• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maluchy bawią się w archeologów

  06.08.2010. 00:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 100 dzieci z różnych zakątków Polski, studentów Uniwersytetu Dziecięcego Unikids, spędza wakacje w Bielsku-Białej, gdzie poznają historię, między innymi poprzez udział w badaniach archeologicznych - poinformował Marcin Tadus z biura prasowego Unikids.

  "Maluchy garną się do nauki archeologii. Dlatego dla małych Indiana Jonesów zorganizowaliśmy w Bielsku-Białej specjalne zajęcia wakacyjne na wykopaliskach archeologicznych. Najmłodszy odkrywca ma 4 lata, najstarszy 12" - powiedział Tadus.

  Zajęcia potrwają dwa tygodnie. W programie znajdą się przykładowo rekonstrukcja piastowskiego grodu, budowa zbroi Wikinga, a przede wszystkim praca z miotełką i łopatą na prawdziwym stanowisku archeologicznym pod okiem naukowców z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

  "W Nowej Hucie-Branicach czeka na nich prawdziwy wykop, w którym znajdą różne przedmioty. Dzieci z wielkim zapałem kopią, szukają, zastanawiają się, gdzie mogą coś znaleźć. A kiedy już zabrzmi dźwięk szpachelki dotykającej jakiegoś przedmiotu, na ich twarzach rysuje się wielka radość. Jestem zbudowany ich zaangażowaniem. Każde znalezisko przeżywają jak prawdziwi archeolodzy" - powiedział Jacek Górski z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

  Zdaniem Magdaleny Gałuszki z Unikids, wakacje z archeologią to dla dzieci przygoda z nauką i historią. "Przez dwa tygodnie mogą poczuć się jak Indiana Jones. Na zajęciach maluchy same budują piastowski gród z gliny, patyków, kawałków roślin, poznając zasady umacniania fortyfikacji. W muzeum z kolei poznają techniki balsamowania mumii. Mają okazję zobaczyć i dotknąć starej ceramiki, narzędzi. Mogą też podjąć się koszenia pszenicy za pomocą sierpów krzemiennych" - dodała.

  Dwutygodniowa przygoda z historią to pierwszy tego typu projekt w Polsce. "Muszę przyznać, że ta archeo-przygoda, to strzał w dziesiątkę. Dzieci chętniej poszerzają swoją wiedzę, kiedy mogą coś zobaczyć na własne oczy, mogą  tego dotknąć, a zwłaszcza kiedy mogą to odkrywać razem z prawdziwymi naukowcami" - chwali pomysł matka dziewięcioletniej Karoliny - Dorota Merta.

  Uniwersytet Dziecięcy Unikids to zabawa w studiowanie, dzięki, której najmłodsi mogą zobaczyć jak wyglądają prawdziwe studia. Dzieci biorą udział w specjalnie przygotowanych dla nich wykładach i warsztatach między innymi z chemii, fizyki, archeologii, antropologii, neurofizjologii. Wykładowcami są prawdziwi profesorowie, doktoranci, naukowcy, podróżnicy i odkrywcy. Placówka działa w ośmiu miasta, w tym w Bielsku-Białej. Od jesieni zagości w czterech kolejnych, w tym w Katowicach. SZF

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ jbr/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dinopark w Krasiejowie – muzeum paleontologiczne połączone z parkiem rozrywki umieszczone na ciągle aktywnym terenie wykopalisk archeologicznych w Krasiejowie. Zwiedzający oprócz zwiedzenia muzeum i spędzenia czasu w parku rozrywki mogą udać się w na spacer po terenie wykopalisk, gdzie mogą zobaczyć repliki zwierząt prehistorycznych. Muzeum wirtualne, muzeum, w którym wykorzystuje się najnowsze technologie informacyjne w celu prezentacji zbiorów. Wirtualne muzeum może być częścią muzeum tradycyjnego (np. w postaci witryny internetowej) lub jednostką niezależną, istniejącą tylko w cyberprzestrzeni. W przypadku muzeów tradycyjnych, wirtualne muzeum jest metodą na dotarcie do szerszej liczby zwiedzających. Osoby zainteresowane określoną dziedziną mogą zapoznać się ze zbiorami i w ten sposób zostać zachęcone do odwiedzenia muzeum tradycyjnego. Z kolei osoby, które już odwiedziły dane muzeum tradycyjne, mogą wykorzystać muzeum wirtualne jako źródło wiedzy poszerzając informacje uzyskane podczas wizyty. Również dzięki wirtualnym wystawom, muzeum może zaprezentować swoje zbiory osobom, które nie są w stanie zwiedzić muzeum tradycyjnego: niepełnosprawnym lub osobom mieszkającym daleko do siedziby muzeum. Emetofobia – lęk przed wymiotowaniem lub przebywaniem w pobliżu osób wymiotujących. W niektórych przypadkach u osób cierpiących na tę fobię dochodzi do zaniku życia towarzyskiego i pojawiania się w publicznych miejscach (ze strachu że ktoś mógłby niedaleko nich zwymiotować), a także mogą występować zaburzenia w jedzeniu – chorzy mogą bać się że po zjedzeniu czegoś mogą zwymiotować; dlatego mogą być mylnie diagnozowani jako chorzy na anoreksję. Osoby z emetofobią mogą zadawać sobie wiele trudu, aby nie zwymiotować lub nie zobaczyć innych wymiotujących osób.

  Uniwersytet Dzieci - Fundacja non-profit powstała w 2007 roku w Krakowie, gdzie mieści się też główna siedziba. Ponadto istnieją trzy oddziały fundacji: w Olsztynie, w Warszawie oraz we Wrocławiu. Uniwersytet Dzieci jest pierwszym uniwersytetem dziecięcym w Polsce. Zajęcia w formie warsztatów i wykładów prowadzone są dla dzieci w wieku 6-14 lat. Liczba studentów szacowana jest na około 6000 osób. Uniwersytet Dzieci prowadzi współpracę z naukowcami m.in. z takich ośrodków jak: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Wyższa Szkoła Europejska. Galeria Zamkowa Muzeum w Bielsku-Białej – placówka kulturalna funkcjonująca od marca 2005 r. na parterze południowo-wschodniego narożnika Zamku książąt Sułkowskich, który jest główną siedzibą Muzeum w Bielsku-Białej.

  Muzeum Historii Bet Sze’an (hebr. מוזיאון הילדים לתולדות בית שאן) – muzeum historyczne położone w mieście Bet Sze’an na północy Izraela. Muzeum jest poświęcone historii tego miasta i jest specjalnie dostosowane dla dzieci. Halo Halo Dzieci Europy to druga płyta dziecięcego zespołu Dzieci z Brodą. Album złożony jest z piosenek wykonanych w językach krajów należących do Unii Europejskiej i zawiera między innymi dziecięce wykonanie Ody do radości Ludwiga van Beethovena.

  Transactional sex – termin określający relacje seksualne powiązane z wymianą dóbr ekonomicznych (głównie usług lub podarunków). Takie relacje mogą być jednorazowe lub trwałe, mogą też łączyć się z zaangażowaniem emocjonalnym. Kobieta lub mężczyzna mogą być jednocześnie zaangażowani w wiele związków opartych na tego typu transakcjach. Berek lub ganiany, goniany – dziecięca gra ruchowa, polegająca na tym, że jedna osoba (nazywana berkiem) musi dotknąć dowolną z pozostałych osób biorących udział w zabawie. Dotknięta osoba staje się berkiem, a poprzedni berek staje się zwykłym uczestnikiem zabawy. W grze może brać udział dowolna liczba osób. Kiedy jest dużo uczestników, mogą być dwa berki. Zabawa nie jest ograniczona w czasie, jednak zazwyczaj kończy się, gdy większość uczestników poczuje się zmęczona.

  Dom Tkacza – oddział Muzeum w Bielsku-Białej, w którym zrekonstruowano wygląd XVIII-wiecznego domu i warsztatu sukienniczego. Budynek muzeum położony jest w Bielsku-Białej przy ul. Sobieskiego i znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

  Animizm (łac. anima) – cecha myślenia dziecięcego, stan postrzegania świata, które przypisuje posiadanie "duszy" i żywotność lalkom i innym przedmiotom. Jest to cecha charakteryzująca dzieci w początkowym okresie wczesnego dzieciństwa lat (zdaniem Jeana Piaget w okresie wyobrażeń przedoperacyjnych (inteligencji reprezentującej)). Piaget (1973) sugerował, że dzieci posiadają tę cechę w wieku 2-4 lat, jednakże Subbotsky (2000) podsumował, że dzieci nawet do 6 roku życia mogą wykazywać animizm.

  Muzeum w Bielsku Podlaskim - państwowe muzeum dokumentujące historię Bielska Podlaskiego i okolic, funkcjonujące jako oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Piaskownica – miejsce zabaw dzieci. Zazwyczaj jest to prostokątna rama wykonana z plastiku, metalu lub drewna wypełniona piaskiem. Ściany tej ramy mogą być częściowo wkopane w ziemię, natomiast wystająca ich ponad ziemię część, wysokości kilkunastu centymetrów, stanowi ogrodzenie piaskownicy i zapobiega rozsypywaniu się piasku poza nią. Na krawędzie ramy piaskownicy zazwyczaj nałożone i umocowane są płaskie deski lub pełniące podobną rolę elementy z innego materiału, które z jednej strony mogą stanowić siedzisko dla bawiących się dzieci, a z drugiej łagodzą skutki ewentualnych upadków.

  Stardoll – gra internetowa będąca wirtualną wersją pomysłu papierowych lalek do ubierania. Strona, została uaktywniona 18 września 2006 roku. Ma ponad 236 mln. użytkowników (kwiecień 2013r.), których liczba ciągle wzrasta. Gra polega na ubieraniu wirtualnych lalek (co łączy się z wirtualnym kupowaniem odzieży, kosmetyków, mebli itp.) oraz na wchodzeniu w interakcje z innymi użytkownikami gry (tworzenie klubów i włączanie się do istniejących, pogawędki na czatach, czytanie magazynu o modzie). Grupą docelową są dziewczęta w wieku od 6 do 17 lat.Dzieci poniżej 10 lat mogą założyć konto bezpieczne dla dzieci.Polega ono na tym, że uczestnik nie może dołączyć do klubów, chodzić na imprezy oraz czatować z innymi uczestnikami.. Muzeum Izraela (hebr. מוזיאון ישראל) – muzeum położone w pobliżu Knesetu w Jerozolimie. Muzeum w stosunkowo krótkim czasie osiągnęło status światowej klasy instytucji muzealnej, prezentującej zbiory archeologii od najstarszych do współczesnych czasów. Oferuje szeroką ofertę wystaw, prezentacji, publikacji i programów edukacyjnych. Kompleks muzealny odwiedza ponad 950 000 gości rocznie, wliczając w to 100 000 dzieci w ramach programów edukacyjnych. Znajduje się w pobliżu Narodowego Campusu Archeologii Izraela i Biblia Lands Museum.

  Muzeum Juliana Fałata w Bystrej, oddział Muzeum w Bielsku-Białej, mieszczące się w zabytkowej willi artysty zwanej popularnie "Fałatówką", jest muzeum biograficzno-artystycznym. W domu tym artysta zamieszkał w 1910 roku, po ustąpieniu ze stanowiska dyrektora krakowskiej ASP.

  Dodano: 06.08.2010. 00:17  


  Najnowsze