• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miasto ruin - powojenna Warszawa w trójwymiarze

  29.07.2010. 19:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Trójwymiarową panoramę ruin powojennej Warszawy z wiosny 1945 roku, pokazaną z perspektywy lecącego nad nią samolotu, można zobaczyć w filmowej animacji "Miasto ruin", przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego dla uczczenia zbliżającej się rocznicy zrywu.

  Trójwymiarową panoramę ruin powojennej Warszawy z wiosny 1945 roku, pokazaną z perspektywy lecącego nad nią samolotu, można zobaczyć w filmowej animacji "Miasto ruin", przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego dla uczczenia zbliżającej się rocznicy zrywu.

  "Chcieliśmy, by widz, zwłaszcza młody, uświadomił sobie ogrom zniszczeń, jakie dotknęły Warszawę podczas II wojny. Zależało nam na zachowaniu wierności wszystkich szczegółów, dlatego realizatorzy projektu korzystali z obszernej bazy zawierającej elewacyjne, kartograficzne, geodezyjne, urbanistyczne i architektoniczne dane stolicy. Efekt trwającej blisko trzy lata pracy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania" - mówił podczas środowej premiery prasowej obrazu dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.

  Film jest unikalnym projektem zarówno pod względem historycznym, jak i technologicznym. Jego podstawą były setki archiwalnych fotografii, kroniki filmowe i fotoplany radzieckie. Najpierw powstała oparta na nich wirtualna makieta miasta. "Potem zaczęliśmy się zastanawiać, w jaki sposób pokazać zrujnowaną stolicę. Zdecydowaliśmy się na ukazanie jej z lotu ptaka, z perspektywy trasy, jaką latały podczas Powstania Liberatory ze zrzutami dla walczących - przelot nad Wisłą od południa, aż do Starego Miasta, potem w lewo nad ruinami getta i centrum, by zakończyć z powrotem w pobliżu koryta rzeki" - opowiadał prowadzący projekt Michał Gryn z firmy Platige Image.

  Po wykonaniu makiety realizatorzy wybrali 35 charakterystycznych punktów stolicy, które miały stanowić pewne wyznaczniki obrazu. Należały do nich m.in. Zamek Ujazdowski, Muzeum Narodowe, mosty Poniatowskiego i Kierbedzia (po wojnie na jego zachowanych filarach powstał Most Śląsko-Dąbrowski), Pałac Prezydencki, kościół św. Anny, mury obronne, pl. Krasińskich czy kościół na Nowolipkach. Kolejnym punktem był przelot uczestników projektu zaplanowaną do przedstawienia trasą i wykonanie projektu animacji symulującego ten przelot z zaznaczeniem kluczowych, charakterystycznych punktów.

  "Następnym krokiem było przygotowanie wirtualnej bryły miasta i naniesienie na nią charakterystycznych obiektów wraz z otaczającymi je najbliższymi budynkami i gruzami. Zespoły tych obiektów zostały następnie pokolorowane i naniesiono na nie barwy elewacji. W dalszej kolejności zaczęliśmy już odtwarzać całe osiedla i większe obszary. Miasto zostało podzielone na kilka sektorów, gdzie naniesiono ukształtowanie terenu, roślinność, drogi, a także tak szczegółowe obiekty jak zniszczone samochody czy barykady. Większość z nich, w sumie ok. 63 tys. była nanoszona ręcznie, co było bardzo czasochłonne" - relacjonował Gryn.

  Ostatnim etapem było "sfilmowanie" całości wirtualną kamerą i połączenie wszystkich elementów. Wieńczącym obraz akcentem stała się także sugestywna muzyka autorstwa Adama Skorupy. "Jako główny nośnik emocji zastosowałem kobiecy śpiew, który niczym lament matki nad grobem dziecka trafnie koresponduje z widokiem cmentarzyska zniszczonej Warszawy. Całości żałobnego nastroju dopełnił fortepian, wygrywający bardzo smutną, a jednocześnie tęskną melodię" - podkreśla Skorupa.

  Łącznie film trwa 5 minut i 6 sekund, kończą go napisy, które podają liczbę mieszkańców Warszawy 1 września 1939 r. - 1,3 mln osób, 1 sierpnia 1944 r. - 900 tys. osób i po Powstaniu Warszawskim - niecały tysiąc osób.

  Od 1 sierpnia "Miasto ruin" będzie wyświetlane na stałe na terenie ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak zdradzają przedstawiciele placówki, obraz został już zaproszony na kilka liczących się przeglądów i festiwali filmowych, rozważana jest także możliwość zaprezentowania go szerszej publiczności np. poprzez dystrybucję kinową.

  AKN

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ mhr/ krf/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Sypka Warszawa – singel i teledysk Anny Marii Jopek wydany przez Discovery i Muzeum Powstania Warszawskiego celem uczczenia 65. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, jako część wspólnego projektu Warszawa 1944. Bitwa o Polskę. Muzykę do słów Białoszewskiego z Pamiętnika z powstania warszawskiego skomponował Marcin Pospieszalski. Piosenkę na swojej płycie śpiewa też sam Pospieszalski. Powstanie Warszawskie – pierwsze DVD koncertowe płockiej formacji Lao Che. Zostało wydane w październiku 2006 roku przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Na płycie znalazły się dwa koncerty - obydwa z Warszawy. Pierwszy z nich został zarejestrowany w czerwcu 2005 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego przez TVP, drugi zaś to koncert z warszawskiej Proximy z 19 marca 2006 roku. Masa Powstańcza - organizowany od 2007 roku przejazd rowerzystów i rolkarzy ulicami Warszawy, którego celem jest upamiętnienie uczestników powstania warszawskiego. Inicjatywa powstała przy współudziale Warszawskiej Masy Krytycznej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Przejazd odbywa się co roku, w okolicach 1 sierpnia.

  Hardkor 44 - pełnometrażowy film animowany początkowo planowany na rok 2012. Obecnie (2013) produkcja została wstrzymana. Film ma być wykonany w technice 3D (grafika komputerowa) przez zespół specjalistów od animacji z Platige Image pod kierownictwem Tomasza Bagińskiego przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Scenarzystami są Tobiasz Piątkowski i Łukasz Orbitowski. 70. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim – uroczyste obchody powstania w getcie warszawskim w kwietniu i maju 2013. Organizatorami obchodów byli: Miasto Stołeczne Warszawa, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Honorowy Patronat nad obchodami 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

  Czuwaj Wiaro! to trzecia płyta dziecięcego zespołu Dzieci z Brodą. Wydany w czerwcu 2004 przez Fundację Godne Życie album powstał na zamówienie Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 60. rocznicy wybuchu powstania. Materiał na płytę zarejestrowała czołówka polskich muzyków wraz z dziećmi. Powstało również widowisko telewizyjne oparte w znacznej mierze na piosenkach zawartych na płycie. Miasto nieujarzmione, podtytuł Robinson warszawski - polski film z 1950 roku. Film opowiada o losach warszawskich robinsonów na tle burzenia Warszawy po zakończeniu powstania warszawskiego. Film powstał na kanwie wojennych wspomnień Władysława Szpilmana. Film jest niezwykłym "dokumentem" polskiej kultury filmowej, był on bowiem kręcony w dopiero co zniszczonej Warszawie i stanowi unikatowy zapis wyglądu zrujnowanego miasta w kilka lat po wojnie. W filmie dopatrzeć można się kilku charakterystycznych ulic i budynków Warszawy w stanie totalnej ruiny. Film jest też unikatowy ze względu na zawarte w nim sceny będące wiernymi rekonstrukcjami działań hitlerowskich grup technicznych powołanych do grabienia, podpalania i burzenia stolicy. Film powstawał w warunkach zaostrzonej cenzury komunistycznych władz, które wprowadziły liczne zmiany w scenariuszu, wypaczające pierwotny zamysł scenarzystów, który zrealizował dopiero w 2002 r. Roman Polański filmem Pianista .

  Umiera piękno – album Agi Zaryan wydany 17 lipca 2007 roku nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego i Cosmopolis. Album ukazał się z okazji obchodów 63. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Na płycie znajduje się dziewięć utworów autorstwa Krystyny Krahelskiej, Józefa Żywiny, Anny Świrszczyńska, ks. Jana Twardowskiego, Miry Grelichowskiej i Elżbiety Szemplińskiej. Autorem muzyki i aranżerem wszystkich utworów jest wieloletni partner artystyczny Agi Zaryan – Michał Tokaj. Muzeum Powstania Warszawskiego – muzeum historyczne w Warszawie, samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy, założone w 1983 jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Zostało otwarte w 2004 i wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 81) w 2005. Placówka dokumentuje historię powstania warszawskiego.

  Centrum Interpretacji Zabytku – oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy prezentujący historię odbudowy warszawskiego Starego Miasta.

  Koncert Niepodległości - spektakl słowno-muzyczny organizowany w Warszawie od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz począwszy od 2013 roku na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Jest to autorski projekt kompozytorki i wokalistki jazzowej Oli Turkiewicz oraz Jacka "Wiejskiego" Górskiego, producenta koncertu i autora części scenariuszy. Współorganizatorami Koncertu Niepodległości są Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej, Sudawia we współpracy ze Stowarzyszeniem Federacji Młodzieży Walczącej, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Zamkiem Królewskim w Warszawie.

  Warszawa oskarża – tytuł pierwszej wystawy w wyzwolonej Warszawie, zorganizowanej przez Biuro Odbudowy Stolicy w Muzeum Narodowym w 1945 roku po zakończeniu II wojny światowej. Wystawa została otwarta 3 maja i trwała do czerwca tego samego roku. Przedstawiała ona zniszczenia kultury polskiej oraz efekty terroru podczas okupacji niemieckiej i powstania warszawskiego. Kazimiera Majchrzak (ur. 13 lipca 1873 roku w Łodzi, zm. 15 sierpnia 1947 roku w Warszawie), warszawianka, znana jako "karmicielka gołębi". Wraz z siedmioma rodzinami, była jedną z pierwszych osób, które powróciły do ruin warszawskiego Starego Miasta, po wkroczeniu do stolicy wojsk radzieckich w 1945 roku. Jej mężem był prawdopodobnie Jan Majchrzak.

  Dzień Pamięci Warszawy – święto lokalne obchodzone 1 sierpnia w celu upamiętnienia wybuchu powstania warszawskiego w 1944 roku. Ustanowione przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy uchwałą z dnia 13 marca 2003 roku w miejsce, mającego być obchodzonym w tym samym dniu, Święta Warszawy. Einsatzkommando der Sicherheitspolizei bei der Kampfgruppe Reinefarth (znane także jako Sonderkommando "Spilker") – specjalna jednostka niemieckiej policji bezpieczeństwa, która w okresie powstania warszawskiego działała przy oddziałach Grupy Bojowej "Reinefarth". Komando, na którego czele stał SS-Hauptsturmführer Alfred Spilker, pełniło funkcję komórki wywiadu Kampfgruppe "Reinefarth", jak również przejęło - począwszy od 8 sierpnia 1944 - większość zadań związanych z "selekcją" wypędzanej ludności Warszawy oraz likwidacją jeńców wojennych i "niepożądanych" osób cywilnych. W sierpniu i wrześniu 1944 Sonderkommando "Spilker" zamordowało co najmniej 5000 mieszkańców Warszawy.

  "44" to tytuł pierwszej profesjonalnej i dotychczas największej antologii komiksowej opowiadającej o powstaniu warszawskim. Antologia została wydana 28 sierpnia 2007 r. przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

  Dodano: 29.07.2010. 19:17  


  Najnowsze