• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Młodzi egiptolodzy z całej Polski na sympozjum w Poznaniu

  21.04.2010. 00:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  II Konferencja Studentów Archeologii Starożytnego Egiptu odbędzie się 22 i 23 kwietnia w Sali Audiowizualnej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Wstęp na imprezę jest wolny.

  Sympozjum zorganizowały: Sekcja Kultury Starożytnej Koła Naukowego "Sfera Inicjatyw Interdyscyplinarnych" (UAM), Studenckie Koło Naukowe Starożytnego Egiptu "Kemet" (UW), Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i Stowarzyszenie Egiptologiczne w Poznaniu.

  Głównym celem konferencji jest wymiana wiedzy, doświadczeń oraz poglądów między studentami zainteresowanymi dziejami oraz kulturą starożytnego Egiptu. Dlatego spotkanie nie ma określonego tematu przewodniego, konferencja - podobnie jak w roku ubiegłym skoncentruje się na zainteresowaniach badawczych młodych egiptologów, ale także studentów innych dziedzin: historii czy historii sztuki.

  Referaty przedstawi kilkanaścioro studentów z wielu ośrodków naukowych, m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego.

  Gośćmi specjalnymi sympozjum będą: dr hab. Janusz Karkowski z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie - wieloletni uczestnik misji restauracyjnej i kierownik misji epigraficznej w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari, który wygłosi inaugurujący referat "Przeddynastyczne budowle sakralne starożytnego Egiptu. Trwałość idei" oraz dr Joanna Popielska-Grzybowska z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Ta wybitna specjalistka w dziedzinie tzw. Tekstów Piramid rozpocznie drugi dzień obrad wystąpieniem "Dlaczego Atum ma psią twarz i czy jest szczęśliwy? - co egiptolog-filolog może zrobić ze staroegipskim tekstem".

  Poza tym, specjalistka wystąpi w przeddzień konferencji (21 kwietnia, o godz. 18.00) w sali dydaktycznej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu z wykładem "Najstarsza religijna księga ze szkła".

  Szczegółowy program konferencji dostępny tutaj. SZZ 

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ kap/


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Zbigniew E. Szafrański – polski egiptolog, kierownik polsko-egipskiej misji archeologiczno-konserwatorskiej świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari z ramienia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Kairze. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – muzeum poświecone archeologii, zlokalizowane przy ulicy Wodnej w Poznaniu. Posiada cenne zbiory archeologiczne z terenów całej Polski oraz kolekcje pozaeuropejskie. Zespół Pieśni i Tańca "Łany" - reprezentacyjna grupa folklorystyczna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, działająca od 1974 roku. "Łany" skupiają wokół siebie studentów oraz absolwentów Uniwersytetu Przyrodniczego, jak również innych poznańskich uczelni. Głównym celem zespołu jest promowanie polskiego folkloru oraz polskich tańców narodowych.

  Lech Krzyżaniak (ur. 8 lutego 1940 r. w Wilkowie k. Szamotuł, zm. 10 lipca 2004 r. w Poznaniu) – polski archeolog, wieloletni dyrektor muzeum archeologicznego w Poznaniu, uczestnik oraz organizator wielu wypraw archeologicznych na tereny Sudanu, Egiptu oraz Algierii. Polsko-egipska Archeologiczna i Geologiczna Misja Skalna - prowadzi badania na skalnej półce położonej nad świątynią królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie. Powstała w 1998 r. w wyniku umowy pomiędzy Centrum Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego im. Kazimierza Michałowskiego a władzami Uniwersytetu w Tanta, a następnie Uniwersytetu Ain Shams w Kairze. Ze strony polskiej kierownikiem Misji jest od początku prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii UW, ze strony egipskiej - prof. Shafia Bedier z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ain Shams w Kairze.

  Joachim Śliwa (ur. 1940) – prof. dr. hab. Uniwersytetu Jagiellońskiego; zajmuje się zagadnieniami sztuki i archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu. Od roku 1998 kieruje Zakładem Archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu UJ. Przewodniczący Rady Naukowej Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie. W 1975 obronił rozprawę habilitacyjną. W 1995 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego Rozwój architektury starożytnego Egiptu, a w nieco szerszym pojęciu sztuki starożytnego Egiptu, obejmuje okres od czwartego tysiąclecia p.n.e. do IV wieku naszej ery. Całą tę epokę cechowała jedność artystycznych form, ciągłość rozwoju oraz funkcja służebna wobec władców i religii. Sztuka pomagała w utrzymaniu i utrwalaniu ustalonego porządku społecznego. W dzisiejszych czasach jest źródłem do poznania historii Egiptu.

  Chór Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu: Chór powstał w 1959 roku, a tworzą go studenci i absolwenci Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz innych wyższych uczelni w Poznaniu. Chór występuje podczas uroczystości akademickich, jak również w imprezach kulturalnych organizowanych w mieście i poza nim. Zespół występował w licznych koncertach cyklicznych (m.in. "Poznańskie Spotkania Chóralne", "Musica Sacra", "Biesiady Chóralne"). Współpracował z wieloma polskimi i europejskimi orkiestrami (Orkiestra Państwowej Filharmonii w Poznaniu, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu, Europejska Orkiestra Studentów Medycyny i Lekarzy). Collegium Novum w Poznaniu – budynek w centrum Poznania przy al. Niepodległości 4, gdzie mieści się obecnie Wydział Neofilologii oraz Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Instytut Historii Sztuki UAM z Wydziału Historycznego.

  Muzeum Petriego, właściwie Muzeum Archeologii Egipskiej Petriego (ang. Petrie Museum of Egyptian Archeology) – muzeum historii starożytnej Egiptu noszące imię angielskiego egiptologa prof. Williama Flindersa Petriego. Jest muzeum uniwersyteckim pod pieczą Instytutu Archeologii Uniwersytetu College London (UCL) w Londynie.

  Paweł Leszkowicz – historyk sztuki, kurator, wykładowca akademicki. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu, wykłada także na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Należy do sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA).

  Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (IH UAM) – jednostka organizacyjna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jeden z 5 instytutów tworzących Wydział Historyczny UAM. Dzieli się na 16 zakładów i 3 pracownie naukowe oraz dwie techniczne. Posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego oraz wnioskowania o nadanie tytułu naukowego profesora. Prowadzi działalność dydaktyczną i badawczą związaną z historią polityczną, społeczną i gospodarczą w jej poszczególnych epokach i aspektach. Instytut oprócz „klasycznej” historii oferuje także studia z archiwistyki, kultury politycznej, socjoekonomiki, historii wojskowości, mediewistyki oraz studia w ramach specjalności nauczycielskiej. Aktualnie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym podejmuje je ponad 1300 studentów. Instytut wydaje własne czasopisma oraz posiada też własne wydawnictwo naukowe. Dysponuje też samodzielną biblioteką instytutową z ok. 134 tys. woluminów wydawnictw zwartych i 40 tys. woluminów czasopism. Przy Instytucie Historii działają dwie ekspedycje archeologiczne (EA Łekno i EA Novae). Siedzibą Instytutu jest gmach Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin 78.

  Dodano: 21.04.2010. 00:17  


  Najnowsze