• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Moda i obyczaje plażowe w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

  14.05.2011. 08:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Wystawę prezentującą modę i obyczaje związane z wypoczynkiem na plaży przygotowało Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Z okazji "Nocy muzeów" otwarcie ekspozycji będzie miało wyjątkową oprawę.


  "Wystawa +Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe+ opowiada o zmianach, jakie zachodziły w zwyczajach związanych z szeroko rozumianym relaksem nad wodą. Oryginalne i zrekonstruowane dawne stroje plażowe, reprodukcje kart pocztowych oraz fotografii, archiwalne filmy to tylko niektóre z elementów naszej ekspozycji" - poinformowała Hanna Łopatyńska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

  Twórcy ekspozycji przekonują, że plażowanie jest ciekawym zjawiskiem kulturowym, wiążącym się niegdyś z koniecznością ścisłego przestrzegania zasad etykiety. Niestosowanie jej groziło posądzeniem o nieprzyzwoitość lub brak dobrego wychowania.

  "Obyczaje obowiązujące na plażach zmieniały się z biegiem lat. Różne były też stroje plażowe, coraz śmielej odkrywające części damskich i męskich ciał. Zmieniało się także podejście ludzi do samego opalania - albo skrzętnie chroniono się przed słonecznymi promieniami, albo wręcz przeciwnie - wylegiwano się na słońcu, aby jak najszybciej zbrązowieć" - dodała Łopatyńska.

  Dla miłośników relaksu nad wodą rozwijał się przemysł wytwarzający plażowe akcesoria, takie jak kosze, leżaki, parasole, parawany, a także stroje, kosmetyki, sprzęt sportowy. Plażowanie związane jest jednak nie tylko z morzem, a liczne kąpieliska funkcjonowały nad rzekami i jeziorami.

  Od lat międzywojennych słonecznych i wodnych kąpieli zażywać można było również na miejskich basenach i dlatego na wystawie znajdą się także informacje i fotografie pokazujące plaże i pływalnie w miastach: Toruniu, Warszawie i Poznaniu. Oprócz zwyczajów związanych wyłącznie z odpoczynkiem nad wodą, wystawa prezentować będzie także jego otoczenie: kurorty, pensjonaty, kawiarenki.

  Ponieważ otwarcie wystawy zaplanowano na sobotę, w trakcie "Nocy muzeów", tematyka plażowa oraz klimat wczasów będą pretekstem do rozmaitych działań, które muzealnicy zaproponują dorosłym i dzieciom. Zrelaksować się można będzie m.in. uczestnicząc w różnych plażowych i campingowych rozrywkach, tańcząc w maleńkiej kawiarence przy starych szlagierach, a nawet spędzając czas wolny w świetlicy pod czujnym okiem kaowca z czasów PRL-u.

  Dodatkowo chętni mogą ustroić się w biżuterię z muszelek, udekorować specjalnym tatuażem i wykonać pamiątkową fotografię. Goście będą mieli także okazję do znalezienia bursztynu w piasku, którego duża ilość jest ważnym elementem scenografii ekspozycji. OLZ

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu gromadzi, dokumentuje i upowszechnia świadectwa materialnej historii nauki w Wilnie i Toruniu powstałe przed rokiem 1945, oraz starą i cenną aparaturę badawczą i sprzęt laboratoryjny używany po 1945 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W szczególności są to przedmioty, pamiątki osobiste, fotografie i dokumenty związane z:

  Muzeum Tatry (Muzeum Techniki Tatra, Technické muzeum Tatra) formalnie jest jedną z wystaw Muzeum Regionalnego w mieście Kopřivnice (Koprzywnice) w Czechach (obok Willi Szustali, Muzeum Wójtostwa oraz Muzeum Emila i Dany Zatopków). Jednak ogromne bogactwo i atrakcyjność ekspozycji sprawiają, że wystawa ta jest dominującym elementem muzeum, które właśnie z nią najczęściej jest utożsamiane.

  Grażyna Kubica-Heller - polska socjolożka. Doktorat obroniła 17 maja 2007 roku na podstawie rozprawy Siostry Malinowskiego czyli kobiety nowoczesne na początku XX wieku. Obecnie zatrudniona na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuję się problematyką mniejszości kulturowych, symbolicznym wymiarem kultury, krajobrazem kulturowym, antropologią wizualną oraz historią antropologii. Od lat zajmuje się biografią i twórczością Bronisława Malinowskiego. Opracowała i opatrzyła wstępem ”Dziennik w ścisłym znaczeniu tego wyrazu” zawierający całość zapisków Malinowskiego. Zajmuje się także fotografią, a jedną z jej najbardziej znanych ekspozycji jest wystawa „Człowiek - z obu stron obiektywu. Fotografia i antropologia.” w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (2002).

  Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu – muzeum etnograficzne w Toruniu, wojewódzka instytucja kultury, założone w 1959 jako Muzeum Etnograficzne w Toruniu, od 1999 nosi imię Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 82) w 2005; dokumentuje historię kultury ludowej na Kujawach, Pałukach, Kaszubach i ziemi chełmińskiej

  Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu – muzeum etnograficzne w Toruniu, wojewódzka instytucja kultury, założone w 1959 jako Muzeum Etnograficzne w Toruniu, od 1999 nosi imię Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 82) w 2005; dokumentuje historię kultury ludowej na Kujawach, Pałukach, Kaszubach i ziemi chełmińskiej

  Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce powstało w dniu 26 maja 1998 w Toruniu. Na siedzibę Stowarzyszenia wybrano Muzeum Etnograficzne w Toruniu. W statucie określono podstawowe zadania organizacji.

  Wernisaż – uroczyste otwarcie wystawy (zazwyczaj dzieł sztuki, ale także innych osiągnięć, np. naukowych lub dorobku miasta), odbywające się przed oficjalnym rozpoczęciem dostępu dla publiczności. Jest połączeniem spotkania środowiskowego, wydarzenia towarzyskiego oraz prezentacji dla mediów i zazwyczaj ma charakter zamknięty. Odbywa się bezpośrednio w miejscu wystawy, pośród eksponatów oraz ewentualnie w jej najbliższej okolicy, np. innych pomieszczeniach lub przyległym terenie otwartym. Wernisażowi mogą towarzyszyć także inne wydarzenia, jak występy artystyczne i inne pokazy uświetniające wernisaż, konferencje dla mediów, przemówienia autora wystawy, a czasem także jego mecenasów lub sponsorów, poczęstunki lub nawet wystawne bankiety itp. Wystawiana jest również księga, do której goście mogą się wpisywać.

  Dodano: 14.05.2011. 08:11  


  Najnowsze