• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MHP uruchomiło stronę internetową o Janie Karskim, legendarnym emisariuszu

  29.01.2012. 10:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pod adresem internetowym www.jankarski.org Muzeum Historii Polski uruchomiło stronę poświęconą Janowi Karskiemu, kurierowi Polskiego Państwa Podziemnego, który poinformował Zachód o Holokauście. Projekt jest częścią programu ,,Jan Karski. Niedokończona misja". 

   

  Kluczowym elementem strony www.jankarski.org, która powstała z okazji obchodzonego 27 stycznia VII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, jest mediateka. Zgromadzono w niej archiwalne zdjęcia, filmy oraz oryginalne raporty dotyczące misji Karskiego i funkcjonowania polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej.

  ,,Pomysł na mediatekę Jana Karskiego powstał z wiary w to, że żywy głos naocznego świadka i autentyczne dokumenty przemówią silniej niż tekst w książce do historii" - powiedziała PAP Ewa Wierzyńska, kierownik programu ,,Jan Karski. Niedokończona misja".

  Dostępne na stronie materiały można przeglądać wybierając jeden z ich rodzajów (zdjęcia, dokumenty, filmy, książki lub teksty) bądź stosując kryterium tematyczne - według związku materiałów z wybraną historią z życia Karskiego.

  ,,Chcieliśmy stworzyć miejsce, do którego nauczyciele będą mogli odsyłać uczniów, a które zaoferuje im więcej niż biograficzny wpis w Wikipedii. Liczymy na to, że obejrzenie kolejnych wersji raportu Karskiego z odręcznymi poprawkami ministra Stanisława Kota przemówi do wyobraźni czytelników i pobudzi jego zainteresowanie historią" - tłumaczyła w rozmowie z PAP Wierzyńska.

  Na stronie internetowej poświęconej emisariuszowi wkrótce udostępniony zostanie interdyscyplinarny pakiet edukacyjny ,,Jan Karski. Życie i misja". Jest to związane z działaniami na rzecz obchodów stulecia urodzin Karskiego w 2014 r.

  Jan Karski (wł. Jan Kozielewski) urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. Jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego w 1942 r. dwukrotnie wszedł do getta warszawskiego, był też w obozie przejściowym w Izbicy. Z misją poinformowania aliantów o dokonywanej zagładzie narodu żydowskiego dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina D. Roosevelta. Jego raport nie przyniósł jednak oczekiwanych rezultatów.

  Po wojnie pozostał w USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Za swoje wojenne i powojenne zasługi został wielokrotnie uhonorowany, m.in. Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie.

  Strona www.jankarski.org to projekt zrealizowany dzięki wsparciu Kancelarii Senatu przy współpracy ze Stowarzyszeniem ,,Wspólnota Polska".

  PAP - Nauka w Polsce

  wmk/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nagroda Jana Karskiego i Poli Nireńskiej została ufundowana w 1992 roku przez prof. Jana Karskiego (1914-2000) legendarnego kuriera wojennego Rządu RP na uchodźstwie, świadka Holocaustu i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Ustanowił ją dla uhonorowania pamięci swej żony Poli Nireńskiej, tancerki i choreografki, która w czasie wojny jako jedyna przeżyła z ponad 70-osobowej rodziny żydowskiej. Jan Karski, właściwie Jan Romuald Kozielewski, pseudonim Witold (ur. 24 czerwca 1914 w Łodzi, zm. 13 lipca 2000 w Waszyngtonie) – obywatel polski i Stanów Zjednoczonych, honorowy obywatel Izraela, prawnik i dyplomata, historyk, od 1939 w konspiracji, kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holokaustu. Za swoją działalność został odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi – polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności. Raport z podziemia 1942 – książka napisana przez Tadeusza Chciuka-Celta pod pseudonimem Marek Celt. Chciuk opowiada, jak Emisariusz Premiera RP gen. W. Sikorskiego w nocy z 27 na 28 grudnia 1941 wziął udział w operacji „Jacket” i wylądował na spadochronie w okupowanej Polsce. Jego zadaniem było sporządzenie dla Sikorskiego raportu o stanie Polskiego Państwa Podziemnego. Do Londynu powrócił jednak, na skutek szeregu przeszkód i trudności, dopiero w czerwcu 1943. Nie zdążył przekazać swojego raportu gen. Sikorskiemu, który 4 lipca tegoż roku zginął w Gibraltarze. „Raport z podziemia - 1942” jest kontynuacją innej książki „Koncert” i raportem jaki przygotowywał dla gen. Sikorskiego. „Raport” zawiera ciekawe informacje o sytuacji Państwa Podziemnego, w tym analizę sytuacji w Podziemnym Harcerstwie, podziały w jego łonie, z odniesieniem do sytuacji przed wrześniem 1939 r.

  Misja Narodów Zjednoczonych w Sierra Leone (ang. United Nations Mission In Sierra Leone). Misja pokojowa ONZ w Sierra Leone z siedzibą w Freetown. Została ustanowiona mocą rezolucji S/RES/1270 Rady Bezpieczeństwa ONZ z 22 października 1999. Zastąpiła dotychczasową misję obserwacyjną (UNOMSIL). Celem misji było pomóc w wprowadzeniu w życie porozumienia pokojowego z Lome, pomiędzy stroną rządową a Zjednoczonym Frontem Rewolucyjnym (RUF). Misja została zakończona w grudniu 2005 roku. W jej miejsce powołano Zintegrowane Biuro Narodów Zjednoczonych dla Sierra Leone (UNIOSIL). Ławeczki Jana Karskiego – seria sześciu rzeźb pomnikowych autorstwa rzeźbiarza Karola Badyny poświęconych pamięci Jana Karskiego. Ławeczki powstały w latach 2002-2009: w Waszyngtonie (2002), Kielcach (2005), Nowym Jorku (2007), Łodzi (2009), Tel-Awiwie (2009) i Warszawie (2013).

  Stadion Miejski w Suwałkach, dawniej Stadion KS Wigry – stadion piłkarski, mieszczący się w Suwałkach. Pierwotnie pełnił funkcję zarówno stadionu piłkarskiego, jak i lekkoatletycznego. Dziś, jedynie piłkarskiego. Hattrick – komputerowa gra internetowa typu MMOG rozgrywana za pomocą przeglądarki internetowej, wyprodukowana i wydana przez Hattrick Limited. Jest to menedżer piłkarski, który pozwala graczowi wcielić się w prezesa fikcyjnego klubu piłkarskiego. Do czerwca 2012 roku miała 700 tysięcy aktywnych graczy.

  Jerzy Koziński – polski działacz piłkarski z Dolnego Śląska. Jego działalność w piłce nożną można podzielić na dwie części: klubową oraz w strukturach związkowych. Były Prezes klubu piłkarskiego KGHM Zagłębie Lubin. Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych jest miejscem, w którym zgromadzono urządzenia, dokumenty i zdjęcia związane z wytwarzaniem, przesyłem i zastosowaniem energii elektrycznej. Udostępnia zwiedzającym eksponaty obrazujące historię przemysłu energetycznego.

  Strona internetowa, strona WWW (ang. web page) – dokument HTML udostępniony w Internecie przez serwer WWW. Po stronie hosta użytkownika, strona WWW jest otwierana i wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej. Autorem pierwszych stron WWW jest Tim Berners-Lee.

  Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – muzeum, którego zbiory są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Siedziba znajduje się w budynku wzniesionym w latach 1970-1978. Muzeum powstało w roku 1956 jako Gnieźnieński Oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W 1973 r. zostało przekształcone w samodzielną jednostkę, która od marca 1983 nosi nazwę Muzeum Początków Państwa Polskiego. Gromadzi eksponaty archeologiczne, kultury materialnej od średniowiecza do czasów współczesnych, sztukę, zabytki i archiwalia związane z historią Gniezna. Księgozbiór muzeum liczy ponad 17 tysięcy pozycji.

  Centrum Dialogu „Przełomy” – multimedialne muzeum historyczne wojennego i powojennego Szczecina i Pomorza Zachodniego, dział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Pomysłodawczynią i kierownikiem Centrum jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. Otwarcie ekspozycji stałej jest przewidziane na sierpień 2014 r. Budowa pawilonu wystawowego na placu Solidarności w Szczecinie rozpoczęła się w 2012 r.
  Celem ekspozycji jest pokazanie przełomowych momentów historii miasta oraz ziem zachodnich od roku 1939 (okres niemiecki), przez 1945 (przejęcie władzy przez stronę polską), po rok 1989 na tle wydarzeń ogólnopolskich i europejskich. Obok zagadnień politycznych będzie pokazany proces tworzenia się po 1945 r. nowego, polskiego społeczeństwa, życia codziennego oraz wydarzeń przełomowych – budujących drogę do wolności.
  Ważną część działalności Centrum Dialogu „Przełomy” stanowią przedsięwzięcia edukacyjne. Misją placówki jest przywracanie pamięci, pomoc w budowie tożsamości regionalnej, propagowanie idei wolności i solidarności, budowanie sprzeciwu wobec totalitaryzmów i nacjonalizmów.
  Mariawityzm – grupa wyznań chrześcijańskich powstała w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, oparta na objawieniu Miłosierdzia Bożego, którego miała dostąpić polska zakonnica Feliksa Kozłowska, która po objawieniach w 1893 podjęła misję uzdrowienia polskiego duchowieństwa. Wspólnota mariawicka działała początkowo w ramach Kościoła rzymskokatolickiego zachowując jego zwyczaje i praktyki pobożnościowe, jednak w 1906, po ekskomunice nałożonej przez papieża Piusa X na założycielkę i księdza Jana Kowalskiego, została z niego wyłączona.

  Dodano: 29.01.2012. 10:47  


  Najnowsze