• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Minister Zdrojewski wsparł działania polskich archeologów w Egipcie

  03.10.2010. 20:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podczas kilkudniowego pobytu w Kairze (27-30 września) złożył wizytę w jedynej działającej na terenie Afryki i Bliskiego Wschodu polskiej placówce naukowej - Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

  Podczas pobytu w Kairze polski minister spotkał się z Ministrem Kultury Egiptu Faroukiem Hosni i Sekretarzem Najwyższej Rady Starożytności, Wiceministrem Kultury Egiptu - Zahi Hawassem. W czasie rozmów Bogdan Zdrojewski skupił się na omówieniu trzech zagadnień związanych z obecnością polskich archeologów w Egipcie.

  "Po pierwsze sposób finansowania i kłopoty z tym związane - na szczęście nie jest ich dużo i nie są wysokiej skali, ale muszą być rozwiązane. Po drugie, stan prac badawczych, jak również stan zaplecza zarówno technicznego, jak i materialnego. Staram się, aby pomóc w tej materii. Ostatni element - kontynuacja prac badawczych, także na obszarze państwa polskiego, jak i możliwości promowania tych osiągnięć w Muzeum Narodowym w Polsce z jednoczesnym zaangażowaniem instytucji egipskich - i to tych najistotniejszych - w tym Muzeum Kairskiego" - wyjaśniał Zdrojewski.

  Minister zaproponował również stronie egipskiej promocję w warszawskim Muzeum Narodowym, powstającego obok piramid w Gizie wielkiego muzeum - Grand Egyptian Museum (w części będzie posiadało zbiory obecnego Muzeum Egipskiego). Promocja miałaby polegać na prezentacji oryginalnych, wypożyczonych zabytków pochodzących ze słynnego grobowca faraona Tutanchamona.

  "Wiadomo, że maska pośmiertna i najważniejsze elementy prawie nie podróżują. Dla mnie było bardzo interesujące, że Minister Kultury (Farouk Hosni-przyp. PAP), jak i jego zastępca odpowiadający za archeologię (dr Zahi Hawass-przyp.PAP) wyrazili zainteresowanie współpracą i możliwością doprowadzenia do tego projektu"- nie krył zadowolenia minister Zdrojewski.

  Priorytetem podczas rozmów z ministrami egipskimi było również zapewnienie komfortu pracy polskich archeologów, których osiągnięcia są niekwestionowane. W szczególności podkreślił zasługi misji pracującej w Aleksandrii oraz tej na terenie świątyni Hatszepsut.

  Minister Zdrojewski był też w Aleksandrii, gdzie m.in. wizytował jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych badanych w Egipcie przez Polaków - Kom el-Dikka - to tutaj odkryto jedyne znane pozostałości po antycznym uniwersytecie w basenie Morza Śródziemnego.

  W ostatnim dniu wizyty szef resortu kultury odwiedził siedzibę polskich archeologów działających w Egipcie - Stację Badawczą Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, gdzie podjął go dyrektor placówki - dr Zbigniew E. Szafrański wraz z naukowcami przebywającymi na wykopaliskach i realizującymi projekty badawcze - prof. Karolem Myśliwcem i prof. Michałem Kobusiewiczem, pracownikami i stypendystami Stacji.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" (MOW) – muzeum zlokalizowane w Helu, otwarte wiosną 2006 roku, jego regulamin zatwierdził Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski 27 lutego 2009 roku. (istnieje Muzeum o podobnej nazwie: Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu - także nadzorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) Muzeum Dawnej Wsi "Domek Tkaczki" to prywatne muzeum założone przez Urszulę Jędrzejczyk oraz jej męża Grzegorza, znajdujące się w Bliżynie. Muzeum działa na podstawie regulaminu uzgodnionego z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim, 25 czerwca 2012 roku. Muzeum Historii Polski w Warszawie – muzeum, którego zadaniem jest zaprezentowanie najważniejszych wydarzeń polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem polskich tradycji wolnościowych. Akt powołania i statut placówki podpisał 2 maja 2006 na Zamku Królewskim w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, w obecności premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Tymczasowa siedziba muzeum mieści się przy ulicy Senatorskiej 35.

  Bogdan Andrzej Zdrojewski (ur. 18 maja 1957 w Kłodzku) – polski polityk i samorządowiec, w latach 1990–2001 prezydent Wrocławia, senator IV kadencji, poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, były przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, od 2007 minister kultury i dziedzictwa narodowego w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska. Foua Toloa − polityk, szef rządu Tokelau (ulu-o-Tokelau) od lutego 2009 do lutego 2010 oraz ponownie od marca 2011 do lutego 2012, jednocześnie minister finansów, minister transportu oraz minister odpowiedzialny za energię i telekomunikację (funkcje te pełni również obecnie), minister spraw zagranicznych, minister sprawiedliwości, minister bezpieczeństwa publicznego, minister ds. relacji z parlamentem oraz minister kultury, młodzieży i spraw kobiet. Wódz (faipule) atolu Fakaofo i jego reprezentant w lokalnym parlamencie (Fono).

  Galicyjski Rynek – sektor miejski w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, oficjalnie otwarty 16 września 2011 roku przez ministra Bogdana Zdrojewskiego. Europa to nasza historia – wystawa o historii zjednoczenia Europy prezentowana we Wrocławiu w dniach od 1 maja do 5 sierpnia 2009 roku w Hali Stulecia. Wystawę zwiedziło 85 tysięcy gości z Polski i zagranicy, wśród których znalazły się takie znane nazwiska świata polityki, mediów i kultury jak Tadeusz Mazowiecki, Václav Havel, Bogdan Zdrojewski, Paweł Adamowicz, Tomasz Lis, Adolf Juzwenko, Adam Michnik, Jerzy Borowczak, Krzysztof Pomian, Benoit Remiche (Dyrektor Generalny Muzeum Europy) obecni ambasadorzy Belgii i Czech, Stanisłau Stanisławawicz Szuszkiewicz czy Krzysztof Zanussi.

  Fryderyki 2009 – nagrody polskiego przemysłu fonograficznego za rok 2008; gala ich wręczenia miała miejsce w poniedziałek 20 kwietnia 2009 roku w Warszawie. Część rozrywkowa odbyła się w Fabryce Trzciny, zaś rozdanie nagród w dziedzinie muzyki poważnej i jazzu – jak przed rokiem, w Bazylice Ojców Salezjanów. Obie gale transmitowała Telewizja Polska. Podczas ceremonii Złote Fryderyki, przyznawane za całokształt twórczości, otrzymali: Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Zbigniew Namysłowski i Jerzy Połomski. Złote Fryderyki wręczył Pendereckiemu i Namysłowskiemu minister kultury – Bogdan Zdrojewski; za Henryka Mikołaja Góreckiego statuetkę odebrał Jerzy Kornowicz, prezes Związku Kompozytorów Polskich. W plebiscycie SMS-owym widzowie wybierali „Piosenkę Roku” – Fryderyka otrzymał utwór pt. „Maszynka do świerkania” wykonana przez grupę Czesław Śpiewa. Najwięcej nominacji do nagrody otrzymali: Anna Dąbrowska – 8, Czesław Śpiewa – 7, Maria Peszek – 7, Coma – 6. Najwięcej statuetek Fryderyka odebrali: Czesław Śpiewa – 3 oraz Maria Peszek – także 3. Muzeum Utracone – muzeum wirtualne założone w 2010 w Warszawie; dokumentuje i prezentuje wybrane obiekty z listy polskich dóbr kultury zaginionych lub zagrabionych w czasie II wojny światowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w granicach po 1945).

  Polish Archaeology in the Mediterranean (PAM) – rocznik naukowy wydawany od 1988 roku w Warszawie przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowane są w nim wyniki prac polskich archeologów w rejonie Morza Śródziemnego (min. Egipt, Syria, Cypr). Zamieszczane studia i artykuły publikowane są w językach kongresowych. Pismo cieszy się uznaniem międzynarodowym i jest podstawowym periodykiem informującym o sukcesach polskiej archeologii śródziemnomorskiej.

  Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach – polskie muzeum etnograficzne z siedzibą w Kielcach. Celem działania muzeum jest przede wszystkim gromadzenie, ochrona i udostępnianie zabytków kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego oraz popularyzacja kultury ludowej.

  Muzeum Ziemi Augustowskiej w Augustowie – muzeum z siedzibą w Augustowie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, działającą w ramach Augustowskich Placówek Kultury. Muzeum Izraela (hebr. מוזיאון ישראל) – muzeum położone w pobliżu Knesetu w Jerozolimie. Muzeum w stosunkowo krótkim czasie osiągnęło status światowej klasy instytucji muzealnej, prezentującej zbiory archeologii od najstarszych do współczesnych czasów. Oferuje szeroką ofertę wystaw, prezentacji, publikacji i programów edukacyjnych. Kompleks muzealny odwiedza ponad 950 000 gości rocznie, wliczając w to 100 000 dzieci w ramach programów edukacyjnych. Znajduje się w pobliżu Narodowego Campusu Archeologii Izraela i Biblia Lands Museum.

  Wszystko co kocham – polski film obyczajowy w reżyserii Jacka Borcucha. 7 września 2010 roku komisja powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego specjalna komisja pod przewodnictwem Agnieszki Holland ogłosiła, iż film jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny w 2011 roku. Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich (SNAP) jest społeczną organizacją zrzeszającą polskich specjalistów w zakresie archeo­logii i prahistorii oraz dyscyplin z nimi współ­pracujących, działających w dziedzinie badań archeo­logicznych, ochrony i konserwacji za­bytków archeologicznych oraz muzealnictwa archeologicznego. Członkami wspierającymi mogą być również inne osoby zainteresowane archeologią.

  Dodano: 03.10.2010. 20:33  


  Najnowsze