czeskie to audycja telewizyjna realizowana we współpracy TVP Wrocław oraz Telewizji Czeskiej Studio Ostrawa. Do 2012 roku zostanie wyprodukowanych 78 odcinków, które będą emitowane w obu krajach. W Polsce mogą je oglądać widzowie ośrodków regionalnych TVP: we Wrocławiu (w każdą niedzielę o godz. 17:00), Opolu w środy, o 19:30, w Krakowie w czwartki, o godz. 17:15 oraz na antenie TVP Polonia w piątki o godzinie 16:30. W Czechach program jest emitowany w ogólnokrajowym kanale informacyjnym ČT24 (dostępnym również drogą satelitarną) w każdą niedzielę, o godz. 11:00.

  Dodano: 05.03.2011. 08:19  


  Najnowsze